To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powiat lwówecki likwiduje SPZOZ

Powiat lwówecki likwiduje SPZOZ

Na nadzwyczajnej, zwołanej niemal z dnia na dzień, sesji rady powiatu lwóweckiego podjęto uchwałę o likwidacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, czyli mówiąc prościej, powiatowych przychodni i szpitala.

W zasadzie nie ma powodów do obaw, bo likwidację przeprowadza się w celu przekształcenia placówek ochrony zdrowia w podmiot niepubliczny: spółkę Powiatowe Centrum Zdrowia. Jednak i wśród radnych, i wśród pracowników SPZOZ-u wątpliwości się pojawiły, przede wszystkim z powodu trybu przyjmowania uchwały.

Przekształcenia szpitali w jednostki niepubliczne nie są zjawiskiem nowym. W wielu powiatach działają takie placówki, i w strukturach pozabudżetowych radzą sobie lepiej lub gorzej, zawsze jednak efektywniej finansowo niż jednostki samorządowe. Także we Lwówku przewidywano takie kroki, ale nagłe przyspieszenie procesu, o którym wcześniej tylko się mówiło, zaskoczyło większość zainteresowanych. Sesja odbyła się w ostatni piątek sierpnia, miała charakter nadzwyczajny, a zwołano ją raptem dwa dni wcześniej. Część radnych wyraziła podczas obrad oburzenie tym trybem, który nie pozwolił wnikliwie zapoznać się z projektem tak istotnej dla mieszkańców powiatu uchwały.

Sama uchwała nie budzi właściwie kontrowersji, co do meritum, choć termin jej realizacji niepokoi. Zdecydowano o likwidacji, która ma się skończyć do 31 grudnia 2013, ale zaprzestanie świadczeń przez SPZOZ nastąpić ma 31 grudnia tego roku. Za ich ciągłość i dostępność w niezmienionym zakresie odpowiada Powiatowe Centrum Zdrowia, które przejmie też (w formie dzierżawy) cały majątek SPZOZ. Nie musi natomiast przejmować zobowiązań i należności (nie dotyczy to zobowiązań wobec pracowników) przejmowanej placówki, bo te staną się długami budżetu powiatowego.

Największe obawy budzi to, że przekształcanie spółki odbywać się będzie w ostatnich miesiącach roku, czyli w okresie, gdy następuje kontraktowanie usług medycznych w NFZ. Pracownicy SPZOZ i nie tylko oni obawiają się, czy nie zakłóci to lub wręcz uniemożliwi podpisania kontaktu na świadczenie usług.

Cały artykuł w najnowszych „Nowinach Jeleniogórskich” (nr 28/2008)

Komentarze (3)

:D

Polecam troszkę się zainteresować tym, o czym się pisze Panie Redaktorze. To jest SPZZOZ a nie SPZOZ

to juz przesada wszystko na sprzedasz jeszcze troche to lwowek zniknie z map regionu bo go sprzedadza co do milimetra