
W kościele katolickim Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, który przyjechał tam, by dokonać misterium paschalnego. Według Pisma Świętego, przybywającemu Jezusowi słano pod nogi płaszcze i palmowe gałązki.Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku; ceremonii tej dokonuje się zwykle tuż przed odczytaniem Ewangelii. Fragment, przeznaczony na Niedzielę Palmową (zwaną też Niedzielą Kwietną), przedstawia co roku opis Męki Pańskiej, zaczerpnięty z Ewangelii według św. Mateusza, Marka lub Łukasza. Ewangelia odczytywana jest często z podziałem na role.
- Prawie, jak w Jerozolimie – taka radość i tłumy – żartował dziś do dzieci w czasie sumy ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii pw. św. Erazma i Pankracego.
Jeszcze przed kościołem można było dziś kupić palmy u ulicznych sprzedawców – kosztowały od złotówki do sześciu złotych.
- Te palmy wyrabia moja mama. Sami zbieramy trawy, trzciny, w ogródku rosną kwiatki, z których robimy suszki. Część z nich się farbuje i wychodzą takie palmy – opowiadała nam pani Marta z Mirska. Wyznała, że jej mama uczyła się wyrabiać palmy od swojego dziadka i ojca. Rodzina pochodzi z okolica Warszawy, ale palmy są zrobione według tradycji wileńskiej.
Obok pani Marty, palmy sprzedawała starsza pani. Jej palmy były inne – bardziej kolorowe, większe i trochę innego kształtu, bo wykonane według tradycji lubelskiej.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...