To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pestycydy w kaszy. Biedronka wycofuje partię produktu

fot.: iStock

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że popularna kasza dostępna w sklepach sieci Biedronka, może zawierać szkodliwy dla zdrowia składnik. Podjęto decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów. Producent apeluje również o zwrot kaszy z wadliwej partii.

Państwowa Inspekcja Sanitarna, po przeprowadzeniu reprezentatywnych badań na produktach spożywczych, stwierdziła w kaszy gryczanej Plony Natury pakowanej w woreczkach, obecność pestycydu. Poziom chloropiryfosu miał przekraczać najwyższy dopuszczalny próg, dlatego podjęto decyzję o wycofaniu całej partii produktu ze sprzedaży.

Producent podał szczegółowe dane, które pomogą wyodrębnić partię wadliwego produktu. Jeśli posiadasz w swojej kuchni taką kaszę, koniecznie sprawdź, czy widniejące na niej oznaczenia, pokrywają się z poniższymi:
Produkt: Kasza Gryczana Plony Natury, 4x100 gramów
Najlepiej spożyć przed/ numer partii: 08.04.2022 18:49 161PLALB21AD214
Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn
Producent: Sawex Foods spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Produkcyjny, ul. Przemysłowa 9, 83-400 Kościerzyna
Jakie działania zostały podjęte?

Producent wykonał badania na próbce archiwalnej kaszy, jednak nie wykazały one obecności chloropiryfosu. Aby mieć pewność, że wadliwa kasza nie będzie trafiać w ręce konsumentów, zarówno firma Sawex Foods jak i dystrybutor, Jeronimo Martins Polska, wycofały z obrotu całą partię kwestionowanego produktu. Działania nadzorowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Gdzie zwrócić?
Klienci, którzy posiadają wadliwy produkt, proszeni są o jego zwrot w najbliższym sklepie Biedronka, w oryginalnym opakowaniu umożliwiającym zweryfikowanie partii. Nie jest wymagane okazanie dowodu zakupu.

Czym jest chloropiryfos?

Jest to pestycyd, który powszechnie stosuje się jako środek owadobójczy. Według Komisji Europejskiej, substancja może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Zaobserwowano również, że powoduje zaburzenia poznawcze w kontakcie płodu z ciężarną matką oraz wywołuje zaburzenia genetyczne. Może obniżać rozrodczość organizmów.

W przypadku dodatkowych pytań, konsumenci mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15.

Komentarze (4)

No cóż, markety, w tym Biedronka oferują najniższej jakości żywność, czasami ktoś to wykryje. Z reguły nie.

Niemiecki szmelc. Tam nie przechodzi badań kontrolnych to Rasa Panów wysyła te trutkę w świat. Kontrole ostatnimi czasy w trosce o zdrowie POLSKIEJ RODZINY nabrały rozmachu i wykrywają wiele wadliwego Niemieckiego i Holenderskiego towaru i dlatego z tego powodu między innymi POLSKI RZĄD jest tak przez nich atakowany przy pomocy PO/KO. ZDRAJCY....

Jest jeden problem, ta kaszka jest polskiej produkcji.
Debilu bez szkoły...Poza tym przecież pestycydy są wg ciebie nieszkodliwe,przypomnij sobie co pisałeś pod artykułem w którym Bustowski naświetlał szkodliwość herbicydów.

Roundap jest stosowany bezpośrednio przed zbiorem do suszenia, pestycydy w magazynach, żeby ziarna się nie zepsuły. Żarcie do marketów ma być tanie i w dużej ilości.