To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Premiera "Ślubu" Gombrowicza online

Fot. Zuza Barc

Kto stęsknił się za teatrem, nie może przegapić premiery w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. Wprawdzie jeszcze nie na żywo, ale  online, z rozmachem, filmowymi scenami, nowatorskim spojrzeniem. "Ślub" Witolda Gombrowicza obejrzymy 20 grudnia o godz. 19.00. Przedstawienie będzie dostępne za darmo na stronie teatru oraz Facebooku.

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zaprasza na spektakl online "Ślub" Gombrowicza - fikcja czy rzeczywistość?

Spektakl zobaczycie Państwo na facebooku teatralnym oraz na stronie www.teatrnorwida.pl 20 grudnia 2020 r. o godz. 19:00.

Ślub bez teatru jest jak ryba bez wody - tak, bo to nie tylko dramat pisany dla teatru, ale przynajmniej w zamierzeniu swoim, to sama wyzwalająca się teatralność istnienia”, to zdanie z Dzienników Gombrowicza jest dla nas motywem przewodnim w myśleniu o współczesnej realizacji tego utworu. Henryk w naszym ujęciu jest reżyserem miejsca, w najbardziej teatralnym ujęciu, a jego reżyseria nie jest poddana kategoriom racjonalnym, lecz stwarza się, komponuje podług jego działań, emocji i myśli. Stąd Teatr jako przestrzeń gdzie cała materia tkwi w nieustannym dynamicznym potencjale, gotowa by zmienić się w coś zupełnie odmiennego od tego czym była.

Retrospekcje i flashbacki z przeszłości Henryka są naszym spoiwem konstrukcyjnym, którego naczelnym zadaniem jest próba rozdzielenia racjonalnego od irracjonalnego. Ślub bywa interpretowany jako tragedia psychoanalityczna (J. Błoński), w którym niewiedzę musi zastąpić stan posiadania wiedzy, i do tego może właśnie służyć, lub w tym pomagać użycie onirycznego ornamentu, który usadza Henryka w sferze podświadomości. Wydaje nam się, że nie potrzebujemy zamykać Henryka w tak wąskim tropie interpretacyjnym.

Henryk marzy o bezpośredniości, o świecie w którym panują jasne zasady i doskonałe zrozumienie, ale jednocześnie wie, że to niemożliwe. Bo świat jest światem, w którym wszystko zostało Przeinaczone. Wykręcone. Zrujnowane. Wypaczone. Jest to świat po ontologicznej katastrofie. Świat sprzed upadku jest światem niezapośredniczonych relacji, które określają wszystko co jest, i to w jaki sposób jest" - piszą o spektaklu realizatorzy.

 

Obsada: Henryk 1 Filip Toroński Henryk 2 Robert Mania Henryk 3 Dariusz Maj (gościnnie) Władzio 1 Andrzej Kępiński Władzio 2 Piotr Konieczyński Władzio 3 Kazimierz Krzaczkowski Ojciec Jacek Grondowy Matka Iwona Lach Mania Marta Kędziora Kanclerz Anna Ludwicka-Mania Pandulf - Sługa Magdalena Kępińska Szef Policji Agata Darnowska Pijak Elżbieta Kosecka Dostojnik - Zdrajca Małgorzata Osiej-Gadzina

Reżyseria – Karolina Szczypek

Reżyseria filmu – Wojciech Jastrzębski

Dramaturgia – Andrzej Błażewicz

Prace nad tekstem – Paweł Sablik

Choreograf – Tobiasz Sebastian Berg

Muzyka – Karol Osman

Scenografia, kostiumy – Paula Grocholska

Kierownik planu – Zuzanna Barc

Opieka artystyczna – Tadeusz Wnuk

Pion operatorski: Zdjęcia – Rafał Gieroń, Maciej Przedzinkowski, Michał Wawrzonek

Mastershoot – Michał Wawrzonek Ostrzyciel – Rafał Gieroń Montaż - Wojciech Jastrzęski, Michał Wawrzonek

Zgranie dźwięku: LDB Studio Postprodukcja: 8k Studio Kierownik produkcji – Paweł Stefanowicz

Inspicjent – Grażyna Mieczkowska

Koordynacja projektu - Jolanta Adamczyk

Audiodeskrypcja – Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji “KATARYNKA”

Konsultacja i nadzór audiodeskrypcji – Dorota Fruba Promocja i marketing – Małgorzata Popek

Realizator światła – Mieczysław Oleksyk

Realizatorzy dźwięku - Sławomir Sobieski, Krystian Kobus Charakteryzacja-fryzjerka – Małgorzata Spanier Garderobiane – Jadwiga Kotowska, Danuta Maj

Obsługa techniczna sceny – Wiesław Rymarowicz, Daniel Datkun, Michał Dudek, Marcin Świątek, Andrzej Zapała Rekwizytor – Łukasz Dudek

Obsługa instalacji p.poż – Ryszard Pałac Obsługa planu (przygotowanie sceny, garderób, sprzątanie) – Małgorzata Grzech, Grażyna Mrugasiewicz, Maria Karpińska, Małgorzata Wąsowicz

Podziękowania dla Dyrekcji Basenu Miejskiego MOS w Jeleniej Górze za udostępnienie obiektu.

Produkcja: STRIMEO.TV 2020

fot zuza barc.jpg
fot zuza barc1.jpg
fot. zuza barc.jpg

Komentarze (1)

Taka tu cisza. Chyba jednak nikt nie tęskni za teatrem.