To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zarzuty dla sprawców tragedii na przejściu dla pieszych

Fot. Łukasz Płocki

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty sprawcom sobotniej tragedii na drodze, w której zginęło dwoje ludzi. Dwaj mężczyźni trafili do aresztu. Grozi im dożywocie. 

W sobotni wieczór, po godzinie 23, kierowcy dwóch pojazdów urządzili nielegalny wyścig ulicami Jeleniej Góry. Sprawcy poruszali się od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Ścigając się, znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość. Jak wynika ze wstępnej opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego, w chwili zbliżania się do jednego z przejść dla pieszych oba samochody jechały z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę, w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 50 km na godzinę.

W chwili gdy sprawcy zbliżali się do przejścia, znajdowały się na nim dwie osoby, 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna. Przechodzili oni w sposób prawidłowy przez jezdnię, poruszając się po oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem marki Seat wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył kierowanym przez siebie pojazdem w pokrzywdzonych. W wyniku doznanych rozległych obrażeń, pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia. Oba uczestniczące w wyścigu pojazdy zatrzymały się za przejściem dla pieszych.

Krótko po zdarzeniu funkcjonariusze policji dokonali zatrzymania kierującego pojazdem marki Seat 25-letniego Łukasza O. oraz kierującego drugim samochodem marki Volkswagen 21-letniego Oskara L., a także 20-letniego pasażera tego pojazdu.

Na miejscu zdarzenia prokurator przeprowadził oględziny z udziałem biegłego z zakresu ruchu drogowego. Zabezpieczono również nagrania z monitoringu z okolic miejsca zdarzenia. Przeprowadzono także sekcję zwłok pokrzywdzonych i uzyskano wstępną opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej dotyczącą rodzaju i mechanizmu powstania obrażeń pokrzywdzonych.

Wczoraj, w poniedziałek 29 października 2018 roku obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Łukaszowi O. i Oskarowi L. przedstawiono zarzuty, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym kierowanymi przez siebie pojazdami marki Seat i Volkswagen, działając w zamiarze ewentualnym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, pozbawili ich życia, w ten sposób, że umyślnie naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczyli dozwoloną administracyjnie i bezpieczną prędkość, a także w sposób wadliwy obserwowali przedpole jazdy i poruszając się z prędkością nie mniejszą niż 135 km na godzinę wjechali na oznakowane i oświetlone przejście dla pieszych, którym prawidłowo poruszały się dwie osoby, nie podjęli żadnych manewrów zmierzających do uniknięcia zderzenia, na skutek czego kierujący pojazdem marki Seat uderzył w pieszych powodując u nich obrażenia skutkujące ich zgonem na miejscu.

Jest to kwalifikowany typ przestępstwa zabójstwa zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.

Dodatkowo obu sprawcom zarzucono, że swoim zachowaniem sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. Jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności w wymiarze  od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień.

Zatrzymany 20-letni pasażer samochodu marki Volkswagen został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony po wykonaniu z nim czynności procesowych.

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, w nocy z 29 na 30 października 2018 roku uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował wobec obu podejrzanych izolacyjny środek zapobiegawczy. Sąd podzielił przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw, w tym co do zarzutu zabójstwa.
Sąd przyjął również, że wobec podejrzanych zachodzi obawa, że grożąca im surowa kara pozbawienia wolności, może skłonić ich do podjęcia bezprawnych działań zmierzających do zakłócenia przebiegu śledztwa lub do ucieczki.

Komentarze (82)

Znając ten sąd to tak jak w sprawie gnoja z Mysłakowic jakoś to się rozejdzie...nie lubię Pisu i ich Zbysia, ale po tych śmiesznych wyrokach w JG nie dziwię się, że chcieli rozpirzyć ten układzik

za nie przyznanie się do winy powinni dostać wyrok x2, mam nadzieję, że trafią na srogiego sędziego.

Sąd powinien być sprawiedliwy i ocenić bez emocji sytuacje. Z powodu wypadku komunikacyjnego nie można marnować życia młodemu człowiekowi.
A tym co mówi hołota, która nawiasem zawsze domaga się KŚ, nie należy sie przejmować.

zacząłeś ładnie i prawdziwie ale potem to już szczyt k****nizmu. Nawet mnie sprowokowałeś ... wstydź się. PRZEPROŚ !!!

Wiesz dlaczego Temida ma zasłonięte oczy? Dlatego by nie kierować sie pokrzykiwaniami plebsu. Sprawiedliwy wyrok zawsze będzie wzbudzał niezadowolenie wśród hołoty.

Piszesz o sprawiedliwym wyroku a zaraz potem o marnowaniu życia młodych ludzi. I gdzie tu spojrzenie bez emocji od razu sugerujesz złagodzenie kary. Moim zdaniem wyrok powinien zniechęcać potencjalnych naśladowców do powtarzania podobnych czynów i mieć charakter zapobiegawczy. Wtedy będzie bliższy sprawiedliwości.

Ocena bez emocji jest taka, że do wypadku doszło nieumyślne i nie podczas jakiegoś napadu rabunkowego tylko przez nieuwage i brawure. A to co piszesz "zniechęcać potencjalnych naśladowców" to jest sprawiedliwość społeczna.
Sąd nie powinien brać tego pod uwage.
Może chciałbyś (ak popełnisz drobne wykroczenie) żeby w twoim przypadku sąd brał pod uwage aspekt społeczny i wymierzył ci wielokrotnie wyższą kare?

To nie był wypadek! To było zabójstwo!

do zabójtwa potrzebny jest zamiar. Świadomie planujesz a potem popełniasz taki czyn.

Zabić kogoś niechcąco jest dosyć łatwo. Może to sie przytrafić każdemu równiez tobie. Wystarczy mieć pecha, być zdekoncetrowanym albo poniesie cie fantazja i wciśniesz gaz do dechy. Nie tylko jadać samochodem ale nawet rowerem.

Wiem, że bronisz kolegów ale pora dorosnąć! Odróżnij pojęcia "zamiar świadomy" od "zamiar ewentualny". Twoi koledzy nie mieli pecha, oni świadomie złamali wszelkie zasady ruchu drogowego! Czy twoi koledzy są imbecylami (najgłębszy stopień upośledzenia umysłowego), żeby nie mieć świadomości, że jadąc po drodze publicznej z prędkością nie mniejszą niż 135 km/h, a dokładniej z 180 km/h jak spotkają na przejściu dla pieszych osoby to je zabiją???
A teraz przyznaj co ich poniosło: fantazja, biały proszek czy wzajemne nakręcanie się? Sam sobie odpowiedz, bo jesteś kolejnym kandydatem do "pecha" :(

"zamiar ewentualny" jest takim przypuszczeniem, że goście wyjechali tego dnia na ulice po to by kogoś przejechać, urządzić sobie GTA in real. Gdyby prokurator potrafił to udowodnić to zasługują na KS ale według mnie to absurdalna teoria.

A jaki zamiar miał dorosły młody człowiek - ze tak zapytam - gdy podjął decyzje ze w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o ponad 150 % ???? Stwierdził zapewne - może się uda nie spowodować wypadu ewentualnie jak się nie uda to tylko kogoś zabije...

wielu kierowców przekracza znacznie prędkość. Według ciebie robią to po to by kogoś przejechać? Na rowerze wystarczy w kogoś wjechać z prędkością 30-40h by go zabić. Każdy rowerzysta, który jedzie z taką prędkością jest zabójcą? Nie jest, po prostu szybko jedzie, ściga sie.

Ale jesteś g**** ! Sorry muszę to napisać

Kto łamie świadomie prawo jest przestępca - czego nie rozumiesz?

Jeżeli nie jest imbecylem to godzi się na taką ewentualność!

ale co rozumiesz przez "godzi się"?
1) Zdawać sobie sprawę, że może dojść do wypadku
2) Celowo jechać tak aby doprowadzić do wypadku

Obydwa przypadki są bardzo odległe od siebie.

Jadąc rowerem po chodniku zachodzi najczęściej pkt.1 Większość rowerzystów zdaje sobie sprawe, że mogą na kogoś wjechać, co w przypadku uderzenia kierownicą w głowe może spowodować śmierć pieszego, ale są przekonani, że do tego nie dojdzie.

Natomiast pkt 2. jest równoważny z aktem torroru.

Rozważmy:
Młody, 20 letni człowiek gromadzi w mieszkaniu materiały wybuchowe, niewypały - ma takie hobby. Nie ma zamiaru nikogo zabić,on tylko zbiera. Nie był karany. Paru jego znajomych robi tak samo. Pod jego nieobecność dochodzi do eksplozji, budynek ulega zawaleniu powodując śmierć przebywających w nim mieszkańców i paru pechowych przechodniów, którzy byli w pobliżu. Jaką karę powinien ponieść kolekcjoner? Jest młody, nie chciał nikogo zabić, spowodował tylko zagrożenie dla innych. Zdawał sobie z tego sprawę mniej lub bardziej. Nie można mu zmarnować życia.

A gdyby:
Kolekcjoner niewypałów jest po sześćdziesiątce. Powinien dostać inny wyrok, bo swoje już przeżył?

A może:
Winni lub współwinni są pogrzebani mieszkańcy budynku, bo nie wyszli z niego na czas?

Nie dyskutuj z szósteczkami, bo mu się wyniki badań pogorszą...

Na dyskusji dwóch może skorzystać ktoś trzeci.

I kolejnemu się wyniki pogorszą :)

jeśli dla ciebie jazda prawie 140 na pasach bez hamowania przy przechodzących pieszych nie jest zamiarem zabójstwa, to czym jest? nieumiejętnością przewidzenia konsekwencji? że może się uda a jak nie, to przecież niechcący??? jeśli tak, to ci kierowcy są skrajnie niebezpieczni dla otoczenia i powinni być odizolowani na baaardzo długo!

Chciałbym, aby sąd wziął pod uwagę bezpieczeństwo moje, moich bliskich i znajomych. Nie ścigamy się po drogach publicznych ale codziennie przez nie przechodzimy. Chciałbym, aby potencjalnych nieodpowiedzialnych naśladowców było jak najmniej. Chciałbym, aby potencjalni nieodpowiedzialni naśladowcy częściej uru****iali myślenie z przewidywaniem skutków swoich poczynań. Nie chciałbym, aby wobec braku adekwatnej reakcji wymiaru sprawiedliwości w stosunku do przewinienia sprawcy czuli się bezkarni i skłonni do powtarzania swoich czynów. Jestem gotowy ponosić konsekwencje własnych poczynań i tego samego oczekuję od innych.

Do wypadku doszło nieumyślnie ??? Kur...nie wierze !!!!! Rozjechanie dwóch osób na padach to według ciebie drobne wykroczenie ???? Współczuje ci i twoim bliskim takiego światopoglądu !

No i co anonimzszóstkami ? Miał być mandat dla Twojego koleżki z golfa , jest zarzut zabójstwa. Przeproś i wyjdź.

Znasz różnicę między definicjami: zarzut a wyrok?

Różnica jest taka do póki nie usłyszą sprawcy wyroku to zarzuty mogą zmieniać tylko paragrafy na surowsze i tego WAM życzę !

Nie wypowiadaj się więcej na temat tego morderstwa. Jesteś pozbawionym elementarnego odczucia empatii złamasem. Tobie również przydałaby się jakaś odsiadka. Jest jednak bardzo wątpliwe, że cokolwiek zrozumiałbyś podczas takiego "turnusu".

Piszesz ,że nie można marnować życia młodym ludziom, a oni co zrobili, każdy z tej dwójki też miał swoje rodziny i plany , a ta hołota jak to piszesz to są debilu rodzina i znajomi i sąsiedzi którzy i znali i kochali i chcieliby im np. rano mówić zwykłe cześć cz dzień dobry. Zastanów się zanim kogoś obrazisz

Oby Ci ktoś matkę i ojca na pasach zaj..ał, zobaczy się jaki wtedy będziesz bez emocji i zdystansowany

Ludzie, przestańcie odpisywać trollowi! Ten ktoś specjalnie zamieszcza prowokacyjne wypowiedzi, by was podpuszczać i potem naśmiewać się z waszych reakcji. Spróbujcie zamilczeć go na śmierć, inaczej będzie dalej podjudzał.

z powodu wypadku komunikacyjnego, to może i nie, ale z powodu zabójstwa, to już kara sroga się należy.

Anonim nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu...nawet słowa nie ma w zarzutach im postawionych o wypadku komunikacyjnym...pewnie chciałbyś żeby tak było ale nie ...i bardzo dobrze bo to nie był wypadek

Nie dyskutuj z szóstkami, on pobija ostatnio rekordy w rankingu NJ.

Zarzuty zarzutami, ale zobaczymy co na to sąd?Czy zgodzi się z prokuraturą czy nie i zmieni kwalifikacje czynu, będzie ich sądził jedynie za wypadek komunikacyjny, a wtedy będzie dużo łagodniejszy wyrok?W tym mieście wszystko jest możliwe, przecież tutaj za zabicie człowieka samochodem zapadały wyroki w zawieszeniu jak choćby dla Tomasza L.

Ooo uciekł mi ostatni akapit.To sąd jednak zgodził się z prokuraturą.No proszę w końcu i bardzo dobrze.

oby im sie te ciala snily do konca zycia
to byli rodzice, przyjaciele
kazdy kto nie widzi w tym przypadku winy kierowcow jest niespelna rozumu

" ...nie przyznają się do winy " ??? !!!

anonim666,jestes totalnym zjebem,w dynce masz gowno

Dożywocie (ewentualnie 25 lat odsiadki a potem kolejne 25 lat prac społecznych) i bardzo wysokie odszkodowanie finansowe to jedyny sprawiedliwy wyrok dla takich zwyrodnialców nie mających za grosz poszanowania dla życia i zdrowia innych ludzi.

g****.... kawałek dalej mieli piękną dwupasmówke między polami.
Po 23 to już chyba 60 dozwolone.
No i piesi wtargneli? Stali zamurowani? Nie uciekli?

Bynajmniej.... straszna tragedia, nie umiałbym żyć z czymś takim na sumieniu, ostałby się jeno sznur

Debil i koleś morderc0w anonim666 nadal troluje w komentarzach. Mam nadzieje, że sam anonim666 kiedyś wyląduje na sztywnej celi i go pokochają bez mydła. Miejsce morderców jest w pierdlu i mam nadzieje, że banda "pasjonatów" z debilClubu będzie pod baczną obserwacją policji. Ten cały gej klub to zakała całego miasta. Również mam nadzieje, że morderce drogowego Tomasza L. ktoś w końcu zamknie na kilka lat więzienia.

W twoim wpisie widać niezdrowe zainteresowanie homoseksualizmem. Coś mi się zdaje, że jesteś z tych co boją się ale chcieli by spróbować.

A w twoim wpisie widać niezdrowa znieczulicę

dla takich dzieci którzy nie zdawali sobie sprawy co robią powinni max karę dożywocie!!!!!

Co tam dożywocie. Ukrzyżować, ukamienować, utopić. Całe szczęście, że wyznacznikiem prawa są sądy a nie ludzie Twojego pokroju.

W związku ze zbliżającym się 1 listopada, Policja na terenie całego powiatu będzie prowadzić akcję Znicz. Według statystyk w związku z powyższym w roku 2017 na drogach powiatu jeleniogórskiego zginęło 34 osoby. W wyżej wymienionym, w związku z powyższym w roku 2018 zginęło tylko 29 osób. Jest to zasługa funkcjonariuszy policji z wyżej wymienionego powiatu a także poprawa bezpieczeństwa na drogach całego wyżej wymienionego powiatu. Sukces zawdzięczamy wyżej wymienionym.

Całe te ich akcje to pamiętają stan wojenny, PRL, Gierka, wiosne 1968. Walka z piratami drogowymi w polskiej policji nie zmieniła się od lat 70-tych. W zachodzie Europy a także południowych sąsiadów poradzono sobie z patologicznymi ekscesami kierowców. Niestety polska policja tkwi jeszcze w czasach milicji obywatelskiej z tą różnicą, że nieoznakowane polonezy z radarami mirado zamienili na Ople Insignie albo BMW. Nie warto wspominać o statystykach bo statystyki a życie to dwie różne rzeczy. A na zmiany w resorcie i prawie nie liczyłbym. Patologia drogowa w Polsce nadal będzie siała żniwo śmierci niewinnych osób a policja będzie siedzieć w krzakach z radarem (kasa leci a limit kilometrów zaoszczędzony) lub łapać piratów drogowych w mieście co przekroczą 10 km.h. Jako zawodowy kierowca z 36 letnim stażem nie wierzę na jakiekolwiek zmiany w karaniu piratów drogowych w tym kraju. Nadal będą tragiczne w skutkach wypadki a metody walki z nimi i tak się nie zmienią. Chyba, że stanie się cud. Pozdrawiam.

Brawo prokurator. W koncu ktos z jajami w tym jeleniogorskim cieplym **dolku !

Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar i rodzin sprawców ! Do komentujących : kierowcy to dorośli mężczyźni , byli trzeźwi i świadomi - w terenie zabudowanym rozpędzili auta do prędkości dozwolonej na autostradzie gdzie niedopuszczony jest ruch pieszych i rowerów !!! Czyli co, nie są odpowiedzialni za smierć tych ludzi ? To nie był nieszczęśliwy wypadek, to był świadomy wybór dorosłego człowieka ! Więc nic nie jest w stanie wytłumaczyć ich zachowania , to nie głupota to nie brawura .... to człowiek dorosły podjął takà decyzje , dożywocie to mało za taka zbrodnie .