To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pamięć miasta w KORYTARZU

Pamięć miasta w KORYTARZU

Od najbliższego piątku 27 lutego w Galerii KORYTARZ Jeleniogórskiego Centrum Kultury czynna będzie wystawa fotografii Jacka Jaśko "Pamięć Miasta. Jelenia Góra. Kilińskiego 15.02.2000". Wystawa jest autorskim zapisem ostatnich godzin słynnego przez lata "jeleniogórskiego rynku". Niezagospodarowanej do dziś, martwej przestrzeni w sercu miasta.

Wydawać by się mogło, że pamięć miasta może tworzyć wspólną przestrzeń. Przynajmniej dla większości mieszkańców. Wiemy jednak, że nie zawsze tak jest. Każdy przecież pamięta inaczej. Inaczej też zapomina. I tu wkracza fotografia. Zapis, dokument, który już w chwili powstawania staje się wspomnieniem. Budulcem indywidualnej lub wspólnej pamięci. Dla mnie kolejna prezentacja z cyklu Pamięć Miasta. Jelenia Góra jest niezmiennym pytaniem o pamięć. O pamięć indywidualną ale i o tę wspólną, tworzącą naszą w tym mieście tożsamość. Jest pytaniem o to co pamiętamy ale także jak kształtujemy nasze miejsce - pisze w katalogu wystawy autor.
Kierujący programem Galerii KORYTARZ Wojciech Zawadzki dodaje - Twórcy fotografii zdają się dzielić na dwa różne gatunki: fotografów i artystów posługujących się fotografią. Autor niniejszej wystawy należy, bez wątpienia, do pierwszego z wymienionych przeze mnie rodzaju twórców, który ukazuje nam obiektywny „portret” kawałka rzeczywistości. Z jednej strony nie komentując go, z drugiej zaś jest on „przefiltrowany” przez osobowość, czyli wiedzę, emocje i wrażliwość autora, pozostawiając komentarz odbiorcy.
Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek 27 lutego o godzinie 15.30. 

Komentarze (5)

Redaktorze Jaśko to nie pamięć jest najważniejsza, najważniejsza jest prawda w obrazie. A targowisko na Kilińskiego nie zawsze wygladało jak kupa gruzu. To był prawdziwy miejski targ, dlatego pzreszkadzał hipermarketom!

lobuzy z rarusza co chca to zrobia,komu przeszkadzalo targowisko,tam ludzie sie spotykali pogadali cos kupili,wesole miejsce bylo,szkoda gadac

Dobra wystawa. Poruszające fotografie. Dla mnie też o pamięci. Gratuluję Autorowi,ze te fotografie wykonał i pokazał właśnie teraz.

Czernow Kusiak Zawilo i inne marketowe lale powinny po tej wystawie oprowadzac wycieczki szkolne.Ja wiem,ze ci Panstwo jezdzili w mlodosci za zelazna granice robili zakupy w Aldikach i innych gownianych markecikach ale dlaczego my musimy miec to samo co oni w mlodosci/a paszporciki to mialo to towarzystwo z drugiego obiegu???/Moje wspomnienia z mlodosci to melodie z pocztowek puszczane z adapteru BAMBINO lubialem tam chodzic po ser,mleko.ziemniaki i po przygode tak bo to miejsce zylo,ludzie z daleka widzieli komfidentow milicyjnych zalatwiali swoje interesiki a kasa i tak zostawala w kraju.Teraz doja nas Biedrony,Teska, Reeale i inne moskowe badziewia wywozac kase doprowadzajac moja kochana Jelonke do ruiny.Cale szczescie,ze pamieci ci panstwo nam nie mogo odebrac i to ich w k....ia.A na moich wspomnieniach kamieni kupa

,,,pozdrawiam Pana Wojtka Z. to byly piekne czasy jak istniala drukarnia w RCK,,,co nie,,,