To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Połączenie MOS-u i MDK-u zamrożone

Zastępczyni prezydenta Mirosława Dzika (po lewej) podczas czerwcowego podsumowania działalności MOS i MDK w Jeleniej Górze.

Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze nie będą na razie połączone w zespół placówek. Ta wiadomość cieszy przede wszystkim pracowników. Tyle, że miasto wróci do tematu po wakacjach.

Według projektu uchwały, od stycznia przyszłego roku MOS i MDK miałyby zostać połączone w Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego. To wywołało niepokój pracowników. Obawiali się, czy nadal będą zatrudnieni na dotychczasowych warunkach, czy nie będzie redukcji zatrudnienia.
Miasto co prawda zapewniało, że z punktu widzenia załogi nic się nie zmieni. Zastępczyni prezydenta Mirosława Dzika podkreślała, że arkusze organizacyjne obu placówek na przyszły rok są zatwierdzone i nauczyciele zatrudnieni w obu placówkach nie mają się czego obawiać.
Przekonuje, że zmiana będzie kosmetyczna. – Nadal będzie MOS i MDK, ale będą działały w zespole – mówi. – Zmiana polega na tym, że będzie jeden dyrektor, jeden zespół administracyjny, jedna księgowa. Poprzedni dyrektor MDK jest już od roku na emeryturze, jego obowiązki pełni dyrektor MOS-u Ireneusz Taraszkiewicz.
Jak zaznaczyła, połączenie da oszczędności na poziomie administracyjnym w wysokości około stu tysięcy złotych rocznie. Podkresliła, że nie będzie zwolnień. – Oszczędności powstaną w wyniku naturalnych ruchów kadrowych – zaznaczyła.
Zdaniem M. Dzikiej, zmiana poprawi sprawność działania obu tych placówek. – MOS ma sprawny zespół techniczny, który dba o obiekty – mówi. – Posiłkuje się także pracownikami zatrudnianymi sezonowo. Odkąd dyrektor MOS-u opiekuje się obiektem MDK, wiele drobnych prac z którymi wcześniej był tam problem, zostało zrobionych.
Tyle, że te argumenty nie przekonują wszystkich. Przeciwny tworzeniu zespołu był z kolei przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze Leszek Wrotniewski.
– Uważam to za zły pomysł – mówi. – Dla mnie układa się to w historyczny łańcuch zdarzeń. Mam na myśli pomysł władz miasta sprzed kilku lat likwidacji MDK-u. Ta placówka posiada wiele uzdolnionej młodzieży, prowadzi proces dydaktyczny. Rozmawiam nie tylko z nauczycielami, ale i rodzicami dzieci, które tam uczęszczają. MOS jest znacznie większą jednostką, ma zupełnie inny charakter działalności. Obawiam się, że będzie to prowadziło do stopniowej marginalizacji MDK-u.
Międzyszkolny Ośrodek Sportu zajmuje się przede wszystkim organizacją zawodów międzyszkolnych w Jeleniej Górze, prowadzeniem współzawodnictwa sportowego, a także opiekuje się niektórymi obiektami sportowymi w mieście (m.in. salą przy ul. Sudeckiej, kortami tenisowymi, basenem miejskim). Jak wynika z ostatniego podsumowania, w minionym roku szkolnym MOS zorganizował około 130 imprez, w których wzięło udział ponad 7 tysięcy uczestników. MDK z kolei wspiera i rozwija zainteresowania młodzieży w zakresie kultury.
Na razie połączenia nie będzie. Na ostatniej sesji prezydent zdjął projekt uchwały z porządku obrad. Naczelnik Wydziału Edukacji Paweł Domagała mówi, że temat jest nadal aktualny. – Jest jeszcze czas, aby tę uchwałę dopracować. Wtedy będziemy mogli wrócić do tematu – mówi.
Tymczasem wśród radnych słychać inne głosy. Zadecydowała polityka. Na sesji nie było kilkoro radnych sprzyjających prezydentowi. Mogoby się okazać, że nie będzie wystarczającej większości do przyjęcia projektu.
Tak czy inaczej, po wakacjach można spodziewać się powrotu do tematu.
 

Komentarze (4)

Brawo dla Pana Wrotniewskiego ! jako jeden z nie wielu zobaczył, że intencje władz prowadza do likwidacji MDK:) w całej Polsce MDK są odremontowane! i wszyscy patrzą rozwojowo na te instytucje! i nie posiadają jednego budynku ,a szykują i remontują kolejne ! powtarzam w całej Polsce! Tylko w jeleniej Górze z 3 budynków i cudnych zajęć zostawili ruinę ! i zachodzą w głowę jak to zatuszować !!! a może Policja i Straż Miejska miała by mniej do roboty? bo dzieciaki by były na zajęciach w MDK-u ?

Brawo dla Pana Wrotniewskiego ! jako jeden z nie wielu zobaczył, że intencje władz prowadza do likwidacji MDK:) w całej Polsce MDK są odremontowane! i wszyscy patrzą rozwojowo na te instytucje! i nie posiadają jednego budynku ,a szykują i remontują kolejne ! powtarzam w całej Polsce! Tylko w jeleniej Górze z 3 budynków i cudnych zajęć zostawili ruinę ! i zachodzą w głowę jak to zatuszować !!! a może Policja i Straż Miejska miała by mniej do roboty? bo dzieciaki by były na zajęciach w MDK-u ?

i co ? zwolnicie 2 pracowników i takie oszczędności w roku? może przestańcie sobie podnosić pensje co roku o 1000 zł i kultura odżyje ?

to ratowanie d*** taraszkiewicza z ktorym miasto nie wie co zrobic tak samo jak miasto wpadlo na pomysl klas sportowych w ktorych maja nauczac trenerzy ktorzy byli na garnuszku miasta dziwie sie wuefista ze na to sobie pozwalaja bo 3 gosci z urzedu siedzac przy piwie tworza przepisy ktore sa niezgodne z prawem a wy jak cielaki godzicie sie na redukcje godzin moze ktos sie obudzi