To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przebojowy ZOOM tuż-tuż!

Przebojowy ZOOM tuż-tuż!

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA to wiele atrakcyjnych wydarzeń o różnym charakterze, które odbywać będą się w Jeleniej Górze od 19 do 24 lutego.  Najważniejszymi z  nich  będą filmowe projekcje specjalne i pokazy konkursowe  w kinie LOT.

Przez festiwalowy tydzień w stolicy Karkonoszy oglądać będzie można  najnowsze filmy polskie i europejskie. Niektóre z nich pokazane zostaną przedpremierowo. Inne biły w swoich krajach rekordy oglądalności. Wiele z nich zdobywało nagrody na światowych festiwalach filmowych.
Już pierwszego dnia festiwalu, we wtorek 19 lutego,  dwa mocne akcenty filmowe. O godz. 18.00 światowa prapremiera filmu niemego  „Natan Mędrzec”  z muzyką graną na żywo przez znakomity zespół Kroke! 
„Natan Mędrzec” to film w reż. Manfreda Noa z 1922 roku. Przedwojenna superprodukcja przez dziesięciolecia uznawana była za bezpowrotnie zaginioną. Film odnalazł się jednak w archiwum Gosfilmofondu w Moskwie. Kopia została pieczołowicie odrestaurowana przez Filmmuseum w Monachium i udostępniona szerokiej publiczności. Film, oparty na dramacie Lessinga z 1779 roku, zakazany w Niemczech nazistowskich, nakręcony został z niezwykłym – jak na tamte czasy – rozmachem. Prezentuje wielki patos gry aktorskiej, dbałość o scenografię i kostiumy. Fabuła filmu osadzona jest w Jerozolimie, mówi o dramacie Żydów, muzułmanów i chrześcijan. Film uznawany jest dziś za majstersztyk niemieckiego kina niemego.
Tego samego dnia o godz. 20.30 zapraszamy do obejrzenia filmu niemieckiego „Transpapa”. Film opowiada o 15-latce, która postanawia odwiedzić dawno niewidzianego ojca, który, jak się okazuje, nosi teraz imię Sophia i żyje jako kobieta! „Transpapa” to zabawna historia o współczuciu, upadku ról płci, tolerancji i poszukiwaniu tożsamości. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Sarah Judith Mettke.
W czwartek, 21 lutego, o godz. 20.00, tuż po ceremonii otwarcia festiwalu pokaz najnowszego filmu Artura Więcka „Barona” – „Wszystkie kobiety Mateusza”. Film z muzyką Leszka Możdżera i w gwiazdorskiej obsadzie (Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Globisz, Agata Kulesza, Anna Romantowska, Anna Seniuk, Jerzy Kamas, Iwona Bielska, Jerzy Trela) opowiada o mężczyźnie, który po śmierci odwiedza we śnie kobiety ze swojego miasteczka, powodując tym wielką zazdrość ich mężów. Po projekcji  spotkanie z reżyserem filmu!
W piątek, 22 lutego, o godz. 15.00 węgierski film noir - „Egzamin” w reż. Petera Bergendy.  Film opowiada o wydarzeniach z 1957 roku, kiedy to Urząd Bezpieczeństwa postanawia wystawić na próbę wierność swoich agentów i przeprowadza ostrą weryfikację, której celem jest wyeliminowanie wrogów ludu i ustroju. Rozpoczyna się fascynująca gra, której zasady i cele nie są do końca jasne.
Tego samego dnia o godz. 19.30 zapraszamy na „Piątą porę roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego, z udziałem Ewy Wiśniewskiej, Mariana Dziędziela i Andrzeja Grabowskiego. Film był przyjmowany owacyjnie przez każdą festiwalową publiczność. To ciepła, pełna uroku historia dwojga ludzi, których połączyła wspólna podróż samochodem.
Sobotnie popołudnie, 23 lutego, będzie należało do kina słowackiego. „Love”, miłosna historia w reż. Jakuba Kronera, to słowacki hit kinowy, który w  ciągu 3 miesięcy od premiery w październiku ubiegłego roku pokonał magiczną granicę 100.000 widzów.  Początek seansu o godz. 15.00.
Tego samego dnia o godz. 20.00 zapraszamy na najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego  pt. „Zabić bobra”, który opowiada o byłym oficerze, uczestniku tajnych misji w zapalnych regionach świata, powracającym do rodzinnego domu, aby przygotować się do kolejnej akcji. Główną rolę w filmie gra Eryk Lubos, który będzie gościem festiwalu i po projekcji spotka się z publicznością.
W niedzielę, 24 lutego, o godz. 13.30 kino czeskie, które w Polsce cieszy się ogromną sympatią. Tym razem w ramach festiwalu film „Cztery słońca”. Reżyser Bohdan Slama przygląda się rzeczywistości naszych południowych sąsiadów i opowiada o współczesnej rodzinie, walczącej ze swoimi słabościami, frustracjami i pokusami.
Wszystkie filmy obcojęzyczne, prezentowane podczas pokazów specjalnych, wyświetlane będą z polskimi napisami.
Warto się również wybrać na filmy konkursowe. ZOOM cieszy się dużym uznaniem młodych twórców z całego świata, o czym może świadczyć ponad 450 filmów zgłoszonych na festiwal. Do pokazów konkursowych zakwalifikowanych zostało 114 obrazów z 26 krajów. Konkursowe filmy fabularne, dokumentalne i animowane będzie można oglądać w kinie LOT od 21 do 23 lutego. Nowością jest wydzielenie z głównego konkursu video-artów, które będzie można oglądać w BWA w Jeleniej Górze. Ogłoszenie wyników konkursu i projekcje filmów nagrodzonych w niedzielę, 24 lutego o godz. 11.00 w Kinie Lot.
Zapraszamy na ZOOM! Na tym festiwalu po prostu trzeba być. Bilety i karnety już w sprzedaży.
Więcej informacji o tegorocznym ZOOM-ie oraz informacja, jak zdobyć zaproszenia na festiwalowe wydarzenia w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.
Szczegółowy program oraz informacje na temat festiwalu także w publikacjach, do których linki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl.

ZOOM 2013 - program.jpg

Komentarze (2)

Wow…. such a nice band I’ve always lsnieting Ricky Summers on the Radio .The guitarist, Singer, base, drum player all they are professional, thus I like their music. Thanks for sharing this rising star