Wystawa jest owocem kilkudniowego polsko-czeskiego pleneru artystycznego w Michałowicach. Wzięło w nim udział 17 artystów zajmujących się sztukami wizualnymi. Byli wśród nich graficy, fotograficy, malarze, rzeźbiarze i artyści nowych mediów. Stworzyli oni prace nawiązujące do miejsca, w którym odbywał się plener. Inspirowali się przy tym urodą okolicy oraz nawarstwieniem kulturowym wynikającym z dziejów pogranicza.
Plener odbywał się w michałowickiej siedzibie Teatru Cinema, która była punktem wypadowym dla artystów oraz centrum wszystkich ich działań. Piotr Komorowski w tekście towarzyszącym wystawie napisał: „miejsce jest (…) przede wszystkim podstawą osobliwej identyfikacji każdego z nas” i dodał pełny adres kartograficzny Michałowic: „Wszechświat, supergromada Laniakea, galaktyka spiralna Droga Mleczna, Układ Słoneczny, Ziemia – trzecia planeta od Słońca, kontynent Europa, kraj Polska, miejscowość Piechowice, osiedle Michałowice, obiekt docelowy – budynek mieszkalny zwany Teatrem Cinema. Położenie geograficzne 15°35'E i 50°51'N. Nieopodal pasma górskie Karkonoszy i Gór Izerskich. Klimat umiarkowany. Lasy. Wybitne walory krajobrazowe”. Założeniem pleneru w tym osobliwym miejscu był „postulat intymnego spotkania ze specyfiką Teatru, oraz jego najbliższą okolicą”. Uczestnicy w sposób autorski sportretowali tę okolicę. Jak pisze Komorowski „istniały dwie drogi ku temu prowadzące. Jedna polegała na opisaniu specyfiki miejsca poprzez artystyczną inwentaryzację, druga nawiązywała do idei kreacji manualnej, a więc do (…) interpretacji”. Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną pracą dla projektu „Miejsce/Místo” jest „Stół spotkań” Mirosława Kulli. Realizacja nawiązująca bezpośrednio do idei spotkania oraz do tego konkretnego pleneru - na naczyniach umieszczonych na stole odcisnął Kulla inicjały wszystkich jego uczestników.
Efektem pleneru są dwie wystawy, w BWA oraz w Galerii Maloskalskiej - Boučkův statek.
Partnerem projektu “Miejsce/Místo” jest Oblastní galerie w Libercu, głównym organizatorem projektu jest BWA Jelenia Góra.
Projekt „Miejsce/Místo” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014 – 2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz środków Miasta Jelenia Góra.
Komentarze (1)
na świecie jest milion razy więcej "wielkich nazwisk" niż dobrych rysunków i obrazów......,a fotografie? kto to wpuścił do galerii sztuki?...............
idżcie zobaczcie jeszcze jeden zbiór DOWODÓW PRÓŻNOŚCI autorów tychże......