– Kultura to bogactwo narodowe, to jest coś, co świadczy o naszej tożsamości – mówiła Zofia Czernow, która od trzech lat organizuje to spotkanie. Celem jest integracja środowisk kulturalnych. – Chciałabym, abyśmy tu swobodnie porozmawiali o naszych sprawach, o problemach. Może tego nie dostrzegamy na co dzień, ale kultura w znaczącym stopniu wpływa na rozwój cywilizacyjny. Wymaga wolności i szczególnego wsparcia, bo jest silna duchem, ale też krucha i delikatna. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy, którzy mają taką możliwość, wspierali placówki kultury i artystów – zaapelowała.
Podziękowała mecenasom kultury, czyli ludziom, którzy bezinteresownie wspierają wydarzenia, odbywające się w mieście. Wymieniła Jensa Kroegera i jego firmę Jelenia Plast, Ryszarda Dzięciołowskiego, właściciela salonu Renault oraz Małgorzatę Wójcik-Stasiak, prezes Tauron Ekoenergii. – Mecenasem jest też prezydent Marcin Zawiła – podkreśliła.
Zofia Czernow wymieniała najważniejsze wydarzenia kulturalne, które są organizowane w mieście od lat, a także te, które w ubiegłym roku zostały szczególnie zauważone. – Na pewno warto podkreślić trzymające wysoki poziom imprezy kulturalne, jak festiwal ZOOM-Zbliżenia, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury – zaczęła. – Ten festiwal dopracował się marki.
Zaraz potem wymieniła Krokus Jazz Festiwal, organizowany przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Z wydarzeń wartych zauważenia na pierwszym miejscu wymieniła spektakl Karskiego Historia Nieprawdziwa Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark, zrealizowany przez jeleniogórski Teatr Norwida. – Spektakl ten znalazł się w finale konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej – dodała. Przypomnijmy, spektakl ten otrzymał w minionym roku Srebrny Kluczyk w plebiscycie „Nowin Jeleniogórskich” za najlepszy spektakl teatralny.
– To moje spojrzenie jako odbiorcy kultury i ludzi, którzy ze mną współpracują, bo nie działam na co dzień w tym obszarze – dodała Zofia Czernow.
Po symbolicznej lampce szampana był czas na rozmowy. – Dobrze, że są takie spotkania, bo choć działamy w jednej branży, to na co dzień każdy ma dużo pracy i ciężko się zebrać i porozmawiać – podkreślali uczestnicy spotkania.
Tymczasem jeszcze dzisiaj (poniedziałek, 18 stycznia) o godz. 16. w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie, poświęcone prowadzonej diagnozie stanu miejskiej polityki kulturalnej, organizowane w ramach programu DNA Miasta. Wezmą w nim udział przedstawiciele jeleniogórskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Badanie DNA Miasta w Jeleniej Górze prowadzone jest przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego.
Komentarze (6)
żart poniał, ale co z tym zapomnieniem i zasypianiem?
To zależy od translatora. Ja rozumiem to jako zapomnienie i wieczne zaśnięcie, co w przypadku PO jest nieuniknione.
Zainteresowanych informuję, że zamówione przez Ratusz badanie DNA miasta kosztuje 20 tys. zł.
Picie alkoholu w godzinach pracy stawianego przez funkcjonariusza publicznego emeryta posła na Sejm RP czy to nie jest co najmniej wykroczenie.Gdzie była policja w tym czasie ? Kiedy się skończą te pseudoopłatki i lampki wina musującego za publiczne pieniądze w godzinach zatrudnienia
Jakiego alkoholu?! To był, z definicji, wysokogatunkowy napój wyskokowy, który proletariat pracujacy miast i wsi kosztuje ustami swoich wybranych przedstawicieli...Wszystko zależy od punktu widzenia, zależącego od punktu siedzenia ;)