To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Chcą sprzedać funkcjonujące przedszkole

Fot. Archiwum przedszkola

Gmina Mysłakowice chce sprzedać publiczne przedszkole, do którego cały czas chodzą dzieci. Rodzice napisali petycję. – Nic się nie zmieni, placówka będzie funkcjonowała tam cały czas – mówi wójt Zdzisław Pietrowski.

– Jesteśmy oburzeni działaniami organu prowadzącego – napisali rodzice w petycji do gminy. Zauważają, że wszelkie działania były prowadzone są bez konsultacji i rozmów z mieszkańcami Łomnicy.
Gmina wystawiła na sprzedaż przedszkole za kwotę 830 tysięcy złotych. – To jest zwykła operacja ekonomiczna – przekonuje wójt Pietrowski. – Sprzedamy przedszkole, ale zaraz potem wydzierżawimy je od przyszłego nabywcy. W akcie notarialnym z kolei będzie zapis, że po 3 latach odkupimy to przedszkole. To taki kredyt bez kredytu.
Po co gmina chce zrobić taką operację? Przede wszystkim dlatego, by nie zaciągać kolejnego kredytu, by utrzymać wskaźniki budżetowe na odpowiednim poziomie. Nie utrzymanie ich może grozić tym, że gmina będzie musiała uchwalić program naprawczy.
– Rozumiemy trudne położenie finansowe gminy i posiadamy wiedzę na ten temat, choć to państwo odpowiadacie za ten stan rzeczy, który dzięki fatalnemu gospodarowaniu z roku na rok pogarsza się drastycznie – napisali autorzy petycji. Podpisało się pod nią prawie 400 osób. Nie bardzo wierzą, że operacja się powiedzie. Zaznaczają, że gmina nie dysponuje kwotą potrzebną do odkupienia budynku i wszystko wskazuje na to, że za 3 lata to się nie zmieni.
Wójt mówi natomiast, że nie były potrzebne konsultacje z mieszkańcami, gdyż przedszkole nie przestanie funkcjonować. – Placówka będzie w tym samym miejscu, z tą samą dyrekcją, tą samą kadrą – zapewnia. – Chodzi tylko o sprzedaż mienia, a do tego nie trzeba konsultacji.
Podkreślił, że jeśli gmina nie będzie miała pieniędzy na odkupienie budynku, to zaciągnie na to kredyt. Poza tym, zgodę na sprzedaż wyraziła rada gminy. – Tak czy inaczej, spotkam się z mieszkańcami i będę próbował im wytłumaczyć, na czym polega ta operacja – mówi. Czy odstąpi od sprzedaży budynku? – Jeżeli rada gminy cofnie swoją zgodę, to odstąpię – powiedział.
 

Komentarze (51)

Wstyd dla Wójta i jego doradców oraz wstyd dla Rady Gminy tej kadencji... Najwiekszy wstyd dla Radnych z Łomnicy za przegłosowanie uchwały...i to bez zastrzezeń. Łomnica nigdy nie pogodzi się z wyprzedażą swojego majątku... Prywata kilku ludzi... Niech sprzedają swoje domy, a m je odkupimy za 3 lata.... OBIECUJEMY.

Poważna sprawa. Grozi tym, że Radni staną po stronie wyborców! Zepsuta gmina może być ale największą groźbą jest to, "że gmina będzie musiała uchwalić program naprawczy."

a co to za machloje sprzedac a potem wydzierzawiac - przeciez to bzdura albo zaplanowany przekret - niech sie temu prokuratura przypatrzy

Ta sprawa pachnie oficjalnym przekrętem. Kombinowanie zamiast rzetelnego zarządzania.

Ten wójt to najgorsze ZŁO! Robi takie machloje że powinna za niego prokuratura się zabrać! Kto to widział żeby budynek sprzedać a potem go odkupić, co za bezsens szukania pieniędzy. Czy może kończy się dla niego kadencja i chce się dorobić jak najwięcej?. Inaczej tego nie można ująć.

Miejmy nadzieję że z nowa kadencją nadejdzie nowy Wójt i nowa Rada Gminy która o nas zadba

niestety ale P Wójt powinien zbierać manatki bo na pewno nie zostanie już wybrany. Zarabia tyle co Prezydent J Góry 12 tysiecy złotych gdzie gminna kasa swieci pustkami.Władza musi się zmienić i stara nomenklatura musi odejść bo patrząc na kierownictwo gminy ma się wyobrażenie ze czas tam stanął w roku 80. Jestem pewien że są tam mlodzi ludzie po studiach którzy jeszcze nie wyjechali i maja wizję na odnowę naszej gminy.Proszę was startujcie do wladz a my was poprzemy.

Po czterech kadencjach czyli 16 latach p Wójt twierdzi że gmina ledwo zipie a ja mam pytanie czyja to wina panie złotousty WÓJCIE

Przed wyborami Pan Wójt sie wziął za Łomnicę, a po wyborach zrobi to samo z przedszkolem w Mysłakowicach.

To normalnie przekręt! A czemu gmina nie ma pieniędzy, może jakaś kontrola wydatków by się przydała. Podatki spływają od nowo budujących się mieszkańców szerokim strumieniem i gdzie one są. Żenada. Drogi Wójcie może trzeba dać rządzić młodym ludziom którzy wiedzą co to komputer, księgowość i potrafią pisać unijne programy a także mają chęci i zapał do pracy bo nie chcą "pierdzieć w stołki" jak Pan .

Dzierżawa to też koszty, co oni wciskają ludziom? Do prokuratury z nimi.

Wlos sie jezy jak to czlowiek czyta.Dwadziescia lat temu z kolegami remontowalismy ten budynek za darmo zeby przedszkole moglo funkcjonowac a teraz to sprzedadza?

czy za 3 lata jak gmina nie będzie miała na wykup długów, nowy właściciel wyrzuci przedszkole?... a przez ten czas ile będzie wynosił czynsz jako odpowiednik odsetek? może się nie opłaca... może trzeba było zacząć od urzędu gminy?

Chyba zioła się najarał. Sprzeda i odkupi. Do końca kadencji po 12 kawałków musi styknąć, co tam przedszkole. 12 tyś to spora kwota, ja robię na tyle ponad pół roku. No ale Zdzisiek ma inny żołądek.

Hmmm to ze gmina ma dlugi .....czy kosztem dzieci musi je rozwiazywac nie wierze ze jak sprzeda to odkupi w Karpnikach tesz mialo byc dobrze i co szkoly nie ma przedszkola nie ma a tesz dzieci chodzily i prosperowalo wszysko a teraz wszystkie dzieciaki spedzono do jednego miejsca i co sie okazuje ze w lomnicy trzeba rozbudowac szkole bo miejsca brak Wstyd Masakra aby do wyborow moze sie zmieni cos na lepsze

Dzierżawca to swojak podstawiony? kupi jest jednak jedno ale jak będzie ustalał kwotę dzierżawy to też nie w ciemię bity przysoli a po trzech latach to norma wystawi taką cenę że gmina nie wyrobi bo już teraz jest tak zadłużona a po wyborze tego samego bagna co jest teraz /nikt nie chce mądry startować/ to nawet wywóz obecnego wójta na taczce nic nie pomoże gminie. Rodzice ratujcie przedszkole bo to ściema grubymi nićmi szyta!!!

najpierw cwaniaku sprzedaj szkołe w karpnikach która mogła trwac .A tak sprzedacie ją za bezcen przed końcem kadencji zainteresowanemu ZAMKOWI BRAWO ;) gmina to bankrut ,więc nachapcie się jeszcze do syta ;)

Gmina nie tylko kosztem przedszkoli się wzbogaca. Oszczędza też na Strażach Pożarnych, ale najważniejsza jest rewitalizacja parków i budowa nowej siedziby urzędu gminy. Najwyższy czas usunąć wojta ze stanowiska, włącznie z panią skarbnik i resztą pracowników, którzy powinni już dawno być na emeryturach!!!

nie wierzcie w żadne słowa wójta. Obiecuje gruszki na wierzbie,a potem się z tego wycofuje. Oszuści i nic więcej!!! Czas na zmiany!!! Młodym dać władze, emeryci na emeryture!!!

Nie tylko Lomnica jest oburzona a co z dziećmi z pobliskich okolic. Czemu nic nie likwidują w Myslakowicach tam wszystkie pieniądze pchają a nie patrzą ze z innych miejscowości ludzie potrzebują ośrodków przedszkoli szkół by normalnie funkcjonować a nie kabinowac. Żenada

Ten wójt, który mianuje się "ojcem wszystkich mieszkańców" już dawno powinien być wymieniony na odpowiedzialnego ,wykształconego. Prokuratura jak najbardziej powinna zając się poczynaniami niekompetentnych urzędników. Panu wójtowi już dziękujemy.....

Teraz każdy mówi o zmianie wójta...a w listopadzie znowu na KŁAMCE będziecie głosować !!!

Już tak Gminę zadłużył, że sprzedaje co może "Orła" przedszkola, ośrodek zdrowia bo to nie jego, pogonić nieudolnego Wójta.

W gminie Mysłakowice nic nie funkcjonuje tak jak trzeba. Pieniądze wywalane są w błoto a ludziom mydli się oczy oszczędnościami. Wystarczy popatrzeć kto pracuje w Urzędzie Gminy- same znajomki i rodzinna sitwa. Po co w Ośrodku Zdrowia tyle pielęgniarek, które cały dzień piją kawkę w rejestracji albo pala papieroski na schodka przy tylnym wyjściu. W jeleniogórskiej przychodni na Zabobrzu gdzie jest 10 razy więcej pacjentów jest mniej pielęgniarek, a pracy maja co niemiara. Wstyd Panie Wójcie zostawiasz po sobie smród!!!!!!!!!!! Kto w końcu weźmie sie za porządek w naszej gminie.

haha.. ale jaja ciekawe skąd wezmą kasę za wynajem skoro teraz jej nie mają ,takie rzeczy tylko w Polsce, nie dajcie się omamić , nie tak dawno chcieli zlikwidować szkoły w Starej Kamienicy i Barcinku ale im nie wyszło, ale za to podnieśli podatki o 80%. a rajcy Mysłakowic to niech sobie pensje i djety po obniżają ,a nie likwidują przeczkole to próba czy mieszkańcy będą reagować na takie pomysły

Jest mi wstyd za moje koleżanki i kolegów Radnych, ale tak jest gdy się słucha pomysłów Wójta i Pani Skarbnik a później bezmyślnie idzie za tłumem. Sory ale kilku myślących radnych nic nie zdziała bo go zignorują albo krzykaczem nazwą.
Ten urząd to jedna klika z wójtem, skarbnikiem i w-ce wójtem razem. Wstyd kto tam pracuje ,nieuki i dorobkiewicze

"logiczny" przede wszystkim nie ubliżaj komuś kogo nie znasz. Druga sprawa to jeśli chodzi o finanse straży to dzięki pani która nas rozlicza praktyczni za darmo jesteśmy w stanie jeszcze działać. Właśnie dzięki naszemu wójtowi i Pani skarbnik sytuacja naszej gminy wygląda tak źle. STRAŻACY DZIĘKUJĄ PANI KSIĘGOWEJ ZA POMOC W PROWADZENIU KSIĘGOWOŚCI!!! Mamy nadzieję że przez takich oszołomów jak logiczny nie zrezygnuje Pani z prowadzenie naszej księgowości. JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY!!!

Ludziska, co wy się wojta czepiacie, przecież On nie jest winien bo jako organ wykonawcza musiał wykonać co radni ( organ stanowiący ) postanowił. Ale jaja ale Was pogrążył- radni z Panią przewodniczącą na czele obudźcie się choć na finiszu swej kadencji !!!!!!!!!!

do strażaka 10 - chłopie ty dziękujesz księgowej za POMOC - czy Ona pomaga za darmo - czy ma za to płacone. Coś mi tu brzydko pachnie, identycznie jak w urzędzie.

Co by tu nie gadać Zdzisiek lubi duuużo jeść:)

logiczny-nie chciał byś robić tego za takie pieniądze. A skoro ci brzydko pachnie to radzę się umyć :) Powiem Tak: Księgowa jednej z OSP gminy bierze rocznie 3600zł a nasza niecałe 400zł rocznie z podatkiem. Jeśli chcesz dalej wnikać to od 5lat nasi strażacy nie wzięli ani złotówki za wyjazdy, a powinni, tylko nasza gmina i pani skarbnik z wójtem mają to gdzieś. Nadszedł czas na zmiany. Chcesz więcej informacji?? Chcesz sprawdzić dokumentację? Zapraszamy, nie mamy nic do ukrycia. A może boli cię to że ktoś może coś zrobić bez patrzenia na korzyść, bo ty patrzysz żeby tylko skubnąć coś dla siebie?? Jeśli masz jakieś podejrzenia zawsze mozesz to zgłosić do wyższych instancji a nie ubliżać innym. A swoją drogą na miejscu tych Pań wytoczył bym ci sprawę za oczernianie.

Odwieczna prawda uderz w stół a nożyce się odezwą . Hej Panie strażak 10 a skąd ty masz takie dokładne informacje o dochodach jakie za tę POMOC pani księgowa otrzymuje. A tak nawiasem mówiąc to jeśli skarbnik i wójt mają was gdzieś to dlaczego w poprzednich wyborach strażacy murem za Pietrowskm stali i wraz ze swymi rodzinami na niego głosowali. Czy nie uważasz, że czas na refleksje. Jak widać nie tylko mi coś śmierdzi ale rodzicom dzieci z przedszkola w Łomnicy też i dlatego media w to zaangażowali i oby śmierdzieć przestało będzie wielkie pranie brudów urzędasów.

Ale się porobiło ! Jestem bardzo ciekawy czy ta afera z przedszkolem to nie czubek góry lodowej machlojek robionych przez wójta oraz resztę nieudaczników, którymi się obstawił.Ktoś powinien tam audyt przeprowadzić i rozliczyć wszystkich puki na emerytury nie czmychną.

A mówi się, że to kobiety plotkują a tu z wpisów widać, że jest zgoła inaczej i panowie za ploty się wzięli. Panowie do pracy się weźcie aby wasze rodziny w długi nie popadły a później by do głowy wam nie przyszło żony swoje za długi sprzedać i za 10 lat odkupić.

Czegoś tu nie rozumiem . Wójt swą decyzję o sprzedaży przedszkola tłumaczy niechęcią zaciągania kredytu, a dalej mówi, że jeśli gmina po trzech latach na odkupienie przedszkola nie będzie miała pieniędzy to wtedy kredyt zaciągnie. Moment, to teraz dla utrzymania wskaźników budżetowych na odpowiednim poziomie sprzedać przedszkole, a po trzech latach wskaźnik będzie dobry i kredyt można brać. A skąd On wie co będzie za trzy lata. A jeśli taki jasnowidz to czemu tak źle gospodarowano w tej gminie, że leży na łopatkach.

A co tu rozumieć, niegospodarność (jak to delikatnie nazwali autorzy petycji) a ja bym powiedział otwarcie fatalna gospodarka finansowa jaką prowadzą od lat nasze władze doprowadziła do tego, że Pani skarbnik nie może domknąć budżetu i dlatego dalej wyprzedają co jeszcze pozostało. Nie wiem ile w tym prawdy ale ponoć to nie o wskaźniki chodzi ale o to, że gmina jest tak zadłużona i w żadnym banku kredytu już zaciągnąć nie możemy.

Panie Wójcie Panu i Razem dla Regionu na czele z Panem Jakielem Zbigniwem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DZIĘKUJEMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!CZAS NA ZMIANY!!!!!!!!

logiczny-Przede wszystkim strażacy z mojej OSP i ich rodziny nigdy nie głosowali i raczej głosować nie będą za Pietrowskim. Nie wiem jak strażacy z innych OSP. Masz rację, ze w gminie jest jedna wielka klika, ale nie zgodzę się z tym co napisałeś o Paniach P. Znam te Panie osobiście i w tym co o nich napisałeś nie ma grama prawdy. Druga sprawa to, że informacje o Paniach P., które podałeś nie do końca są prawdziwe. Nie znasz- nie oceniaj!!! Nie zdajesz sobie sprawy z tego co piszesz. Co do uderzania w stół to masz rację. Bardzo cię dotknęło to że ktoś wreszcie napisał prawdę o władzach gminy Mysłakowice. Zapewne jesteś pracownikiem tej kliki ze wszystko cię tak boli. Jak najbardziej jestem za konkretnym skontrolowaniem wydatkowania pieniędzy w gminie!!! Ktoś musi ponieść odpowiedzialność za ten stan. Pozdrawiam

ludzie przecież tych ciemniaków na radnych to wy wybieracie do kogo pretensje idą wybory rozgonić tą sitwę młodzi weżcie sprawy w swoje ręce bo inaczej znów babcia Nawrotowa będzie się wymądrzać na sesjach o których nie ma zielonego pojęcia!!!.

Szkołę w Karpnikach zlikwidowano w 2011 roku. Sprzedaż budynku miała przynieść Gminie przeszło 1 milin złotych. Niestety, do tej pory stoi i niszczeje. Za każdym razem gdy tam przejeżdżam to scyzoryk w kieszeni sam się otwiera.

Panie wójcie ,a co z obiecanym remontem drogi dojazdowej do Dąbrowicy? co ze smrodem z papierni?co ze zniszczonymi znakami drogowymi i lustrami? Na zebraniu pięknie pan obiecywał...usłyszał pan tez zdanie mieszkańców.Panu już dziękujemy,już przy poprzednich wyborach niewiele panu brakowało do autu.
W Mysłakowicach okolice gminy wzór gospodarowania,nowe drogi,chodniki,świąteczne ozdoby na latarniach świecące się całą dobę...a w okolicznych wsiach syf,drogi rozpieprzone,latarnie wyłączane w nocy.Oszczędzaj wójcie,ale jednakowo.Żegnam bez poważania.

Wymienić,wymienić, wymienić całe kierownictwo tego gminnego grajdoła na nowsze modele. Już dawno był czas, a sposobność kolejna i ostatnia szansa będzie już za półtora miesiąca. !!!!!!!!

A nasz Pan Wójt idzie z duchem czasu i stawia na współpracę nie z młodymi ale z emerytami i rencistami i powstał klub starsi panowie trzej " Zdzisio" "Rysio" i pierdzący tylko w stołek " Jasio" • A jeszcze chwilka a powstanie kwartet starszych panów jak " Bodzio" do nich dołączy, bo " Jerzyczek" na wstąpienie do klubu musi jeszcze trochę poczekać,

Taki pomysł panie Pietrowski...a może nich pan sprzeda budynek gminy.Stołki przenieście do baraku po byłej opiece społecznej.Tam będzie Wam dobrze kochani urzędnicy,a za trzy lata odkupicie swój grajdołek :)

wywalic wszystkich w tej gminie lacznie z radnymi

Jakie macie wrażenia po zebraniu w dniu 01-10-2014wn3ih6

Koniecznie trzeba zmienić tą ekipę na nowych i mądrych ludzi to jest szansa że Gmina całkiem nie zbankrutuje bo póki co to wszystko idzie w tym kierunku!!!!!!