To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przejmujący apel sąsiada: Pomóżmy dzieciom ofiar wypadku

Przejmujący apel sąsiada: Pomóżmy dzieciom ofiar wypadku

Para, która zginęła na pasach 27 października, potrącona na ulicy Jana Pawła II w Jeleniej Górze przez pędzący samochód, osierociła dwójkę dzieci. Bracia zostali bez pieniędzy i wsparcia. O pomoc dla nich zaapelował pan Tymoteusz, ich sąsiad. Każdy może przyłączyć się do akcji.

Zbiórka na zrzutce

"Celem mojej zbiórki jest uzyskanie jakiejkolwiek kwoty dla potrzebujących DWÓCH BRACI. 27 października w Jeleniej Górze na Alei Jana Pawła II moi sąsiedzi stracili swoich rodziców , którzy prawidłowo przechodzili przez pasy i zostali zabici przez dwóch nieodpowiedzialnych ludzi biorących udział w nielegalnym wyścigu, pędzących z prędkością ok. 150km/h.

Sytuacja braci jest ciężka, ponieważ zostali sami w domu z chorą na serce babcią. Z ich ostatnich oszczędności oraz renty babci zostanie odprawiona ceremonia pogrzebowa. Potrzebujący zostali praktycznie bez pracy, którą organizowali im rodzice.

Uważam, że nie ma nic gorszego jak pierwszy zimowy chłód, pierwsze rachunki za dom oraz brak środków do życia przy otaczającej ich tragedii - jako sąsiad próbuję pomóc aczkolwiek sam temu nie podołam. Jeżeli masz wolną złotówkę to proszę prześlij ją dla rodziny ofiar lub chociaż udostępnij dalej moją zrzutkę .

Z góry bardzo dziękuję w imieniu rodziny ofiar...." napisał pan Tymoteusz na portalu Zrzutka.( https://zrzutka.pl/5zdrbd).

Pan Tymoteusz chciałby zebrać 10 tysięcy złotych. To zapewne kropla w morzu potrzeb tej rodziny, która tak nagle i tragicznie została pozostawiona samej sobie. Na razie zebrano 6390 zł. Każdy może wesprzeć poszkodowanych.

Pędzili jak szaleni

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty sprawcom sobotniej tragedii na drodze, w której zginęło dwoje ludzi. Dwaj mężczyźni trafili do aresztu. Grozi im dożywocie.

W sobotni wieczór, po godzinie 23, kierowcy dwóch pojazdów urządzili nielegalny wyścig ulicami Jeleniej Góry. Sprawcy poruszali się od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ścigając się, znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość.

Jak wynika ze wstępnej opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego, w chwili zbliżania się do jednego z przejść dla pieszych oba samochody jechały z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę, w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 50 km na godzinę.

W chwili gdy sprawcy zbliżali się do przejścia, znajdowały się na nim dwie osoby, 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna. Przechodzili oni w sposób prawidłowy przez jezdnię, poruszając się po oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem marki Seat wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył kierowanym przez siebie pojazdem w pokrzywdzonych. W wyniku doznanych rozległych obrażeń, pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia. Oba uczestniczące w wyścigu pojazdy zatrzymały się za przejściem dla pieszych.

Krótko po zdarzeniu funkcjonariusze policji dokonali zatrzymania kierującego pojazdem marki Seat 25-letniego Łukasza O. oraz kierującego drugim samochodem marki Volkswagen 21-letniego Oskara L., a także 20-letniego pasażera tego pojazdu.

Sprawcom grozi dożywocie

 29 października roku obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze.

Łukaszowi O. i Oskarowi L. przedstawiono zarzuty, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym kierowanymi przez siebie pojazdami marki Seat i Volkswagen, działając w zamiarze ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, pozbawili ich życia, w ten sposób, że umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczyli dozwoloną administracyjnie i bezpieczną prędkość, a także w sposób wadliwy obserwowali przedpole jazdy i poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę wjechali na oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, którym prawidłowo poruszały się dwie osoby, nie podjęli żadnych manewrów zmierzających do uniknięcia zderzenia, na skutek czego kierujący pojazdem marki Seat uderzył w pieszych powodując u nich obrażenia skutkujące ich zgonem na miejscu.

Jest to kwalifikowany typ przestępstwa zabójstwa zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.

Dodatkowo obu sprawcom zarzucono, że swoim zachowaniem sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień.

Zatrzymany 20-letni pasażer samochodu marki Volkswagen został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony po wykonaniu z nim czynności procesowych. Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. 

Sąd podzielił przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw, w tym co do zarzutu zabójstwa.

Sąd przyjął również, że wobec podejrzanych zachodzi obawa, że grożąca im surowa kara pozbawienia wolności, może skłonić ich do podjęcia bezprawnych działań zmierzających do zakłócenia przebiegu śledztwa lub do ucieczki.

Komentarze (37)

Szkoda, że nie ma u nas prawa, które umożliwiałoby zlicytowanie na rzecz poszkodowanych np. samochodu sprawcy śmiertelnego wypadku.

A w Halloween Drive Club JG urządził wyścig spotykali się na stacji benzynowej żeby się ścigać wcześniej mieli startować z Sudeckiej . Ja się pytam gdzie jest policja ?
Wiem ,że te głaby co zabiły tych biednych ludzi ponoć nie były z drive clubu, ale jakie prawo w Polscezezwala żeby się ścigać w nocy po publicznych ulicach ????

[quote=Olabb]A w Halloween Drive Club JG urządził wyścig spotykali się na stacji benzynowej żeby się ścigać wcześniej mieli startować z Sudeckiej . Ja się pytam gdzie jest policja ?
Wiem ,że te głaby co zabiły tych biednych ludzi ponoć nie były z drive clubu, ale jakie prawo w Polscezezwala żeby się ścigać w nocy po publicznych ulicach ????[/quote]
To prawda, scigali się na ulicy sudeckiej w stronę Karpacza. Ale policja śpi o tej porze...

Policja zawsze śpi

Co wy pieprzycie, policja była na samym terenie Halloween, krążyły radiowozy obok stacji i na drodze Sudecka stacja bp było od groma policji !! Walicie takie śmieci, już nie macie co wymyśleć! Kto był ten wie a kto nie to wymyśla!

GOWNARZERKA!!!!! Naoglada sie amerykanskich filmow!!!!!! A gdzie policja a gdzie ZUS ?? No I na koncu mysle ze ksiadz nie wezmie...... tragedia biedne dzieci ;(.....

ile lat mają te dzieci ?

Są dorosłe.

powaznie ?

Nawet jeśli są pełnoletni i pracują, nie znaczy, że wszystko ogarną. Witamy w polsce, która rozdaje patologii 500 zł miesięcznie,a nie pomaga starszym, schorowanym ludziom. Opieka nad starszymi pochłania dużo pieniędzy i wiedzą to tylko Ci, którzy opiekują się nimi codziennie. Jakby nie patrzeć- stracili dwóch żywicieli rodziny. Co innego, gdyby ich rodzice chorowali przewlekle- wtedy człowiek ma czas, żeby podjąć pewne działania. A oni? Zostali ze wszystkim sami. To są młodzi ludzie sądząc po tym, co piszą gazety. Dajmy im trochę czasu na przystosowanie się do "dorosłego, okrutnego życia". Ja, chociaż zarabiam niemało, nie wiem jak poradziłbym sobie z taką tragedią, z taką sytuacją...
Nie podcinajmy skrzydeł, starajmy się zrozumiec....

Nawet jeśli są pełnoletni i pracują, nie znaczy, że wszystko ogarną. Witamy w polsce, która rozdaje patologii 500 zł miesięcznie,a nie pomaga starszym, schorowanym ludziom. Opieka nad starszymi pochłania dużo pieniędzy i wiedzą to tylko Ci, którzy opiekują się nimi codziennie. Jakby nie patrzeć- stracili dwóch żywicieli rodziny. Co innego, gdyby ich rodzice chorowali przewlekle- wtedy człowiek ma czas, żeby podjąć pewne działania. A oni? Zostali ze wszystkim sami. To są młodzi ludzie sądząc po tym, co piszą gazety. Dajmy im trochę czasu na przystosowanie się do "dorosłego, okrutnego życia". Ja, chociaż zarabiam niemało, nie wiem jak poradziłbym sobie z taką tragedią, z taką sytuacją...
Nie podcinajmy skrzydeł, starajmy się zrozumiec....

Obrażasz facet uczciwie pracujących rodziców bo nie tylko patologia bierze 500+. Moim zdaniem tu powinien być próg dochodowy dla wszystkich 3000 zł brutto na osobę

ale to ciągle dzieci które mają bezmyślnych rodziców, rodzice tych dzieci nie widzą lub nie chcą widzieć co robią ich dzieci, z normalnych rodziców takie twory się raczej nie lęgną co szaleją po ulicach i narażają życie innych ludzi - to chyba nie są Polacy - bo prawdziwy Polak nie zrobił by krzywdy innemu Polakowi, może niech na zachód jadą do kalifatu szwedzkiego,niemieckiego lub francuskiego tam dla takich bezmyślnych jest miejsce ale chyba tam by ich szybko połapali za piractwo drogowe. a może to jakaś zorganizowana grupa przestępcza co zarabia kasę na takich wyścigach

Instytucje takie jak kościół powinny pomagać właśnie takim ludziom, którzy stracili swoich najbliższych , swój dobytek całego życia itp W końcu na : tace w jakimś celu zbierają te datki dla potrzebujących a nie ksiądz się rozbija najnowszym mercedesem i żyje w pałacach. Każdy by chciał pomóc ale pracując w Polsce za 2200 zł człowiek ledwo sam siebie utrzymuję i musi tyrać na dwa, trzy etaty żeby jakoś żyć. Przykre to ale prawdziwe.

to nie jest sprawa dla sasiada tylko sadu opiekunczego. Jesli sa nieletni trafia do domu dziecka.

Kolejny pełen empatii i wrażliwości komentarz anonima666. Zamilcz!

Przecież jego nawet suka z cieczką wyśmiała...

Polskie sądy i policja to jest najgorsze bagno. Nie bez powodu w Jelenie się mówi 'ręka rękę myje'.

jechać z tymi pe da ła mi z dałn klubu. Oni muszą zniknąć z Jeleniej Góry

Uwaga!!! W związku z pseudo działalnością drajw klubu i blokowanie komentarzy pod ich postami na fb, zwracam się do osób które mają filmiki z ich spotów o kontakt na maila fili@onet.pl. Chodzi głównie o filmiki z wyścigów na 1/4 mili które organizowali na terenie Jeleniej, pseudo driftowania, posiadamy już kilka filmików z wyczynami owych miłośników motoryzacji, które chcemy przekazać do programu Uwaga, która będzie w najbliższym tygodniu realizowała reportaż na terenie Jeleniej Góry właśnie o tym klubie i ich ostatnich wyczynach

Być może policja uwrażliwi się na tych „ samochodowych orłów “ i zacznie ich nękać ! Mandaty , kolegia , odbieranie praw jazdy , ale także zakaz wyścigów po mieście i okolicy , o czym z pewnością wiedziała .Tak bardzo żal mi Izy i Grześka , współczuję rodzinom i liczę ,że Państwo zajmie się sytuacją prawną synów tragicznie zmarłej matki , jeżeli są nieletni .

Sprawcy mieli rodziny. Niech płacą za wydanie na świat debili.

Brawo. Trzeba nagłośnić tą sprawę. Wyroki maksymalne będą wtedy w zasięgu. Brawo za Uwagę!!!

Taka prawda ten cały drive club o kant d*** rozbić cały czas tylko się ścigają i świrują rozklekotanymi autami aż żal patrzeć na to ludzie mają droższe rowery od tych ich pseudo sportowo dziurawych aut

Wziąć się za tych pajacy z klubu zeby zlikwidować to wpizdu

Szybkie i wściekłe gamonie na haju bez wykształcenia

Straszna tragedia to fakt!
Ale dzieci są dorosłe wiele osób w ich wieku już nie liczy na rodziców więc zostawię tę zbiórkę bez ... panie sąsiedzie.A jeśli chodzi o pogrzeb to Zus chowa a nie chowa się z oszczędności życia...

Mało jeszcze wiesz o życiu najwidoczniej.
Ty masz mamę, prawda? jeśli zachoruje lub będzie starsza, to ty będziesz nad nią sprawował opiekę, czy Twoje dzieci? Oczywiście, że ty. Jeśli ty umrzesz (czego Ci nie życzę oczywiście) Twoje dzieci przejmą pałeczkę i będą musieli zająć się Twoimi rodzicami, czyli dziadkami. Na to potrzeba pieniędzy na początku. A pogrzeb zawsze kosztuje: stypa, kwiaty, miejsce na cmentarzu... Księża, którzy mówią "co łaska" ale dodają :"minimum 100 zł" . Dodaj do tego prawników, którzy biorą niemało. Oczywiście, są bezpłatne porady prawne oraz adwokaci z urzędu, ale oni zazwyczaj nie potrafią nic...

Jeśli wyszła taka inicjatywa, która ma pomóc chłopakom stanąć na nogi, dlaczego miałbym nie wpłacić pieniędzy, skoro mogę?

Kilkanaście lat temu w podobnym wypadku straciłem matkę, a mój ojciec został inwalidą na całe życie. Mój świat się załamał i chociaż miałem pracę, nie mogłem do niej chodzić. Nie potrafiłem załatwić tylu spraw, nie byłem w stanie. Pracę straciłem, żona się ode mnie odwróciła. Teraz pomagam i jestem całym sercem z tymi, którzy chcą pomóc- w jakikolwiek sposób. Gdyby ktoś mi wtedy dał jakiekolwiek pieniądze i powiedział: "to od ludzi, którzy Cię rozumieją i wspierają", myślę, że szybciej stanąłbym na nogi. I to nie przez to, że miałbym te kilka tysięcy (które nie znaczą nic w takim momencie), ale wiedziałbym, że nie jestem sam.

Skoro ktoś pisze, że potrzebuje pieniędzy, to naprawdę tak jest. Wokół takiej tragedii nie trzeba robić więcej dramatów. Ja chciałem popełnić samobójstwo w pewnym momencie, bo nie radziłem sobie z niczym. Kto wie, czy chłopaki nie myślą podobnie? Czy ktoś z Was stracił w takich okolicznościach swoich rodziców? Wiecie, jakie to uczucie, kiedy z jednej strony nie macie sił na nic, a z drugiej strony wszyscy oczekują od Was, żebyście wzięli się w garść, poszli do pracy i zaczęli "normalnie żyć"???! Ludzie...

niech Ciebie ZUS pochowa.... drewniana skrzynka z piachem na wierzchu...

Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar wypadku.

Niewątpliwie doszło do tragedii, która spadła na tych młodych ludzi. Jednak to są chyba pełnoletnie, zdrowe osoby, które powinny pracować, mieć jakieś swoje dochody i dorosłe życie.

Niewątpliwie doszło do tragedii, która spadła na tych młodych ludzi. Jednak to są chyba pełnoletnie, zdrowe osoby, które powinny pracować, mieć jakieś swoje dochody i dorosłe życie.

Niewątpliwie doszło do tragedii, która spadła na tych młodych ludzi. Jednak to są chyba pełnoletnie, zdrowe osoby, które powinny pracować, mieć jakieś swoje dochody i dorosłe życie.

Brawa ogólnie dla policji cała ulica aleja Jana Pawła okamerowana i okolice to co nie widzieli misia na kamerach ze od dawna sa wyścigi czy wy myślicie zawsze po fakcie za nim się coś stanie a nie przed

Przecież nikt nie śledzi monitoringu na bieżąco. Monitoring jest "przydatny" wtedy, jak już coś się stanie. Ale z reguły jest wyłączony, zepsuty albo kamera jest zwrócona w inną stronę... Takie życie...

Pogrzeb ofiar powinni sponsorować sprawcy...

Dzieci są pełnoletni i dorośli już od kliku ładnych lat...
Jest to dwóch dorosłych Panów którzy w wypadku stracili mamę straszna tragedia mimo wszystko natomiast Pan który zginął w wypadku nie był ich ojcem...
Wyrazy współczucia.