To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pod batutą Jerzego Salwarowskiego

Pod batutą Jerzego Salwarowskiego

Już w najbliższy piątek, 6 marca, kolejny koncert z cyklu „Mistrzowie Batuty” w Filharmonii Dolnośląskiej. Tym razem jeleniogórscy symfonicy zagrają pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. W programie muzycznego wieczoru II Koncert fortepianowy J. Brahmsa, Uwertura Leonora III op. 72b do opery Fidelio L. van Beethovena i Symfonia D-dur Paryska KV 297 W.A. Mozarta.

Jerzy Salwarowski pochodzi z Krakowa i jest absolwentem tamtejszej Akademii Muzycznej. Studiował kompozycję u Tadeusza Machala i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił również w Accademia Chigiana u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród na prestiżowych, krajowych i międzynarodowych konkursach dyrygenckich, organizowanych w Katowicach, Sienie i Budapeszcie. Dyryguje w Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Występuje na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Z polskimi orkiestrami radiowymi dokonał wielu nagrań archiwalnych. Jego dyskografia zawiera też sporo płyt nagranych dla wielu znanych zagranicznych wytwórni. Jego album z muzyką G. Gershwina, zrealizowany przez Polskie Nagrania, zyskał status Złotej Płyty. Pierwsze kompletne nagrania poematów symfonicznych M. Karłowicza, dokonane pod jego batutą, nominowane zostały do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk'99”. Wiosną 2002 roku, wspólnie z synem Hubertem (znakomitym pianistą) oraz zespołami NOSPR i Filharmonii Szczecińskiej nagrał krążek z koncertami fortepianowymi J. Brahmsa i S. Prokofiewa, nominowany później do „Fryderyka 2002”. Od lat, oprócz intensywnego koncertowania, zajmuje się także pedagogiką muzyczną w kraju i za granicą. Od 2000 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. Dwukrotnie był dyrektorem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Kameralnej (późniejszej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej). Od roku 2005 jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, w której realizuje szereg różnorodnych projektów muzycznych, w tym także łączących muzykę symfoniczną z jazzem. Przed siedmiu laty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podczas piątkowego koncertu pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego, wspólnie z jeleniogórską orkiestrą, jako solista wystąpi znakomity ukraiński pianista młodego pokolenia Denis Zhdanow. Urodzony w 1988 roku artysta ukończył Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną w Kijowie w klasie prof. Borysa Fedorova i jednocześnie Międzynarodową Akademię Pianistyczną „Incontri con Maestro” we włoskiej Imoli, w klasie prof. Leonida Margariusa. Nadal doskonali swoją grę, pracując z wieloma różnymi pedagogami. Międzynarodową karierę muzyczną zaczynał od recitalu w Łodzi w 2007 roku. Od tego czasu koncertował już w wielu znanych salach koncertowych w różnych częściach świata oraz z wieloma znakomitymi zespołami orkiestrowymi. W dorobku ma główne nagrody na prestiżowych, międzynarodowych konkursach instrumentalnych w Barcelonie, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzymie i Maj Lind w Finlandii. W 2010 roku uczestniczył w dwóch etapach Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
Początek koncertu o godz. 19.00
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na najbliższy koncert w ramach cyklu „Mistrzowie Batuty”. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w czwartek, 5 marca, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich" z zapowiedzią muzycznych wydarzeń Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!