To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Patyra zagra Paganiniego!

Patyra zagra Paganiniego!

Już w piątek, 3 czerwca, w jeleniogórskiej filharmonii wielka uczta dla melomanów, czyli bardzo atrakcyjny koncert z cyklu Mistrzowskie Wykonania. W programie słynne dzieła symfoniczne: Uwertura do opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego, III Koncert skrzypcowy E-dur Niccolo Paganiniego oraz VIII Symfonia h-moll Niedokończona Franza Schuberta. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Jerzego Swobody. Jako solista wystąpi wybitny skrzypek – Mariusz Patyra. Początek koncertu o godz. 19.00.

Na szczególną uwagę zasługuje III Koncert skrzypowy E-dur Niccolo Paganiniego, który tego wieczoru pierwszy raz zabrzmi w Jeleniej Górze! To utwór wielkiego mistrza Paganiniego, jaki rzadko rozbrzmiewa w salach koncertowych całego świata, ze względu na wielką skalę trudności wykonywania. Wymaga bowiem od wykonawców, przede wszystkim od skrzypka – solisty, ale i od orkiestry, nie lada umiejętności warsztatowych.

W jeleniogórskiej sali koncertowej niezwykłe dzieło Paganiniego, wspólnie z naszymi symfonikami, zagra doskonale znany także pod Karkonoszami wirtuoz skrzypiec - Mariusz Patyra.

Mariusz Patyra jest to jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków. Urodził się w Orzyszu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze oraz Maestro Salvatore Accardo w Cremonie.
Kariera artystyczna Mariusza Patyry nabrała tempa po spektakularnym zwycięstwie w słynnym konkursie skrzypcowym „Premio Niccolo Paganini” (Genua 2001) i zdobyciu nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Kaprysów Niccolo Paganiniego. Artysta w nagrodę otrzymał także kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza, i miał zaszczyt zagrać na oryginalnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Nicolo Paganiniego, podczas finałowego koncertu wieńczącego konkurs. Był pierwszym Polakiem, który odniósł tak wielki sukces w historii konkursu. Mariusz Patyra jest także laureatem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych J. Joachima w Hanowerze (1997), w Cremonie (1988) i Carla Nielsena w Odense (2000). Wspaniałe osiągnięcia artystyczne otworzyły mu drogę do znakomitych sal koncertowych w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Meksyku. Koncertował z tak wybitnymi orkiestrami jak: Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeusz”, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestra Sinfonia Varsovia. Od wielu lat współpracuje także z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W dorobku ma także liczne nagrania dla Polskiego Radia, rozgłośni niemieckich i włoskich oraz płyty z utworami Vivaldiego, Paganiniego i Wieniawskiego.
Mariusz Patyra gra na kopii instrumentu Guarneri del Gesu 1733, wykonanej przez Christiana Erichsona (Hanower 2003), i na kopii skrzypiec „Il Cannone”( Armata) 1742 wykonanej przez Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Piątkowy koncert z jego udziałem zapowiada się znakomicie.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na czerwcowy koncert z cyklu „Mistrzowskie wykonania” w jeleniogórskiej filharmonii. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny nr 757524781 w poniedziałek, 30 maja, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią muzycznych wydarzeń Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!