To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Policja skwitowała rok

Policja skwitowała rok

Statystyki mówią, że jest lepiej, ale nie spoczywamy na laurach – tak wypada podsumowanie minionego roku przez jeleniogórską policję. Dziś na uroczystej odprawie rocznej z udziałem komendanta wojewódzkiego, przedstawicieli prokuratury, służb współpracujących z policją oraz samorządów analizowano pracę stróżów prawa.

Wspomniane statystyki mówią, że na każde 100 mieszkańców Jeleniej Góry popełnianych niej 3,7 przestępstw. Najbardziej zagrożony jest teren Karpacza – 5.4 oraz Szklarskiej Poręby – 4.57. Obszarem o najniższym poziomie zagrożenia był rejon obejmowany przez cieplicki komisariat, gdzie wskaźnik wyniósł 2.81.

Jak policyjne słupki mają się do powszechnego poczucia bezpieczeństwa? Z tym nie jest najlepiej. Mieszkańcom regionu najbardziej doskwierają kradzieże samochodów, włamania, kradzieże i rozboje oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że dolnośląskie jest jednym z sześciu województw z najniższym wśród mieszkańców poczuciem bezpieczeństwa. O tym, że czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania mówi nie więcej niż 14 procent dolnoślązaków, przy czym bezpiecznie czuje się dwie trzecie mieszkańców wsi i tylko nieco ponad połowa mieszkańców takich miast, jak Jelenia Góra.

- Mieliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, którzy zadowoleni byli z tego, że na ulicach pojawiło się zdecydowanie więcej patroli. Niemała w tym zasługa samorządów, które współfinansują etaty dzielnicowych, czy zakupy sprzętu dla policji – mówił podinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego.

Dodatkowe patrole pojawiły się na terenie Karpacza Piechowic, Szklarskiej Poręby a w szczególności Jeleniej Góry. Z kolei Urząd miasta w Kowarach sfinansował 2 etaty dzielnicowych, a gmina Piechowice – 1 etat.
W czasie dzisiejszej uroczystości wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski przekazał kluczyki do nowego radiowozu marki Kia ceed, którrego zakup sfinansował w połowie mysłakowicki samorząd. Auto będzie służyło dzielnicowym z tej gminy.

Wzrosła w ubiegłym roku ilość przestępstw popełnianych przez nieletnich – było to niemal 15 procent w ogólnej liczbie czynów karalnych. Zdaniem policji nie oznacza to, że coraz więcej młodych ludzi wchodzi na drogę przestępstwa. W kartotekach policyjnych najczęściej powtarzają się nazwiska tych samych wyrostków.

O 65 mniej samochodów zostało skradzionych w ubiegłym roku w Kotlinie Jeleniogórskiej w porównaniu do roku 2007. W ostatnich miesiącach 2008 roku policja rozbiła duży gang złodziei aut.

Ubiegły rok nie był bezpieczny na drogach – odnotowano 108 wypadków, czyli mniej niż rok wcześniej i 1682 kolizje – także mniej niż w 2007 roku, ale wzrosła ilość ofiar śmiertelnych, a byli to głównie motocykliści.

W czasie rocznej odprawy najlepszych policjantów w swoich pionach nagrodzono listami gratulacyjnymi i statuetkami. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. sierżant Łukasz Klimczak – zdobywca I miejsca w konkursie na najlepszego dzielnicowego.

Dzielnicowy pracuje w komisariacie w Cieplicach, a w swoim rewirze ma miejscowości w gminie Stara Kamienica.

- Lubię swoją pracę, znam środowisko, w którym pracuję, a najbardziej cieszę się, że coraz więcej osób ma do mnie zaufanie – mówi sierż. Łukasz Klimczak.

Kradzieże, konflikty sąsiedzkie i przemoc domowa – to najczęstszy powód jego interwencji w rewirze. Mundur nosi od 4 lat, dzielnicowym jest od roku.

sierż. Łukasz Klimczak
Policja skwitowała rok
Policja skwitowała rok
Policja skwitowała rok
Policja skwitowała rok
Policja skwitowała rok

Komentarze (4)

Jeśli odnotowano więcej wypadków na motorach. To czemu Policja w JG nie ma patroli RD na motorach ? Oszczędność ?
Bo jak widzimy nawet ze statystyk Policyjnych to chyba by się przydało. :angry:

sierzant klimczak ? buahahahahahahahah .

no prosze Klimczak sierzantem :lol: :lol: :lol: :lol: :woohoo: :silly: