To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pod Wędrownym Aniołem w Domu Hauptmannów

Pod Wędrownym Aniołem w Domu Hauptmannów

W najbliższy czwartek 28 stycznia o godzinie 17.00 w Domu braci Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 Listopada 23 odbędzie się spotkanie z Joanną Marią Chmielewską, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Pod Wędrownym Aniołem" poświęconą Szklarskiej Porębie.  

.."Przywitała mnie deszczem, błysnęła tęczą, zawirowała suknią z mgieł. Pozwoliła poczuć chłodną gładkość skał i miękką zieloność mchu, szeptem strumieni górskich obiecywała, że to tylko przedsmak".. pięknie i poetycko pisze o Szklarskiej Joanna M. Chmielewska.
Szklarska Poręba. Nowe miejsca, nowi ludzie, nowe ścieżki. Przeszkody i fascynacje. Perypetie remontowe, wędrówki śladami artystów, odkrywanie...
Jest też w najnowszej książce Chmielewskiej o Hauptmannach i o Marcie Hauptmann, żonie pierwszej Carla Hauptmanna, o Janie Sztaudyngerze i Wlastimillu Hofmanie.

Młoda pisarka mieszka w Szklarskiej Porębie od kilku lat. Dodaje Maria, by nie mylić jej z tą Chmielewską od "Lesia". Lekkie ma pióro, więc jej książki są lekkie i przyjemne, ktoś kiedyś powiedział "dobranocki dla starszych dziewczynek". Zgadzam się, czytają się cudnie, wlewają w człowieka optymizm i ducha pogodę. Chcesz nastrój poprawić, doła wyleczyć - poczytaj książki Joasi. Poczucie humoru, dystans do świata, babska życiowa mądrość podana w lekkim tonie, dzięki czemu rozumiesz, że jak się odpowiednio nastawisz to życie nie boli a jego piękno polega na różnorodności zdarzeń - pisze o autorce Bożena Danielska.
Nie wygrałam w totolotka. Nie dostałam spadku po bogatej ciotce. Porzuciłam codzienność znaną, bezpieczną, choć niekoniecznie satysfakcjonującą. Zaryzykowałam. Razem z mężem i dziećmi wyruszyłam w drogę, nie wiedząc, co kryje się za kolejnym zakrętem.
W dzieciństwie marzyłam, by poślubić indiańskiego wodza, zostać detektywem i pisać książki. Co z tego wyszło? Mój mąż wprawdzie indiańskim wodzem nie jest, ale ma tyle innych zalet, że tę drobną wadę mogę mu w ostateczności wybaczyć. Umiejętność dedukcji niejednokrotnie przydaje się w pracy pedagoga i w domu przy trójce dzieci. A pisanie… pisanie jest moją pasją i odskocznią od codzienności.
Jej dotychczasowe książki z plejadą niebanalnych postaci o nieco przejaskrawionej charakterystyce, zmagających się z realnym życiem, tworzą klimat lekkiej, jednocześnie mądrej i optymistycznej historii o życiu. Czytelnikowi sprzyja lekkie pióro autorki, poczucie humoru oraz dystans do siebie i świata.

Joanna Maria Chmielewska (rocznik 1964)
Pedagog, autorka książek dla dzieci (powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, seria poetycka „Zaczarowane rymowanki”) i dla dorosłych („Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”). Za książkę „Neska i srebrny talizman” była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011. „Niebieską niedźwiedzicę” czytelnicy uznali Najlepszą Książką Dziecięcą „Przecinek i kropka” 2012 (główna nagroda w konkursie Empiku). Jej teksty znajdują się w podręcznikach i antologiach. Prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.