To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Plebiscyt z Balem Mistrzów Sportu

Plebiscyt z Balem Mistrzów Sportu

Czterdziesty plebiscyt redakcyjny „NJ” nas dziesięciu najlepszych – najpopularniejszych sportowców i pięciu trenerów z klubów regionu jeleniogórskiego w 2014 roku zyskuje na popularności. W przedświatecznym tygodniu znacznie wzrosła liczba gazetowych kuponów z typowaniami naszych Czytelników, fanów sportów letnich, zimowych i halowych. Najczęściej głosowali kibice z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Karpacza, Bolesławca i Wrocławia. Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń nominowanych zawodników i zawodniczek oraz ich szkoleniowców. Kolejna lista pretendentów, już ostatnia, we wtorkowym numerze „NJ”.

Zarząd MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra zaproponował kandydatury aż ośmiu sportowców z trzech dyscyplin i sześciu trenerów. Biathlonistka KATARZYNA WOŁOSZYN należy do kadry młodzieżowej Polski, startowała w mistrzostwach Europy juniorów, była trzecia w klasyfikacji zawodów „Celuj w Igrzyska”. Kasia trzykrotnie stanęła na podium Pucharu Polski w Zakopanem i w Dusznikach Zdroju. Jej trenerem jest MACIEJ KOZIŃSKI.

KAMILA BOCZKOWSKA (narciarstwo biegowe), uplasowała się na piątym miejscu w rankingu PZN i na trzecim w klasyfikacji „Bieg na Igrzyska”. Trener WALDEMAR MATUSIAK. Tę samą dyscyplinę i pod kierunkiem tego samego szkoleniowca uprawia RÓŻA ŁYJAK. W wymienionych wyżej rankingach jest kolejno piąta i szósta. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży „Śląsk 2014” zdobył srebrny medal w sprincie. Narciarskie sukcesy MICHAŁA SKOWRONA to w kategorii Junior C trzecie miejsce w rankingach PZN i „Bieg na Igrzyska” oraz w mistrzostwach Polski w biegu indywidualnym i w sztafecie chłopców 4 x 2 km. Trenerzy WALDEMAR MATUSIAK i MIECZYSŁAW SKOWRON. Ten ostatni prowadzi też szkoleniowo powołanego do kadry narodowej PZN młodzieżowca PIOTRA SKOWRONA. To wicemistrz Polski w sprincie i trzeci biegacz MMP w stylu klasycznym.
Uprawiający saneczkarstwo na torach lodowych WOJCIECH CHMIELEWSKI reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy i w Pucharze Świata. Jest wicemistrzem kraju '2014 w konkurencji jedynek i dwójek (wraz z Mateuszem Żakowiczem). Reprezentantka Polski KLAUDIA GRZYBEK może pochwalić się brązowym krążkiem MP w drużynie. Trenerem tej dwójki saneczkarskiej jest PRZEMYSŁAW POCHŁÓD. Wielokrotny mistrz Polski w jedynkach mężczyzn, zawodnik MKS Karkonosze SZ – AZS AWF Katowice MACIEJ KUROWSKI startował w zimowej olimpiadzie w Vancouver i w Soczi. Klubowi działacze z jeleniogórskiego klubu zgłosili też kandydatury trenerki biathlonu MAGDALENY NYKIEL i SYLWESTRA PONIATOWSKIEGO (saneczkarstwo lodowe).

Fani piłki ręcznej z Wojcieszyc i Jeleniej Góry zgłosili MAŁGORZATĘ BUKLAREWICZ. Od kilku sezonów w Superlidze kobiet jest podstawową zawodniczką i podporą zespołu KPR – u. Zalicza się ją do czołowych rozgrywających ekstraklasy, co ma odzwierciedlenie w ilości zdobywanych bramek. Gosia jest w trójce najlepszych strzelczyń Superligi. Po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego portal Sportowe fakty umieścił młodą szczypiornistkę w najlepszej krajowej Siódemce ligi. Kibice prosili, aby do plebiscytowych nazwisk dopisać trenera drużyny KPR-u z Superligi MICHAŁA PASTUSZKO.

Karkonoski Klub Karate Shinkyokushinkai zaproponował RAFAŁA CIEŚLIŃSKIEGO, który zajął pierwsze miejsce w XXV mistrzostwach Polski karate kyokushin młodzieżowców. W rywalizacji juniorek trzecie miejsce wywalczyła PAULINA WŁODARCZYK. Na najwyższym stopniu podium stanęła w zawodach Ligi Dolnośląskiej i w turnieju międzynarodowym karate. Do kategorii trenerów zgłoszono głównego instruktora karkonoskiego klubu, wychowawcę i pedagoga PIOTRA CIEŚLIŃSKIEGO.

Zarząd Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Gruszków zaproponował kandydatury z Klubu Shidokan w Jeleniej Górze. KAMIL KACZMARCZYK walczył w mistrzostwach Polski K-1 w Głogowie, wygrał w Żaganiu półzawodowe starcie w K-1 w organizacji WFMC i zawodową walkę K-1 Rules w Zgorzelcu. Kamil zajął pierwsze miejsce w mistrzostwach Śląska WFMC w Gliwicach, zdobył w Łasku pas WFMC Pro (71 kg), zwyciężył w lidze K-1 Rules. Wielokrotny reprezentant Polski w ME i w MŚ i nadal czynny zawodnik shidokan i kick boxingu MARIUSZ LIGIŻYŃSKI jest świetnym i niezastąpionym trenerem. Jego podopieczni mówią, że to super nauczyciel, wychowawca i przyjaciel, wspaniały szkoleniowiec, którego wychowankowie osiągają sukcesy na wielu arenach.

Po najlepszym w klubowej historii sezonie (sześć medali w MP), cieplicki KS Chojnik reprezentują badmintoniści, mistrzyni kraju OLIWIA SOCHA i srebrny medalista MP ŁUKASZ CIMOSZ oraz jeleniogórscy trenerzy, ADAMOWIE: SŁOMKA i CIMOSZ.

Wybrańcy kibiców otrzymają zaproszenia na tradycyjny Bal Mistrzów Sportu z atrakcjami. Imprezę zaplanowano w piątek, 30 stycznia 2015 roku w hotelowej restauracji „Relax” w Karpaczu. Organizatorom sportowego podsumowania roku i balu ze Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze pomogą partnerzy z jeleniogórskich firm Ultima Auto i MPGK oraz ARF Domino z Barcinka. Partnerem strategicznym został Tauron Ekoenergia. Współorganizatorem redakcyjnej akcji jest Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Jeleniej Górze. Plebiscytowi laureaci dostaną nagrody i upominki.
Przypominamy, że tradycyjnie głosujemy za pomocą gazetowych kuponów z „NJ” z datą ważności. Po ustaleniu pełnej listy nominowanych kandydatów z największym poparciem będzie możliwość wybierania Złotej Dziesiątki sportowców i Złotej Piątki szkoleniowców dodatkowo za pomocą sms – ów. Jeden „Nowinowy” kupon lub jeden sms to jeden punkt plebiscytowy.

Komentarze (15)

Normanie same gwiazdy sportu :) oj ten nasz region spada na psy a tak swoja drogą odkąd kluby same proponują sportowców, kapituła plebiscytu powinna sama wybrać tylko pewnie jak tu wybrać skoro poza piłką nożna pseudo redaktorzy nic innego nie widza...

dotacje i pomoce od urzędu ,takie sportowce.A sławi nas Mariolka, bo tylko na jej rozumek zasłużyliśmy. wybierając rządzących.

dotacje i pomoce od urzędu ,takie sportowce.A sławi nas Mariolka, bo tylko na jej rozumek zasłużyliśmy. wybierając rządzących.

znów tauron sponsoruje, dobroczyńcy psiakość, blue cafe na sylwka tez tauron a ceny prądu w gore

Osiągnięcia piłkarzy i innych drużynowych dyscyplin związanych z piłką to "prawdziwe osiągnięcia" liczące się w Polsce (chyba bardziej w okręgu). Te dyscypliny jednak popierają nasi urzędnicy a nie widzą tych co się liczą w Polsce chociaż prawie same muszą się finansować. Redaktor też widzi wygraną w 3 lidze a podaje tylko małą wzmiankę o zdobyciu Mistrzostwa Polski w innych dyscyplinach.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki, to są moje typy w tym plebiscycie.
Zofia zdobyła w tym roku dwa brązowe medale Mistrzostw Europy oraz dwa brązy i jedno srebro w Pucharze Świata. Tomasz zdobył brąz w Mistrzostwach Świata 2013 i brąz w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tomasz zwyciężył też w prestiżowej imprezie Red Bull Ger Get It. To są osiągnięcia okupione bólem, poświęceniami, ciężką pracą i pokonywaniem przeszkód.

Doceńmy tych, którzy zdobywają medale na najważniejszych imprezach sportowych na świecie. Ja głosuję na Tomasza Czaplickiego, pierwszego w historii medalistę Mistrzostw Świata we Freestyle'u Kajakowym.

[quote=Doceńmy tych, co zdobywają medale !!!]Doceńmy tych, którzy zdobywają medale na najważniejszych imprezach sportowych na świecie. Ja głosuję na Tomasza Czaplickiego, pierwszego w historii medalistę Mistrzostw Świata we Freestyle'u Kajakowym.[/quote]

Jestem za!!! Bo jak my ich nie docenimy, to kto? Urząd Miasta ? Prezydent ? Oni się nie przejmują utalentowaną młodzieżą... Powinni wspierać Tomka i jemu podobnych, ale tego nie robią.

Szkoda tylko, że nikt niepełnosprawnych sportowców nie stawia do tego rankingu. Mamy w mieście przecież takiego sportowca, która na Mistrzostwach Europy zdobyła dwa srebrne medale. Proszę o wskazanie z w/w sportowców poza kajakarzami, mogącymi pochwalić się takimi osiągnięciami? Szkoda mówić :(

Niestety prawda jest taka, że miasto Jelenia Góra nie korzysta z potencjału jeleniogórskich sportowców. Jeleniogórscy kajakarze Pani Zofia i Pan Tomasz, niepełnosprawna lekkoatletka Pani Lucyna i parę jeszcze innych osób kontynuuje swoje kariery sportowe nieraz walcząc o przetrwanie. Moim zdaniem sam fakt, że pomimo braku wsparcia ze strony miasta ci wspaniali sportowcy osiągają takie wyniki zasługuje na wielkie uznanie.

Miasto jest od wspierania takich dyscyplin, żeby jak najwięcej dzieci i młodzieży chciało je uprawiać. Mistrzów niech wspiera Państwo.Jak ktoś chce być mistrzem w sportach niszowych i drogich musi szukać sponsorów choćby na zagraniczne wojaże. To właśnie jest sprawiedliwość społeczna. Chwała bohaterom ale nie za wszelką cenę.

Każdy sport jest drogi Panie/Pani "PSI". Zależy to od poziomu zaawansowania sportowca. Co do finansowania, to mam do Pana/Pani pytanie. Czy samorząd/miasto to nie Państwo?
Poza tym sport kwalifikowany dzieli się na zespołowy i indywidualny i nie ma tam podziału na niszowy, czy nie niszowy. Kwestią tego, który decyduje o środkach jest komu udzieli wsparcia. Z tego punktu widzenia biorąc pod uwagę wyniki zawodników i ich wartość powinno się inwestować w tych, którzy osiągają wyniki na skalę europejską i światową. Jest to ekonomicznie uzasadnione.
Nawiązując do Pana/Pani sformułowania "za wszelką cenę"...
Chciałem na zakończenie Pani/Panu zwrócić grzecznie uwagę, że sensem plebiscytu jest oddanie głosów na swojego kandydata. Spory o to, kto, co i komu powinien trochę nie pasują do tematyki artykułu. Nie da się jednak zaprzeczyć, że w Jeleniej mamy kilka perełek, wręcz diamentów, które same muszą zadbać o to, żeby się oszlifować. Mam tutaj na myśli też potencjalnych sponsorów, którzy, jak domniemam istnieją tak w teorii...
Myślę, że skoro ktoś osiąga takie wyniki, jak Pani Lucyna Kornobys, czy nasi kajakarze Tomasz Czaplicki i Pani Zofia, to byłoby fajnie jakby zostali sklasyfikowani w czołówce plebiscytu i to proszę Pana/Paniom kosztuje tylko tyle co kupon wycięty z gazety.

Sugeruje Pan/Pani, że jeśli koszt jakiegoś 1 sportowca to np. 100 000 zł rocznie to ma on to dostać, bo postanowił akurat taki sport uprawiać ? Jeśli miasto ma 300 000 tys, zł rocznie to trzech takich zużyje cały budżet. Co z pozostałym tysiącem innych zawodników w sportach, które mają ogromną konkurencję w kraju, Europie czy na świecie?
Nie ujmuję nikomu, ale każdy zasługuje na wsparcie jeśli tylko zechce regularnie trenować, bo będziemy mieli 1000 zdrowych a nie tylko trzech. Zatem sponsoring prywatny jest niezbędny w drogich sportach.

Póki co nasi kajakarze chyba nie są zbyt kosztowni. Miejsce treningowe wybudowali sobie sami. Sprzęt też ogarniają sobie sami. W zawodach startują za swoje. Chyba nie trzeba tego dalej komentować. Pisano o nich w Nowinach nie raz.

Sam KPR miał w 2014 około 400 000 zł dotacji od Miasta. Kajakarze chyba nie dostali albo tyle co nic, pomimo licznych sukcesów.