To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Pietruszka” dla najmłodszych

„Pietruszka” dla najmłodszych

Dwukrotnie (o godz. 10.30 i 12.30) w jeleniogórskiej filharmonii zabrzmi 10 kwietnia Niedzielny Poranek Muzyczny dla dzieci i rodziców. W programie obszerne fragmenty baletu Igora Strawińskiego "Pietruszka" w wersji na dwa fortepiany i perkusję. Zagrają jeleniogórscy muzycy: duet fortepianowy Barbara Sas i Aleksandra Orłukowicz oraz perkusista Tomasz Kujawa. Na scenie wystąpi także dziecięcy zespół taneczno-aktorski uczniów Szkoły Podstawowej w Kopańcu, przygotowany przez Julię Maczek. Jako dobosz zagra utalentowany uczeń klasy perkusji szkoły muzycznej w Cieplicach - Eryk Coldman. Koncert poprowadzą Agnieszka Gierus i Dominika Łukasiewicz. 

"Pietruszka" I. Strawińskiego to suita baletowa, której premiera odbyła się w 1911 r. w Paryżu. Autorzy libretta to sam kompozytor oraz Aleksander Benois. Widowisko opowiada o perypetiach kukiełek występujących na karnawałowym jarmarku w Petersburgu. Bohaterami dzieła są: błazen Pietruszka, czarny Maur - rywal Pietruszki, oraz Szarlatan (właściciel teatrzyku) i liczna publiczność jarmarczna.
Podczas karnawału tytułowy Pietruszka, a właściwie Piotruś, zakochuje się w pięknej tancerce, Balerinie, jednak na drodze staje mu niezwykle groźny rywal - Maur. Między Pietruszką a Maurem dochodzi do bójki... Jak skończy się ta muzyczna opowieść? Czy niepozorny pajac zdoła odnaleźć prawdziwe szczęście? Czas pozwolić oczarować się baśniowym dźwiękom.