To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Psie wyścigi w Jakuszycach

Psie wyścigi w Jakuszycach

Maszerzy z całego świata spotkają się w czwartek (5 lutego) na Polanie Jakuszyckiej  w Szklarskiej Porębie, by do niedzieli (8 lutego) walczyć w ósmej edycji wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour. Zawody, które wypracowały sobie rangę jednych z najważniejszych na świecie, są trudnym testem sprawności i wytrzymałości dla ponad 1000 najdroższych i najszybszych psów oraz ich właścicieli. 

Najciekawiej zapowiada się piątkowy, wieczorny etap wyścigu. Zawodnicy zmagać się będą z przyrodą, mrozem i śniegiem jedynie przy użyciu niewielkich latarek czołowych oraz światełek na łbach psich zawodników. Do pokonania będzie 30 km tras w trudnych, zimowych warunkach (start godz. 18). Trzydziestokilometrowa trasa do pokonania będzie także w czwartek (start godz. 12:00). W sobotę przewidziano sprint – 2 x 15 km (godz. 11:00).
Zasadą gonitw jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch kategoriach. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej od 8 do 10 psów. Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną — FCI) oraz z psami nierasowymi. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.
Ceremonia zakończenia zawodów i dekoracja zwycięzców w niedzielę o godz. 14:00.
Tradycyjnie, także w tegorocznym Husqvarna Tour dzieci i młodzież mogą spróbować sił w konkursie na zaprojektowanie pocztówki Wyścigu. Prace w formacie A4 wykonać można dowolną techniką (farby, mazaki, kredki, wyklejanki). Pocztówki należy przesłać  do 1 lutego 2015 roku na adres email: knytko@compress.com.pl lub drogą pocztową do Biura Prasowego Husqvarna Tour na adres: Gospoda Graniczna Bombaj, Jakuszyce 6, 58-580 Szklarska Poręba  z dopiskiem: „Konkurs – pocztówka Husqvarna Tour”. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 15 lutego.