To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pod batutą Marka Pijarowskiego

Pod batutą Marka Pijarowskiego z jeleniogórską orkiestrą jako solista zagra wiolonczelista Roman Samostrokov.

Kwietniowy repertuar Filharmonii Dolnośląskiej rozpoczyna wieczór muzyczny z cyklu „Mistrzowie Batuty”. W piątek, 10 kwietnia, jeleniogórska orkiestra zagra we własnej sali, pod dyrekcją Marka Pijarowskiego - wybitnego artysty, cieszącego się wielkim uznaniem wśród melomanów. W programie dzieła I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 C. Saint-Saensa, Król Nidrei M. Brucha i Symfonia d-moll C. Francka. Początek koncertu o godz. 19.00.

Marek Pijarowski urodził się we Wrocławiu. Podczas nauki w liceum muzycznym opanował grę na kilku instrumentach – fortepianie, skrzypcach, oboju i organach. Dyrygenturę studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie Tadeusza Strugały. Uczestniczył też w wielu międzynarodowych kursach muzycznych, doskonaląc umiejętności pod okiem wielkich mistrzów batuty. Od ponad 35 lat prowadzi intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą, współpracuje z wieloma znakomitymi zespołami orkiestrowymi. W 1980 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, którą kierował do 2002 roku. W tym czasie pełnił tez funkcję dyrektora Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, przez dwa lata był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach. Później był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi. Równolegle, intensywnie współpracował z Filharmonią Krakowską, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy i Filharmonią im. A. Malawskiego w Rzeszowie, z którymi ścisłe związki utrzymuje do dziś. Obecnie pełni funkcję pierwszego dyrygenta – szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej.
Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury oraz kieruje Katedrą Dyrygentury. Jest też profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz jurorem międzynarodowych konkursów dyrygenckich im. G. Fitelberga w Katowicach oraz im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Podczas piątkowego koncertu, prowadzonego batutą przez Marka Pijarowskiego, wspólnie z naszą orkiestrą jako solista zagra Roman Samostrokov – doskonale znany jeleniogórskiej publiczności koncertmistrz wiolonczel Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej.

Uwaga! Więcej na temat kwietniowych koncertów Filharmonii Dolnośląskiej oraz informacja jak zdobyć można zaproszenia na najbliższy, zapowiadany wyżej koncert jeleniogórskich symfoników w "Nowin Jeleniogórskich" z 7 kwietnia 2015.