W ciągu dwóch dni w Jeleniej Górze wystartuje około... 650 uczestników konkursu wraz z opiekunami ze szkół z 34 gmin z byłego województwa jeleniogórskiego.
Każda drużyna (gimnazjaliści startują indywidualnie) na sześciu przygotowanych stacjach zostaje poddana testowi z zakresu ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej, pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej, zachowania w górach, lesie.
- Nowością jest to, że łączymy stacje: ochronę przeciwpożarową z udzielaniem pierwszej pomocy, temat segregacji odpadów ze skaleczeniem itp. To sprawia, że stacje są coraz ciekawsze – wyjaśnia Maciej Gałęski, organizator i koordynator konkursu z ramienia Euroregionu Nysa.
Konkurs euroregionalny obejmuje uczniów z obszaru polskiej strony Euroregionu Nysa. Ponadto laureaci pierwszych trzech miejsc w swoich kategoriach wiekowych zakwalifikują się do finału V Mistrzostw Dolnego Śląska, który odbędzie się 28 maja w auli Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam startować będą razem ze zwycięzcami półfinałów w Wałbrzychu, Legnicy i Wrocławiu.
W tym roku pilotażowo został przeprowadzony jeleniogórski konkurs wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- W przyszłym roku chcemy wprowadzić tę kategorię do konkursu euroregionalnego – powiedział Maciej Gałęski.
W tym roku do konkursu na podstawowym etapie zgłosiło się ponad 400 placówek z Dolnego Śląska, około 180 szkół tylko z obszaru Euroregionu Nysa.
Organizatorem cyklicznych konkursów jest Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa wspólnie z Zarządem Województwa Dolnośląskiego. W działaniach pomagają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Urząd Miasta Jelenia Góra, SP nr 11 oraz służby mundurowe, wolontariusze z „Żeroma”. Nagrody dla dzieciaków i młodzieży ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konkursowi towarzyszy pokaz służb ratowniczych dotyczący przeciwdziałania zaczadzeniom oraz instruktaż dotyczący segregacji odpadów.
Komentarze (2)
Co to za laseczka na zdjęciu nr 2?