To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Papierowa sztuka Katarzyny Józefowicz

Papierowa sztuka Katarzyny Józefowicz

Jeleniogórska galeria sztuki BWA zaprasza na wystawę Katarzyny Józefowicz (obiekty/instalacje z papieru). Wernisaż w piątek, 4 sierpnia, o godz. 18.00, wystawa czynna będzie do 1 września 2017 r.

Katarzyna Józefowicz wykorzystuje w swojej twórczości papier i tekturę, materiały mało trwałe i bardzo delikatne. Tworzy konstrukcje złożone z tysięcy elementów. Składa je, buduje z nich, dostosowuje je przy tym swoje prace do konkretnych galeryjnych wnętrz. Montaż wystawy jest więc kolejnym etapem tworzenia. Za każdym razem z podobnych części składowych powstają całkiem nowe instalacje: papierowe ażurowe miasta, dywany, koronki, obrusy sklejone z setek wyciętych misternie gazetowych tytułów. Wszystkie konstrukcje artystka tworzy własnoręcznie. Jej realizacje rozciągnięte są przez to na lata.
Twórczość Katarzyny Józefowicz skupiona jest wokół problemów przestrzeni, wieloelementowości, samowystarczalności, codzienności, obserwacji, kolekcjonowania i metody pracy.
W jeleniogórskim BWA zobaczyć będzie można m.in. jej papierowe obiekty z cyklu “Miasto”, “Dywan czarno-biały”, horyzontalną konstrukcję złożoną z tysięcy wyciętych z kolorowych gazet twarzy i sylwetek, “Miłość” oraz “Teren prywatny”.
Katarzyna Józefowicz – rzeźbiarka, rysowniczka i wykładowczyni akademicka – urodziła się w 1959 roku w Lublinie. Studiowała w latach 1981-1986 na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, gdzie w 1986 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. Aktualnie jest Dziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. W 2001 r. została laureatką Paszportów Polityki w kategorii "Sztuki wizualne".

Katarzyna Józefowicz. Dywan czarno-bia éy ,1997-2000, papier, fot.Daria Torbiarczyk.jpg
Katarzyna Józefowicz. Po slowie, 2008-2010, paper, CSW B. Górka.jpg
Katarzyna Józefowicz. Teren prywatny, 2012-2014, papier, fot. CSW B.Górka.jpg