To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pacjent zmarł na świńską grypę

13 lutego w szpitalu w Kamiennej Górze z powodu zespołu niewydolności oddechowej spowodowanej zakażeniem wirusem grypy typu A/H1N1 zmarł trzydziestokilkuletni mężczyzna. Wcześniej przebywał w jeleniogórskim szpitalu. To pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy na naszym terenie.

- Od 1 stycznia do dnia dzisiejszego - 16 lutego, zanotowaliśmy 841 przypadków zachorowań grypopodobnych w powiecie jeleniogórskim. Zdecydowanie mniej niż rok temu o tej porze – wyjaśnia Elżbieta Sójkowska, kierownik sekcji epidemiologicznej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze – Jesteśmy w stałym kontakcie z pielęgniarkami epidemiologicznymi w szpitalach. Nie ma kolejnych zgłoszeń grypy typu A/H1N1.

Sanepid rejestruje potwierdzone przypadki wirusa grypy typu A/H1N1. W ostatnim tygodniu do sanepidu zgłosiły się dwie osoby, które indywidualnie chciały zrobić badanie na obecność wirusa świńskiej grypy. Takie badanie (płatne od 260 zł do 330 zł) można wykonać za pośrednictwem laboratorium diagnostycznego przy ul. Wiejskiej lub Bankowej w Jeleniej Górze. W jeleniogórskim szpitalu przeprowadzane są testy wstępne (ich czułość szacowana jest na 70%), ale tylko dla pacjentów szpitala.

- Nowa szczepionka na grypę zawiera antygen wirusa grypy A/H1N1 – wyjaśnia Elżbieta Sójkowska - Zainteresowanie szczepieniem wydaje mi się jednak trochę mniejsze niż w latach poprzednich. Sezon na grypę trwa u nas do końca kwietnia. Można się jeszcze szczepić.