To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Poradnia dla pacjentów po covid i wyremontowany SOR w jeleniogórskim WCSKJ

fot. Łukasz Płocki

Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpoczęła dziś działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Ponadto, w jeleniogórskiej placówce ukończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W otwarciu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

- Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej pełni bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów na wielu poziomach, nie tylko z subregionu jeleniogórskiego, ale także pozostałych mieszkańców naszego województwa. Utworzenie poradni dla pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem było zatem konieczne, aby zapewnić im specjalistyczną opiekę medyczną i w tym zakresie – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. - Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera działania jeleniogórskiego Szpitala, przyczyniając się tym samym do polepszenia jakości usług medycznych na Dolnym Śląsku. Specjalistyczna poradnia to kolejne ważne przedsięwzięcie realizowane przez placówkę w ostatnim czasie. Dzisiaj istotne jest także zakończenie inwestycji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, która zwiększy komfort i bezpieczeństwo pacjentów – dodaje marszałek.
Fachowa kadra lekarska oraz pełne zaplecze diagnostyczne w jeleniogórskim szpitalu pozwolą rozpoznać możliwe powikłania po zakażeniu koronawirusem i wdrożyć odpowiednią terapię. Pacjenci będą diagnozowani pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych, naczyniowo-sercowych i nerwowych oraz ewentualnych stanów depresyjnych. W opiekę nad pacjentami zaangażowani będą lekarze specjaliści, rehabilitanci, dietetyk oraz psycholog. Poradnia będzie świadczyła profesjonalną opiekę medyczną dla wszystkich mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej oraz województwa dolnośląskiego.
- Cieszę̨ się̨, że przy kolejnym szpitalu marszałkowskim uruchamiamy ośrodek dla pacjentów, którzy przechorowali koronawirusa. To niezwykle ważne, by osoby te znajdowały kompleksową opiekę̨ w leczeniu dolegliwości, jakie są̨ skutkiem choroby. U wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przechodzą̨ chorobę̨ najciężej, koronawirus pozostawia poważne powikłania. Często potrzebna jest pomoc specjalistów w zakresie pulmonologii, kardiologii, neurologii czy psychiatrii. Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których mieszkańcy znajdą kompleksowe wsparcie we wszystkich tych specjalnościach. Jelenia Góra to kolejne tego typu miejsce na mapie Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
W ramach nowo utworzonej Poradni Opieki nad Pacjentem po COVID-19 realizowane będą kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia. Będą to m.in. badanie RTG klatki piersiowej w 3, 6 i 12 miesiącu po przechorowaniu lub ewentualne badanie tomografem komputerowym i badanie saturacji w spoczynku. Realizowany będzie również test wysiłkowy, w którym pacjent będzie musiał wejść po schodach na piętro – podczas badania mierzony zostanie czas oraz saturacja przed i po badaniu. Ponadto, na liście badań znajdzie się też spirometria FVC oraz FEV1. Po przebytym zakażeniu koronawirusem wiele osób boryka się również z problemami natury emocjonalnej, stąd w ramach poradni odbywać się będą konsultacje z psychologiem oraz test Becka pozwalający na diagnozę zaburzeń depresyjnych.
- Poradnia dedykowana pacjentom po chorobie COVID-19 w obecnej sytuacji epidemicznej jest niezbędna. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do intensyfikacji chorób, z którymi już boryka się organizm. Stąd, w trosce o zdrowie Pacjentów, uruchomiliśmy specjalistyczną poradnię, w której pod okiem lekarzy specjalistów, rehabilitantów, dietetyka i psychologa możliwe będzie rozpoznanie powikłań i wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Dodatkowo będziemy również kierować naszych pacjentów do jednostki zamiejscowej „Wysoka Łąka” w Kowarach, gdzie prowadzone będą stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmunologicznej dla pacjentów po COVID-19 – zaznacza dyrektor.
W jeleniogórskim Szpitalu dobiegła końca również rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja o wartości przeszło 701 tys. zł. realizowana była od września 2020 roku dzięki wsparciu samorządu województwa udzielanemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia. Wsparcie finansowe pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
W ramach prac remontowych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym m.in. zwiększono powierzchnię poczekalni, co pozwoli na zapewnienie Pacjentom bardziej komfortowych warunków oczekiwania na przyjęcie oraz zachowanie większego dystansu społecznego w związku z panującą sytuacją epidemiczną.
 

Komentarze (5)

700 tysiecy za powiększenie poczekalni!!!!!!!!

Jak to tak? Powiat karkonoski, a w nim Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej? Toż to nie uchodzi. Idźcie dalej za ciosem pomysłodawcy i zmieńcie nazwę na Centrum Szpitalne Kotliny Karkonoskiej, a miastu przywróćcie nazwę Hirschberg. To już na pewno nie pomyli się z Zieloną Górą.

Zatem 50 % personelu albo więcej szpitala będzie 1-szymi pacjentami poradni covidowej...+ marszałkowie którzy przechorowali...
Kiedy w tym szpitalu zacznie się działać racjonalnie.... Na razie jest niebezpiecznie,sprzet sie sypie , oddział covidowy w srodku szpitala, zakażenia pewne kolejne i pacjentów i personelu, zabiegi ograniczone, a dyrektor robi akademie dla marszałków za nominacje. Panie Dyrektorze NL powtarza Pan scenariusz zarzadzania ze szpitali powiatowych , który jest z góry skazany na porażkę . A zadłużenie rośnie nadal......

porażka>>>co tvp1gą +radiomaryja mogą uczynić z szarymi komórkami?
Na oddziale się nie zarazisz ale w kościele tak.

Zadłużenie rośnie całego kraju, rząd zadłużył nas na 50 lat. 5 lat temu kradli po parę złotych teraz miliony.

Niech się pan nie przejmuje p dyrektorze w dobrym dobrego tez są tacy co nie widzą. Dobra decyzja z zamontowaniem bramki dezynfekcyjnej, co napewno optymalizuje działanie przeciw zapobieganiu zagrożeń epidemicznych. Zapobieganie a priori - tak trzymać TV Dami podkreśliło istotę tej decyzji, no cóż nie każdy musi mieć wiedzę o sposobach I istocie zapobiegania zawlekania wszelkich chorób i narzędziach temu służących