To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Portret okolicy

Portret okolicy

Jeleniogórska galeria BWA zaprasza na poplenerową wystawę Miejsce/Místo. Wernisaż w piątek, 3 marca, o godz. 18:00. W wystawie udział biorą: Jana Bernartová, Janina Hobgarska, Josef Honzík, Jana Hunterová, Jerzy Jakubów, Jacek Jaśko, Alicja Kołodziejczyk, Jerzy Kryszpin, Mirosław Kulla, Roman Machek, David Mazanec, Jan Picko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Sandra Rzeszutek, Jan Stolín, Lucrezia Škaloudová Puchmajerová, Bogumiła Twardowska-Rogacewicz. Ekspozycja czynna będzie do 8 kwietnia 2017 r.

Wystawa jest owocem kilkudniowego polsko-czeskiego pleneru artystycznego w Michałowicach. Wzięło w nim udział 17 artystów zajmujących się sztukami wizualnymi. Byli wśród nich graficy, fotograficy, malarze, rzeźbiarze i artyści nowych mediów. Stworzyli oni prace nawiązujące do miejsca, w którym odbywał się plener. Inspirowali się przy tym urodą okolicy oraz nawarstwieniem kulturowym wynikającym z dziejów pogranicza.

Plener odbywał się w michałowickiej siedzibie Teatru Cinema, która była punktem wypadowym dla artystów oraz centrum wszystkich ich działań. Piotr Komorowski w tekście towarzyszącym wystawie napisał: „miejsce jest (…) przede wszystkim podstawą osobliwej identyfikacji każdego z nas” i dodał pełny adres kartograficzny Michałowic: „Wszechświat, supergromada Laniakea, galaktyka spiralna Droga Mleczna, Układ Słoneczny, Ziemia – trzecia planeta od Słońca, kontynent Europa, kraj Polska, miejscowość Piechowice, osiedle Michałowice, obiekt docelowy – budynek mieszkalny zwany Teatrem Cinema. Położenie geograficzne 15°35'E i 50°51'N. Nieopodal pasma górskie Karkonoszy i Gór Izerskich. Klimat umiarkowany. Lasy. Wybitne walory krajobrazowe”. Założeniem pleneru w tym osobliwym miejscu był „postulat intymnego spotkania ze specyfiką Teatru, oraz jego najbliższą okolicą”. Uczestnicy w sposób autorski sportretowali tę okolicę. Jak pisze Komorowski „istniały dwie drogi ku temu prowadzące. Jedna polegała na opisaniu specyfiki miejsca poprzez artystyczną inwentaryzację, druga nawiązywała do idei kreacji manualnej, a więc do (…) interpretacji”. Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną pracą dla projektu „Miejsce/Místo” jest „Stół spotkań” Mirosława Kulli. Realizacja nawiązująca bezpośrednio do idei spotkania oraz do tego konkretnego pleneru - na naczyniach umieszczonych na stole odcisnął Kulla inicjały wszystkich jego uczestników.
Efektem pleneru są dwie wystawy, w BWA oraz w Galerii Maloskalskiej - Boučkův statek.

Partnerem projektu “Miejsce/Místo” jest Oblastní galerie w Libercu, głównym organizatorem projektu jest BWA Jelenia Góra.
Projekt „Miejsce/Místo” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014 – 2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz środków Miasta Jelenia Góra. 

 

 

1. Jana Bernartová, Parametryczna struktura cyfrowa.jpg
2. Janina Hobgarska, Bez tutułu.jpg
3. Jozef Honzík. Portret VIII.JPG
4. Jana Hunterová, Powroty.jpg
5. Jerzy Jakubów, Oksymoron.JPG
6. Jacek Jaśko, Z cyklu Obecność.jpg
7. Alicja Kołodziejczyk, Cinema 3.jpg
8. Jerzy Kryszpin, Bez tutułu.jpg
9. Mirosław Kulla, Stół spotkań.jpg
10. Roman Machek, Bez tutułu.jpg
11. David Mazanec, Para.jpg
12. Jan Picko, Miejsce.jpg
13. Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Bonnie i Clyde.jpg
14. Sandra Rzeszutek, Śpij, Sandro.jpg
15. Jan Stolin,Dyptyk I.jpg
16. Lukrezia Škaloudová Puchmajerová, Śnieżne Kotły.jpg
17. Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, Miejsce bardzo realistyczne.jpg
0. PLAKAT.jpg

Komentarze (1)

na świecie jest milion razy więcej "wielkich nazwisk" niż dobrych rysunków i obrazów......,a fotografie? kto to wpuścił do galerii sztuki?...............
idżcie zobaczcie jeszcze jeden zbiór DOWODÓW PRÓŻNOŚCI autorów tychże......