To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Podróż do lat dzieciństwa

Podróż do lat dzieciństwa

Od piątku, 2 czerwca w Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu można cofnąć się w czasie – do „Beztroskich lat dzieciństwa”. Wystawę pod takim tytułem prezentuje Maria Wieczorek.

Wszystko zaczęło się od jednego rzutnika na bajki, który Maria Wieczorek znalazła w likwidowanym starym domu swojej cioci. Postanowiła dokupić do rzutnika bajki. A później zaczęła pisać doktorat na temat domków dla lalek w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od tego zaczęła się kolekcja zabawek, gier, sprzętu sportowego, szkolnych fartuszków... świata lat dzieciństwa, który większość z dorosłych osób pamięta. I z pewnością, zabierając na wystawę swoje dzieci, opatrzy kolekcję Marii Wieczorek własnym komentarzem. 

Autorską kolekcję Maria Wieczorek prezentuje publicznie po raz pierwszy, właśnie w Karpaczu w Muzeum Zabawek. Wybór przedmiotów, które pokazuje pani Maria ma jeden klucz: zabawki i przedmioty związane z dzieciństwem od lat pięćdziesiątych do pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Jednym słowem, to zabawek czasów PRL-u czar.

- Tamte zabawki wymagały myślenia, precyzji. Te dzisiejsze są mniej skomplikowane: wystarczy nacisnąć guziczek i zabawka gra. Z tego, co ja dziś obserwuję, dzieci żałują, że takich zabawek dziś już nie ma - mówiła Maria Wieczorek podczas wernisażu.

Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada 2017 roku. Więcej o samej wystawie w tygodniku „Nowiny Jeleniogórskie”.  

IMG_1625.JPG
IMG_1602.JPG
IMG_1603.JPG
IMG_1610.JPG
IMG_1613.JPG
IMG_1616.JPG
IMG_1617.JPG
IMG_1619.JPG
IMG_1621.JPG
img_1606.jpg