To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pieśni kościoła prawosławnego na finał!

Pieśni kościoła prawosławnego na finał!

Muzyka pasyjna kościoła prawosławnego zakończyła V Dni Muzyki Pasyjnej w Filharmonii Dolnośląskiej. Finałowy wieczór, 12 kwietnia, z pieśniami i hymnami śpiewanymi w kościele prawosławnym w okresie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia wybrzmiały uroczyście i refleksyjnie. Wystąpił chór OKTOICH, działający przy cerkwi prawosławnej śww. Cyryla i Metodego Prawosławnego Ordynariatu WP – Garnizon Wrocław.

- To spotkanie z muzyką liturgiczną kościoła prawosławnego jest zaproszeniem do wspólnego przeżywania największego święta chrześcijańskiego  - o wymowie pieśni i hymnów prawosławnych opowiadał ksiądz protodiakon Grzegorz Cebulski, od 24 lat prowadzący chór OKTOICH.  
W Filharmonii Dolnośląskiej chór zaśpiewał między innymi pieśni Gieorgija Lwowskiego, Dobri Christowa, Nikołaja Grebieńszczykowa, Piotra Czajkowskiego, Mikołaja Kiedrowa. W drugiej części koncertu   chór Oktoich zaprezentował fragmenty Pasji według św. Mateusza w kompozycji Metropolity Hilariona (Alfiejewa). Premiera miała miejsce 27 marca 2014 roku we Wrocławiu.
- Dobrze, że są takie koncerty, a jeszcze ważniejsze, że jest taka mistyczna muzyka – żegnał się z publicznością  ksiądz protodiakon Grzegorz Cebulski. Wyraził nadzieję, że za rok chór OKTOICH powtórzy Pasję we Wrocławiu, a może także w Jeleniej Górze.   
- Pasja metopolity Hilariona to niepowtarzalne dzieło, słyszy się tam Bacha, Mozarta, Prokofiewa, Szostakowicza i tradycyjną muzykę cerkiewną.
Jeleniogórska publiczność długo oklaskiwała ten niezwykły koncert zamykający V Dni Muzyki Pasyjnej w Filharmonii Dolnosląskiej.