To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Opolska Grupa OŚcienia w Jeleniej Górze

Z. Natkaniec, Konstelacje 2001-2011, Instalacja - moduły, drewno malowane, wiązane / Fot. P. Kucik

Na wystawie w jeleniogórskiej Galerii BWA prezentują grafikę, ceramikę, rzeźbę i rzeźbiarskie instalacje. To sztuka ascetyczna, ekspresyjna i nierzadko abstrakcyjna.

- Pokazujemy zaledwie część tego, co powstaje w naszych pracowniach. Łączy nas chęć podzielenia się z odbiorcami materializacją naszej wyobraźni. Nie ukrywam, że każdy z nas czeka na energie płynącą z tej konfrontacji od odbiorcy. To daje nam siłę do dalszego działania - mówi o wystawie Opolskiej Grupy OŚcienia, jeden z jej uczestników i kurator Marian Molenda. 

Grupę Ościenia tworzy sześciu artystów, których łączy wspólnota pokoleniowa i Opolszczyzna, gdzie mieszkają i tworzą. Pasja i potrzeba uprawiania sztuki połączyła na przełomie lat 80. i 90. Tomasza Chmielewskiego, Mariana Molendę, Krzysztofa Rozpondka, Edwarda Sytego i Zbigniewa Natkańca, do których dołączył później Jerzy Dmitriuk a na czas wystawy w Jeleniej Górze także Ignacy Nowodworski.

Siedmiu twórców, siedem różnych postaw, a także siedem odmiennych sposobów postrzegania świata. Do tego bogaty wachlarz tematów: harmonia w naturze, cierpienie, wiara, kobieta, miłość. Ich tworzywem są farby, kamienie, pigmenty, metal, drewno czy glina. Estetyka Grupy OŚcienia to zarówno ascetyczna forma, jak tez potrzeba odnajdywania piękna w trudnym materiale, fantastyczność barw i chęć odrealnienia rzeczywistości.

Każdy z twórców tworzących Grupę Ościenia posiada bogaty dorobek artystyczny i mocna pozycję w środowisku. Są laureatami prestiżowych nagród i mają na koncie liczne wystawy zbiorowe oraz indywidualne w kraju i za granicą. Domeną Tomasza Chmielewskiego-absolwenta warszawskiej ASP jest rzeźba i rysunek a jego prace są przemyślanymi konstrukcjami formalnymi, nierzadko kojarzącymi się z fantastyką. Marian Molenda, absolwent Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku, profesor sztuk plastycznych i wykładowca Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego swe prace nazywa abstrakcjami organicznymi. Często pracuje w drewnie, przypalając je w poszukiwaniu nowych kontekstów i faktury. Absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu Krzysztof Rozpondek, w swoich realizacjach wykorzystuje zróżnicowane masy ceramiczne, stosując z równym powodzeniem, zarówno klasyczne jak i eksperymentalne metody wypału. Edward Syty, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie pracuje na dużych formatach, a jego obrazy charakteryzuje chropawa i gęsta faktura towarzysząca jego poszukiwaniem prawdy o człowieku. Kolejny członek Grupy Ościenia, Zbigniew Natkaniec, absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Poznaniu, uczy rysunku i malarstwa i realizuje konsekwentnie swe wizje tworząc rzeźby i instalacje rzeźbiarskie. Najmłodszy z artystów tworzących Grupę Ościenia, Ignacy Nowodworski jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego i asystentem prof. Mariana Molendy. Najczęściej do realizacji swoich pomysłów, wykorzystuje twarde gatunki drewna, metal, gumę i przedmioty przypadkowo znalezione.
Wystawa potrwa do 21 maja 2016 r.