To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powrót do źródeł

Powrót do źródeł

To sensacyjna wiadomość: Muzeum Przyrodnicze w ciągu dwóch lat powinno wrócić do swojej przedwojennej siedziby. Miasto zamierza pozyskać w tym celu 12,5 mln zł.

Zbiory Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze w dużej części wywodzą się ze wspaniałych kolekcji rodziny Schaffgotschów. Ich początków można szukać już w XVIII w. Od 1810 r. do mniej więcej połowy XIX w. mieściły się w pomieszczeniach poklasztornych. Teraz, po niemal dwóch wiekach, powrócą do nich!

Od 1920 roku kolekcja wystawiana była w Długim Domu. Zbiory ornitologiczne hrabiego Schaffgotscha stanowiły wielką atrakcję dawnych Cieplic i cieszyły się zasłużoną sławą nie tylko wśród odwiedzających je kuracjuszy i turystów.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze w obecnym kształcie działa nieprzerwanie od 1967r., gdy do Pawilonu Norweskiego przeniesiono je właśnie z Długiego Domu. Jego zbiory obejmują obecnie 31 tys. okazów. Wśród nich znajdują się okazy dermoplastyczne ptaków i ssaków; jaja ptaków, skórki ssaków, rogi i poroża, motyle, muszle małży i ślimaków, przekroje drzew, minerały… Pracownicy muzeum zajmują się także pracą dydaktyczną i naukową obejmującą całe Sudety Zachodnie.

O tym, że Pawilon Norweski nie służy placówce, wiadomo powszechnie od lat. Jest za mały na muzeum. Nie spełnia także norm przeciwpożarowych. Strażacy uważają, że na piętro prowadzą zbyt kręte i wąskie schody. Na piętrze znajduje się zaś między innymi duża sala konferencyjna. Tak naprawdę nie powinno do niej wchodzić zbyt wiele osób, ponieważ strop może nie wytrzymać ciężaru…

W ostatnim jednak roku pojawił się realny plan przeniesienia muzeum w inne miejsce i sprzedania Pawilonu Norweskiego z przeznaczeniem na restaurację (mieściła się ona w nim przed wojną). Władze miasta planowały bowiem przenieść część placówki do budynku po dawnym przedszkolu i żłobku przy ul. Zjednoczenia Narodowego.
Rozwiązanie uznano na szczęście za niefortunne (daleko od centrum kurortu). Teraz powstał nowy pomysł - rewolucyjny, a co najważniejsze, realny do spełnienia.

- Chcemy przenieść muzeum do zespołu pocysterskiego - mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. - Najpierw zdobędziemy pieniądze na jego remont, potem szybko przeprowadzimy renowację i dzięki temu muzeum uzyska wspaniałe miejsce na działalność.

Cały artykuł w najnowszych "Nowinach Jeleniogórskich" nr 11/09

Komentarze (8)

Kolejny przykład nieodpowiedzialnej twórczości własnej za pieniądze podatników [jedyne 12,5 mln - skąd ta kwota ?] p. Obrębalskiego i Firszta. Są to chore pomysły, za które możemy wszyscy słono zapłacić. Muzeum w klasztorze ? Co na to kuria biskupia i konserwator zabytków ? W przeciągu paru miesięcy dyrektorowania p.Firszta w Muzeum Przyrodniczym jest to po pałacu Schaffgotschów i przedszkolu następna wizja. A przecież jeszcze niedawno koncepcję zamiany przedszkola przy ul. Zjednoczenia Narodowego na swoje muzeum p. Firszt uznawał za znakomity. Nie zgadzały sie tylko matki dzieci. Teraz pojawiła się kolejna ideja tfurcza... Po takich pomysłach w normalnym mieście ten dyrektor przestał by być już dawno dyrektorem.

Jak znam życie to Pan Firszt się dowie ostatni: co, gdzie i za ile? Pawilon Norweski trafi w ręce wskazane przez premiera Schetynę, a udział w tym biorą niestety "jeleniogórzanie" z krwi i kości:Jałako i Obrębalski. Pierwszy będzie z namaszczenia jedynie słusznej PO... likwidował państwowe Uzdrowisko Cieplice ( to się nazywa prywatyzacja, tzn. zarobić musi na tym zasłużony dla PO )a drugi z kasy miasta wyda 12,5 mln zł na zespół pocysterski. Tak wygląda godpodarsność w Jelonce,w wydaniu wyżej wymienionych.Granda.

Ludzie, powaliło was? Pieniądze mają być z Unii Europejskiej. Przeczytajcie całość w Nowinach i nie piszcie głupot! Budynek jest poklasztorny i należy do Uzdrowiska Cieplice. Ech, dorośli, a czytac nie potrafią :D

Eksponaty to 'marchewka' dla władz miasta. Najpierw dyrektor Firszt musi sobie wybudować odpowiednie do swojej pozycji muzeum.

Słyszą, że dzwonią tylko nie wiedzą w którym kościele. To przysłowie oddaje tę dyskusję! Siedzibą muzeum za czasów Schaftgotschów był Długi Dom - budynek tuż przy ul. Ściegiennego w którym mieści się siedziba zarządu uzdrowiska i ma dalej się mieścić! Rozważa się przejęcie i adaptację budynku w podwórzu zespołu pocysterskiego, właśnie tego który jest widoczny na zdjęciu zdobiącego ten tekst. Gdyby tak się stało to miałoby w tym miejscu zyskać siedzibę Muzeum Przyrodnicze z rozszerzeniem ekspozycji o eksponaty związane z Cieplicami. Byłby też wtedy budynek siedzibą Przystani Twórczej - Cieplickiego Centrum Kultury.
Aby te zamierzenia stały się rzeczywistością to jeszcze długa droga!Jak na razie budynek na zapleczu Zarządu Uzdrowiska jest własnością tegoż uzdrowiska i jak na razie Rada Miejska nie wyraziła jeszcze woli jego przejęcia! Moim zdaniem byłby to dobry pomysł!
PS: Pan Firszt nigdy nie planował i nigdy nie czynił starań o przedszkole mieszczące się w dawnym domu Fullnerów.

do: kazimierzp
O projekcie przeniesienia Muzeum Przyrodniczego do przedszkola czytaj w artykule Z. Rzońcy "Płonne protesty przyrodników" w Nowinach Jeleniogórskich z 6.08.2008.