To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Państwo łoży na Kościół rekordowo dużo. Takiego wzrostu jeszcze nie było

fot.: iStock

Blisko 182 mln zł przeznaczył rząd na Fundusz Kościelny w 2020 roku. Tak wynika z kontroli NIK, do wyników której dotarli dziennikarze.

Fundusz Kościelny powstał 8 marca 1950 roku. Miała to być rekompensata za majątki, które państwo odebrało Kościołowi. Z biegiem lat zasady się zmieniły i obecnie pieniądze są przeznaczane głównie na składki społeczne i zdrowotne duchownych, remonty obiektów sakralnych czy działalność charytatywną. Z tego funduszu mogą czerpać wszystkie zarejestrowane związki wyznaniowe, ale nie jest tajemnicą, że największą jego cześć otrzymuje kościół katolicki.
Jeszcze w latach 90. fundusz opiewał na mniej niż 10 mln zł rocznie, ale rósł. Do 2012 roku było to poniżej 100 mln zł. w 2017 r. już 159 mln zł. w 2018 r. - 176 mln zł, a w 2019 r. było to 171 mln zł.
„Rzeczpospolita” właśnie ujawniła informacje zebrane przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wskazuje, że w 2020 r. kwota przeznaczona dla kościołów i związków wyznaniowych w Polsce była rekordowa i wyniosła aż 181,8 mln zł, czyli o ok. 11 mln zł więcej, niż rok wcześniej.
Czym to jest spowodowane? MSWiA, odpowiadając na pytania dziennikarzy, wyjaśniło, że to efekt zwiększenia minimalnego wynagrodzenia. "Wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje wzrost składek ZUS, co przekłada się na konieczność przekazania przez Fundusz Kościelny wyższych środków na konto ZUS." - tłumaczą urzędnicy.
Za likwidacją Funduszu Kościelnego są Platforma Obywatelska i Polska 2050, które proponują, aby w zamian wprowadzić dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościoła.
„Rzeczpospolita” zaznacza jednak, że takiej woli nie ma po stronie PiS.
 

Komentarze (14)

A co o tym sądzi czekista?

Prosty rachunek ;50 000 kleru + 150 000 pracowników x 5 000 x12= 12 miliardów + 1,5 miliarda katecheci.
I jeszcze IM mało.

jeszcze renty emerytury .

Co jest jeszcze w mailach Miszy Dworczyka, że ten ruski rząd przykrywa to : -Czarkiem - zatrzymaniem Bartka Kramka -wejściem służb do firm Hofmana i przyjaciele - zarzutami dla Joanny Muchy -zarzutami dla Agenta Tomka i to praktycznie tylko w jeden dzień? #RuskirządPiS

Czarna mafia przebrzydła, pasożyty nieskalane pracą. Kiedy się ta patologia narodowa skończy ? Ile jeszcze będziemy ich utrzymywać za te kłamstwa którymi ogłupiają naród ?

Minister Edukacji i czegoś tam jeszcze, pan Czarnek (specjalnie nie podaję tytułu naukowego, bo profesor KUL-u, to tylko bakałarz), sonduje społeczeństwo do jakiego poziomu można będzie ze schrystianizować edukację podstawową, średnią i wyższą, zanim się społeczeństwo nieźle wkurzy! Wygląda na to, że „ktoś” w rządzie postanowił, na przekór tendencjom, wytypować właśnie Jego, na Ministra Edukacji, by pogłębiać narastającą przepaść między Kościołem, a myślącym społeczeństwem jakby chciał „dokopać”, już mającemu złą reputację Polskiemu Kościołowi! Wniosek jest aż nadto oczywisty, bo albo ten „ktoś” w rządzie jest ździebko niedorozwinięty, albo ponad miarę chciał się przypodobać oligarchii kościelnej, czyniąc większą – Jemu - szkodę, niż w słusznie minionych czasach komuna! Jest jeszcze arcybiskup Jędraszewski, ze swoimi – ostatnimi wypowiedziami – niech mi będzie wolno doradzić: szybko zaprzestać czytania średniowiecznych publikacji! Jeśli się mylę, to niech mnie diabli…

Będzie nowe sredniowiecze, jest już biskup sołtysem ma hektary wieś.

No i się porobiło, bo Państwo łoży na kościoły a nie na co? Na FUNDACJE? Jak poprzednicy?
Za poprzednich rządów jakoś nie czuliśmy specjalnej opieki Państwa, no chyba że Podnoszenie VAT-u, informacje że w KRAJU ŻYJE SIĘ LEPIEJ - WIĘC BĘDZIE DROŻEJ...

Zdartą do granic płytę "A za peo" nawet nie będę komentował.
Przejdź się do sklepu po żywność i spójrz w rachunki za podstawowe media. Zobaczymy czy poczujesz "Opiekę państwa". Np. w obniżeniu VATu który to był szumnie zapowiadany w kampanii wyborczej.

ZAGONIĆ ICH DO ROBOTY A NIE ŻYĆ ZA CIĘŻKO ZAROBIONE PIENIĄDZE PODATNIKÓW.

Najwyższy czas wprowadzić utrzymanie parafii przez wiernych tzn. opodatkowanie się ,tak jak jest w innych kościołach ewangelickich czy ewangelicznych.

Kler katolicki rozpasany finansowo ,nowe sekty OI ,OD,Rydzyka. Renegocjacja konkordatu lub wypowiedzenie .
M
Kościół ostatni "brązowieje "staje się szowinistycznym ,antychrystusowym,.

What about the Chekist?

Właśnie zmienia pampersa....

PIS się sypie ,kler tak samo;//www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-06-25/watykan-karze-polskich-biskupow-w-tle-naduzycia-seksualne-wobec-dzieci/?ref=slider

W tym wszystkim jest jeden problem,te 182 mln to jest tyropla z całego strumienia pieniędzy płynącego do katosekty. warto jeszcze wspomnieć o Komisji Majątkowej,przy pomocy której katosekta wyłudziła od polski miliardy złotych za rzekomo utracone majątki...Pomijając sam fakt,że tą rekompensatą miało być właśnie łożenie na klechów poprzez fundusz kościelny to kościółek uzyskiwał od polski rekompensaty za ziemie i majątki utracone w czasie II wojny światowej i przejęte przez ZSRR. Co lepsze,w rządaniach katosekty znalazł się też budynek utracony w podajże 1795 roku. Warto też wspomnieć o tym,że utrzymanie chordy kapelanów różnych instytucji (policji,wojska,straży pożarnej,granicznej,urzedu skarbowego...) i kosztuje setki milionów zł a przecież kapelani są w stopniach oficerskich co też kosztuje kilka do kilkunastu tysięcy miesięcznie na jednego...Te koszty są też powiększone o wynagrodzenia księży/katechetów w szkołach,przecież szkół w polsce są tysiące i niech w każdej będzie chociaż jeden gość uczący religii. Wydatki państwa na rzekome związki wyznaniowe to są miliardy zł rocznie,warto by było z tym skończyć,a kościoły niech utrzymują sami wierni.