To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przed nami długa, muzealna noc

Przed nami długa, muzealna noc

Jak co roku, w trzeci weekend maja, w całej Polsce odbywają się imprezy Nocy Muzeów. Bezpłatne, nocne zwiedzanie muzeów, galerii i centrów kultury cieszy się coraz większą popularnością i ze strony organizatorów, i zwiedzających. Instytucje kultury prześcigają się w pomysłach - organizowane są pokazy, warsztaty, wygłaszane prelekcje, udostępniane wyjątkowe eksponaty, inne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci.

Przedstawiamy dość wyczerpujący zestaw propozycji z regionu jeleniogórskiego na późne sobotnie popołudnie i noc 16 maja.

 

NOC MUZEÓW w JELENIEJ GÓRZE
Muzeum Karkonoskie
W godz. 15.00-24.00. Bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, w tym nowej wystawy „Plastic is Fantastic”, Tomasz Wójcik, z obiektami świecącymi, eksponatami z plastikowych materiałów pochodzących z recyklingu.
Warsztaty dla Dzieci i Młodzieży: właściwości plastiku. O godz. 16.00 (na Placu Ratuszowym) otwarcie wystawy plenerowej „Od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. Ponadto: otwarcie wystawy „Trofea Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze”; prelekcja „Towarzystwo Tatrzańskie - Polskie Towarzystwo Tatrzańskie 1873-1950 - zarys dziejów”; prezentacja filmów archiwalnych o Jeleniej Górze.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”
W godz. 17.00-23.00 pod hasłem „Krajobraz kulturowy Dolnego Śląska”. Wystawy: „Salony i dworki literackie po obu stronach Odry”; „Niemieckie ślady na Dolnym Śląsku”; „Fedor Sommer”; prelekcja z okazji 10-lecia muzeum „Willa Łąkowy Kamień - dawna rezydencja śląskiego noblisty - dziś muzeum i międzynarodowe centrum dialogu kulturowego”; prelekcja i zwiedzanie wystawy „Fedor Sommer” - „Literacka Jelenia Góra w czasach Hauptmanna. Fedor Sommer i jego rola w kulturze Dolnego Śląska”; turniej poetycki „Poeci dla Muzeum”, „Inspiracje Willi Wiesenstein”; otwarcie wystawy fotograficznej „Niemieckie ślady na Dolnym Śląsku”; nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

Muzeum Historii i Militariów
W godz. 16.00-21.00. Zwiedzanie wystawy „Berlin 1945 – upadek hitlerowskich Niemiec” ze zwiedzaniem pojazdów wojskowych, np. czołgu T-34; militarne graffiti tworzone przez artystę i uczestników; stanowisko z trenażerem strzeleckim 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca; wojskowa grochówka,

Muzeum Przyrodnicze:
W godz. 9.00-23.00. 46. Karkonoska Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości; zwiedzania muzeum i specjalnej ekspozycji „Skarby z muzealnego magazynu”; prelekcja „Ciekawostki w zbiorach Muzeum Przyrodniczego”; prelekcja „Ciepliccy preparatorzy i ich kunszt”; koncert „Echo - przyroda Karkonoszy pisana dźwiękami instrumentów” w wykonaniu Duo JAK Amadeusz; wycieczka do cieplickich parków „W poszukiwaniu ptaków nocy”, pod opieką ornitologa Bożeny Gramsz.

Biuro Wystaw Artystycznych
W godz. 17:00-23:00. Wystawa malarstwa Marka Ostoi-Ostaszewskiego, wybrane animacje filmowe – ZOOM 2015, pokazy

Teatr Norwida
Witkacy Baj Najt - dwa spotkania o godz. 21.00 i godz. 22.00. Trzeba zarezerwować miejsce, bo liczba uczestników jest ograniczona do 40 osób. Spacer po teatrze, przebieranki w kostiumy, wędrówka okraszona anegdotami z życia S. I. Witkiewicza oraz fragmentami jego tekstów; konkursy na najlepszą minę a’la Witkacy, na najlepszą pozę, przebranie i inne; na koniec pamiątkowa fotografia.

Zdrojowy Teatr Animacji
Od godz. 20.00. Zwiedzanie Teatru; specjalny pokaz spektaklu dla dzieci „Rydygier - mój przyjaciel Wampir”.

Książnica Karkonoska
W godz. 17.00-20.00. Prezentacja książek detektywistycznych i kryminałów; Noc w Winylowni: przesłuchiwanie starych, analogowych płyt; „07 zgłasza się w Książnicy Karkonoskiej”: spotkanie z Bronisławem Cieślakiem i Piotrem K. Piotrowskim.

Zamek Chojnik
W godz. 17.00-6.00. Spotkanie z duchem Gotsche II, usługi przewodników w strojach historycznych, projekcje filmów z turniejów rycerskich, muzyka dawna grana na żywo, tańce i skoki przez ogień, pieczenie kiełbasek (własnych), możliwość noclegu pod gołym, zamkowym niebem na własnych karimatach i śpiworach.

Książnica Karkonoska
O godz. 18.00 w ramach "Nocy Muzeów - Nocy Kultury 2015" spotkanie z Bronisławem Cieślakiem – serialowym oficerem MO Sławomirem Borewiczem oraz Piotrem K. Piotrowskim – autorem książki „07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu” (sala konferencyjna, III p.);


NOC MUZEÓW w BOLESŁAWCU
Muzeum Ceramiki
W godz. 18:00-24:00. Obchody jubileuszu 5-lecia powstania Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera”: prezentacje, warsztaty portretu, pokazy, konsultacje oraz akcja „Wielki błysk”; warsztaty zdobnicze towarzyszące wystawie „Fajans włocławski”.

 

NOC MUZEÓW w KOWARACH
Bezpłatne zwiedzanie kowarskich atrakcji w godz. 18:00-20:00: Dom Kata (średniowieczne narzędzia tortur); Dom Tradycji Miasta (wystawy „Kowary na starej widokówce”, „Wspomnienia XX wieku” oraz „Skarby Ducha Gór”); Centrum Integracji - Miejskie Sale Tradycji; Galeria i pracownia „Wieża Ciśnień” (laski i kije pasterskie oraz pracownia Jerzego Jakubowa). W MOK-u prezentacja filmu „Świteź” oraz zwiedzanie Domu Kultury z latarkami’. W parku przy Nadleśnictwie „Śnieżka” „Kino pod chmurką”.

 

NOC MUZEÓW w KRZESZOWIE
Opactwo
W godz. 19:00-23:00. Nocne zwiedzanie Bazyliki p.w. Wniebowzięcia NMP, Kościoła p.w. świętego Józefa i Mauzoleum Piastów Śląskich oraz muzeum opactwa w domu opata, podziemi i strychu kościoła klasztornego; udział gości specjalnych: Michał Leopold Willmann i Bernard Rosa.

 

NOC MUZEÓW w SIEDLĘCINIE
Wieża Książęca
Koncert muzyki średniowiecznej, harfista Holger Schaefer.

 

NOC MUZEÓW w PIECHOWICACH
Huta Julia
W godz. 20:30-24:00. Nocne zwiedzanie zakładu z Fritzem Heckertem, pokazy hutnicze, magiczne eksperymenty ze szkłem, badanie naprężeń w szkle, zabawy z pryzmatem, badanie temperatury szkła w piecu, pokaz eksplozji kropli księcia Ruperta, projekcje unikatowego czarno-białego filmu, który nakręcono w hucie Josephine (niemiecka nazwa Julii) w latach trzydziestych XX wieku.