To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Prawie wrzątek dla Cieplickich Term

Prawie wrzątek dla Cieplickich Term

95 stopni Celsjusza – aż tak wysoką temperaturę ma woda, która będzie zasilać Termy Cieplickie. Kompleks basenów termalnych w Jeleniej Górze powstaje pod nadzorem PM Group. Teraz inżynierowie koncentrują się na technologii wykorzystania gorącego źródła.

Termy Cieplickie – Dolnośląskie Centrum Rekreacji mają powstac do do marca 2012 roku – termin zostanie dotrzymany. Kosztować mają około 52 mln zł.

Budowa kompleksu rekreacyjnego nabierze tempa w kwietniu, kiedy rozpoczną się prace fundamentowe. Równolegle powstanie system zasilający Termy Cieplickie w wodę termalną. Studnia głębinowa, z której korzystać będzie obiekt, ma głębokość prawie 2000 m. Woda czerpana będzie z dwóch poziomów wodonośnych.

- Studnia została odczopowana jesienią ubiegłego roku. – Okazało się, że źródło ma rzeczywiście bardzo wysoką temperaturę – mówi Adam Rak, koordynator projektu i ekspert ds. ochrony środowiska firmy PM Group, która sprawuje funkcję inżyniera kontraktu. – Na szczęście woda o temperaturze dochodzącej do 95 stopni Celsjusza jest bezwonna i przezroczysta, a osad tworzą jedynie związki mineralne. Ma to duże znaczenie dla jej uzdatnienia do kąpieli rekreacyjnych i leczniczych.
Obecnie trwają tak zwane próbne pompowania, które pozwolą ustalić, ile wody może być pobierane do zasilania basenów. Równolegle wykonywane są analizy w celu określenia jakości wody. Z tego samego źródła wód termalnych za pomocą drugiej studni korzysta uzdrowisko funkcjonujące w Cieplicach. Równolegle prowadzone są prace związanie z budową urządzeń umożliwiających eksploatację ujęcia.

Przypomnijmy: Termy Cieplickie-Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej to kompleks składający się z basenów rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi (dzika rzeka, gejzery), basenów termalnych, zjeżdżalni, tryskaczy, jacuzzi, a także zespołu odnowy biologicznej, w którym znajdą się m.in.: sauny, bicze wodne, grota śnieżna i lodowa fontanna. W kompleksie powstaną: wewnętrzny basen rekreacyjny z czterema torami do pływania o długości 25 metrów każdy, 2 brodziki oraz 2 baseny termalne, których fragmenty będą usytuowane na zewnątrz obiektu. Na piętrze budynku usytuowane będzie zaplecze gastronomiczne oraz antresola widokowa. Poziom wyższy ma zostać zarezerwowany na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną. Władze Jeleniej Góry zakładają, że każdego roku z term cieplickich skorzysta około 195 tys. mieszkańców i turystów.

Inwestycja jest dofinansowywana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz w formie dotacji celowej. Jelenia Góra otrzyma na budowę kompleksu ponad 16 mln zł.

Prawie wrzątek dla Cieplickich Term

Komentarze (15)

Kolejne brawa dla Obrębalskiego!!!

Brawko dla Pana Obrębalskiego. Przez ponad 20 lat obiecywali kolejni prezydenci miasta że wybudują termy, ale obietnic nie dotrzymali.Pan Obrębalski danego słowa dotrzymał.

Dokładnie dzięki temu człowiekowi mamy odremontowany park w cieplicach teraz termy szkoda że nie daliśmy mu dokończyć inwestycji bo jak obserwuje to co się dzieje w ratuszu to wielki bałagan .... Pan Zawiła był dobrym posłem ale jako prezydent sobie nie radzi.

Jeszcze za nim zatęsknimy...

Teraz to co się dzieje w mieście po obięciu władzy przez p.Zawiłę to masakra.. Mam nadzieję że szybko miną te 4 lata...
ps. A miasto tak dobrze posprzątane, jak nam nowy prezydent obiecał:)

Brawa dla Obrębalskiego.

Brawa dla Obrębalskiego.

Brawa dla Obrębalskiego.

Jeszcze zatęsknimy za Obrębalskim.

dla mnie p. obrebalski był o wiele wiele lepszym prezydentem niz inni...

Woda termalna ze zrodla a obiekt ogrzewany z PEC'u.

Trochu ciszej z tą wodą bo jak się Ojdyr dowi to upaństwowi ,i będzie jego.Oby tylko nie chciał uruchomić filii radia w odrestaurowanym kompleksie PO cysterskim.

Nie smucą mnie brawa dla p. Obrębalskiego. Domagam się jednak szacunku dla NAS - otóż termy cieplickie do zasługa NASZEJ miejskiej władzy i (gdy trzeba) bądżmy z niej dumni.
Termy cieplickie nie byłyby możliwe bez odwiertu na 2 kilometry wgłąb ziemi - to "załatwiła" p. Z. Czernow.
Sprawę term "popychał" także p. Kusiak.
Teraz czas na podkreślenie zasług p. Pbrębalskiego i jego ludzi.
Zakończy to Marcin Zawiłą.

I OTO CHODZI !!! Wiwat Jelenia Góra. Ale niestety jeszcze musze rok poczekać.

Ludzie, opamiętajcie się z tym dzieleniem zasług. Po to wybieramy władzę by realizowała potrzeby nas, społeczności. A czy będzie to Jacek, Wacek czy Karol to tylko efekt politycznych nastrojów społecznych. A potrzeby są niezmienne.

Karola w to proszę nie mieszać ,wystarczy jak był na Chojniku .

A gdzie była "władza lokalna", gdy rządzili komuniści?!
Czy znowu ksiądz katolicki, tym razem redemptorysta o.T.Rydzyk,musiał pokazać, że gorącą wodę można czerpać z ziemi???