Piłkarki KPR-u w play - out

W ostatnim meczu sezonu zasadniczego PGNiG Superligi rozegranym w Dniu Kobiet jeleniogórskie piłkarki nie sprawiły sobie i licznym kibicom ogromnej radości. Zamiast tak bardzo oczekiwanego zwycięstwa lub remisu był wielki smutek i minorowy nastrój. Po porażce 30:35 (13:22) z SPR Pogonią Baltica Szczecin (4. miejsce w tabeli), słusznie nazwanej porażką 22. ligowej kolejki, KPR wypadł poza najlepszą krajową ósemkę. Rywalki okazały się za mocne. Przed rokiem piłkarki KPR-u udanie powalczyły z Pogonią o 5 miejsce. Sobotnie potknięcie żółto – niebieskich wykorzystała Piotrkovia Piotrków Trybunalski, która po wygranej w Olkuszu awansowała do fazy play off (8. lokata) i już nie musi martwić się o ligowy byt. Bilans KPR-u to jedynie 11 punktów (5 zwycięstw, remis i aż 14 porażek), bramki 530:588.

Początkowo kibice oglądali wyrównaną grę, od drugiego kaapitalnego kwadransa przyjezdne podopieczne trenera Adriana Struzika całkowicie przejęły boiskową inicjatywę i dominowały do przerwy prowadząc różnicą aż 9 bramek. To był prawdziwy nokaut KPR-u. Po serii 11:2, już w 24 minucie piłkarki z Grodu Gryfa wygrywały 18:9. W koncercie gry ofensywnej największy udział miały: trzecia w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelczyń Superligi, Agata Cebula (do 127 bramek dołożyła aż 11), reprezentantki Polski, rozgrywająca Małgorzata Stasiak 4 gole i kołowa Monika Stachowska oraz Martyna Huczko 5. Kilka udanych interwencji w bramce Pogoni zanotowała Sołomija Szywerska. Poniżej oczekiwań wypadły bramkarki KPR-u, Katarzyna Demiańczuk i Martyna Kozłowska.

Po zmianie stron jeleniogórzanki ambitnie odrabiały straty. W 53. minucie, po trafieniu Beaty Skalskiej (razem 3), granatowo – bordowe wygrywały tylko 30:28. Kilkuminutowy i nerwowy przestój Pogoni przerwała trafieniami Hanny Yashchuk (4) i Agaty Cebuli, co wystarczyło do przypieczętowania zasłużonego zwycięstwa i późniejszej euforii.

- Nie wiem, co się stało, do stanu 7:7 dziewczyny grały fajne zawody – komentował trener KPR - u Michał Pastuszko. - Uczulaliśmy, co mają rzucać. Ach, kobieta zmienną jest. Druga połowa to już rewelacja. Walczyły jak lwice, zostawiły na parkiecie sporo zdrowia.

W pokonanym zespole świetnie zagrały Mariola Wiertelak (10 goli) i Anna Mączka (7).

- Jedynym pocieszeniem po dzisiejszym meczu jest ambicja młodych zawodniczek KPR-u i wielkie serducho do gry, co pokazały w drugiej połowie i trener Pastuszko szukający skutecznych roszad w zespole z dużym potencjałem – podsumował porażkę wierny kibic Jerzy Wójcikiewicz. - Zabrakło przynajmniej jednej wygranej ze słabym SPR-em Olkusz.

Dla piłkarek KPR-u sezon jeszcze się nie skończył. Pozostała im walka w fazie play – out o utrzymanie w Superlidze kobiet. Jeleniogórzanki muszą rozegrać po dwa mecze z KPR Ruch Chorzów i z SPR Olkusz. Zespół, który zajmie ostatnie jedenaste miejsce w końcowej tabeli Superligi powalczy w barażu z drugą lub inną drużyną z I ligi kobiet zainteresowaną grą w najwyższej krajowej klasie. Zwycięski team I ligi awansuje automatycznie. W sezonie 2014/2015 Superliga zostanie powiększona do 12 zespołów.

Pierwsze mecze 1/4 finału play off o medale mistrzostw Polski dopiero 5 kwietnia br. Pogromczynie KPR-u ze szczecińskiej Pogoni powalczą ze Startem Elbląg, rywalem Piotrkovii Piotrków Trybunalski będzie MKS Selgros Lublin.