To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Otwarto krematorium

Otwarto krematorium

Na nic zdały się protesty mieszkańców osiedla Czarne: w Jeleniej Górze powstał piec kremacyjny. – Urządzenie jest w pełni ekologiczne i nie stwarza żadnego zagrożenia – zapewniają właściciele Zakładu Pogrzebowego „Sims”.

Otwarcia dokonano w piątek. – To piec najnowszej technologii. Z komina wydostaje się jedynie łuna ciepłego powietrza. Wygląda to jak parująca jezdnia w gorące dni – mówi Sebastian Nalberczyński, właściciel Zakładu Pogrzebowego „Sims”.


Proces spalania trwa 1,5 godziny. Co ciekawe, piec stoi w Jeleniej Górze, ale steruje nim przez internet włoski producent tego urządzenia. – My zgłaszamy zamiar kremacji, właściciel uruchamia ten piec, podaje odpowiednią ilość tlenu itd. Kiedy zaczyna migać niebieska lampka to dla nas znak, że możemy włożyć trumnę z ciałem – mówi. – Kiedy zapali się czerwona, możemy wyjąć prochy.


– To krematorium jest miejscem, które pokazuje nam, że mamy szacunek do życia ludzkiego – mówi ksiądz Józef Lisowski, kanclerz Kurii Biskupiej w Legnicy, który uczestniczył w otwarciu krematorium. – Pokazuje, że chcemy godnie, za pomocą nowoczesnej technologii, ale po ludzku przygotować ciało do spoczywania w ziemi. Wydaje mi się, że emocje związane z kremacją biorą się z niewiedzy. Uciekamy od tematów cmentarza, krematorium, zwłok. Dzisiaj w olbrzymiej większości ludzie umierają w szpitalach, a nie w domu w otoczeniu całej rodziny. To też znak, że my boimy się śmierci.


Właściciel mówi, że to nie koniec inwestycji. Jego firma chce odzyskać ciepło wytwarzane w procesie spalania i wykorzystać je do ogrzewania budynku. – Będziemy ubiegali się o rekuperator. Jesteśmy na końcowym etapie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na to zadanie – mówi S. Nalberczyński. Kiedy rekuperator zacznie działać? – Nie w tym roku, ale w przyszłym będziemy odzyskiwali ciepło – mówi.

IMG_9697.JPG
IMG_9698.JPG
IMG_9699.JPG
IMG_9706.JPG
IMG_9711.JPG
IMG_9715.JPG
IMG_9725.JPG

Komentarze (24)

Kanclerz czyli kasa.

Prezydent zbudował zastępcy prezydenta krematorium pod oknem :)

nareszcie jakies dobre newsy.

Ja jestem ciekawy z kim i jakie znajomości ma firma Sims, że zawsze to ona zabiera ciała znalezionych nieboszczyków, zawsze to ona jest polecana w szpitalu gdy ktoś umrze, z wypadków zawsze ona zbiera ciała.

Nie mam nic przeciwko, tylko wydaje się to być trochę niesprawiedliwe.
Grunt, że firma się rozwija i mamy w Jeleniej Górze coś konkretnego.

Bo okazuje się, że to chyba jedyna poważna i w pełni profesjonalna firma zajmująca się tego typu usługami.

"skórka za wyprawkę;)"

No teraz hajs sie bedzie zgadzac :D

"Co ciekawe, piec stoi w Jeleniej Górze, ale steruje nim przez internet włoski producent tego urządzenia."
Niebywałe, aż tak makaroniarz nie ufa Polakom?
Żeby fuch nie robili?

do luder
Jak byś byŁ/a wczoraj na otwarciu to byś wiedział/a co pisać na temat.
Ja akurat byłem i widziałem wszystko.
Mają zaplecze i to jakie , mają chłodnie nowoczesną sale sekcyjną sprzęt cały niezbędny do wykonywania swojej profesji! Wszystko bardzo profesjonalne.
Pracownicy potrafili odpowiedzieć na każde zadane pytanie.
Jaka inna firma w Jeleniej Górze ma takie zaplecze??
Może szpital który ma wiecznie zapełnione chłodnie,a pracownicy pracują tylko w określonych godzinach.
Jeżeli jak piszesz zabierają zwłoki (a nie ciała) znalezionych osób to gdzie je mają dać jak tym zajmuje się prokurator???
Nie pisz na tematy o których nie masz pojęcia!!!

Popierm komentarz...Zakłady pogrzebowe w JG to syf...Powstają jakieś koguciki przy przystankach na zabobrzu:). czy w barakach na ul. Wiejskiej...Zero profesjonalizmu, dla mnie kopacze zwykli:)...SIMS się rozwija, mają sprzęt, inwestują w nowe technologie, a nie trzonki do łopat...i tyle w temacie...Jak Wam się coś nie podoba to wybierajcie pseudo grabarzy, w końcu jest wolny rynek...

Sebastian moje gratulacje. Polacy to zawistny naród i to jest przykre

myslisz, ze ktos mu zazdrosci, ze zyje z tego typu dzialalnosci? wiekszosc by wolala zarabiac minimum krajowe niz sie tym zajmowac.

no wlasnie, narod tak zabobonny i zidiocialy, ze woli tyrac w biedronce niz pomyslec o biznesie.

to nie kwestia zabobonow (niby jakich?) tylko realiow. Porownaj sobie na przyklad prace w redakcji gazety i krematorium. W jednym miejscu masz zapach gazet, komputerow, perfum a w tym drugim zapach rozkladajacych sie i spalanych zwlok, ludzkich prochow, ktorymi nasiaka ubranie, wlosy, ktore przenosisz do domu i ktore dostaja sie do twoich posilkow. Takie sa reala mimo calej tej techniki, do takich przybytkow czesto przywoza zwloki w stanie rozkladu i ktos musi je wyjac z trumny i wlozyc do pieca, prochy rowniez same sie nie nasypuja do urn. Pracwnicy maja na twarzy maski ale to tylko prowizoryczna ochrona, dla polepszenia ich samopoczucia. To samo dotyczy nie tylko pracownikow ale rowiez wlasciciela, ktory nie musi bywac tam codzinnie ale jednak dosyc czesto.

Kochani mieszkańcy osiedla Czarne.
Nie dało się nie zauważyć ekipy MPGK czyszczącej (wręcz ryjącej) chodnik oraz ekipy Kółka Rolniczego Siedlęcin vis'a vis posesji naszego wiceprezydenta Jerzego Łużniaka.
Ci pierwsi oczyszczali chodnik z trawy, a ci drudzy podnosili kostkę brukową i stabilizowali wystającą z chodnika studzienkę. Na ich widok przyszła do mnie "matka głupców" i pomyślałem, że chodnik (czyt. tor przeszkód) zostanie oczyszczony i naprawiony na całym odcinku ul. Czarnoleskiej. Nic bardziej mylnego. Wymienione prace zostały wykonane tylko na odcinku przyległym do posesji wiceprezydenta Jerzego Łużniaka.
Prywata czy wazeliniarstwo.
Z tego niech się Pan "W-C" Prezydent wytłumaczy!!
Teraz jeszcze to krematorium - Niech Pan tylko nie startuje w wyborach samorządowych.

Gratuluję Pani Olu pomysłu i realizacji

wreszcie firmy pogrzebowe nie będą musiały przewozić ciał w celu kremacji do Wrocłwia, Katowic czy Głogowa, oraz przywozić urny z pro****i. Z pogrzebem prochów nie będzie trzeba czekać 4 lub 5 dni, bo kolejka we Wrocławiu do kremacji.Panu Sebastianowi życzę powodzenia, wytrwałości i dalszego rozwoju firmy.

a teraz PROSZĘ PAŃSTWA DO GAZU! Tak na ambonie powinien zachęcać ks. Stec, ks. Kowalczyk.
AAAAA... kanclerz, niech sobie każe wmurować tablicę, że to jego ręka tę instytucję poświęciła/ on lubi takie tablice ku swej czci /
I tak drodzy biedni mieszkańcy czrnego, będziecie żyli w oparach smrodu spalonych ciał. dymy nad Birkenau kiedyś, dziś dymy ŚWIĘCONE nad Czarnym. śmród będzie taki sam!!!!!!!!!

do LUDER
Firma Sims zbiera wszystkich nieboszczyków jak to określiłes ponieważ ma podpisana umowe z prokuratura i ona jako jedyna ma do tego pełne prawo a to że sie rozwija to zasługa Pana Mariana,Sebastiana,Marcina i nikogo innego :-)

Cyt -"Jego firma chce odzyskać ciepło wytwarzane w procesie spalania i wykorzystać je do ogrzewania budynku"

Super jak za Hitlera! Ludźmi będą budynek ogrzewać!!! Gratuluję pomysłu!

kłamstwo !!!dziwne bardzo bo zwłoki spalają się w 5.5 godziny !!!!!!!!!!!! a nie w 1.5 !!!!! ostatnio był pogrzeb i wiem cos o tym !!! do tego nie ma dostepu rodzina .......masakra moze kosci wycinają na sprzedaż ????