To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Olgierd Poniźnik Człowiekiem Roku 1999 Nowin Jeleniogórskich

Olgierd Poniźnik Człowiekiem Roku 1999 Nowin Jeleniogórskich

Zmieniła się nieco formuła a nowy laureat pokazał nowe oblicze samorządowca.

Formuła zmieniła się z konieczności: plebiscyt stracił status wojewódzkiego. To w związku z reformą administracyjną: Jelenia Góra przestała być stolicą województwa.

W tym roku też po raz pierwszy Człowiek Roku otrzymywał Kryształ górski. Do tej pory był on zarezerwowany jako nagroda specjalna.

Do finałowej piątki awansowali: Grzegorz Danielski, Krzysztof Gąsowski, Bohdan Łasisz, Bronisław Peikert, Olgierd Poniźnik. W głosowaniu Czytelników (prawie 8,5 tys. kuponów) zwyciężył Grzegorz Danielski przed Olgierdem Poniźnikiem. W głosowaniu na sali kandydaci zamienili się miejscami: Poniźnik był pierwszy, Danielski drugi. Jury miało spory orzech do zgryzienia. Zwycięzcę plebiscytu ogłoszono dopiero o 2 w nocy. Człowiekiem Roku 1998 został Olgierd Poniźnik. Wśród szeregu nagród Poniźnik otrzymał... rower górski. Laureat przełamał schemat napuszonego samorządowca w krawacie i z podniesioną głową. Bez problemów dosiadł jednoślad i zrobił nim rundkę honorową w Chacie za wsią, gdzie odbywał się bal, chętnie pozując fotoreporterom.

Podczas balu odbyła się licytacja, z której dochód przeznaczono na rehabilitację dzieci, którym redakcja „Nowin Jeleniogórskich” pomagała od lat. Pod młotek poszły m.in. trzy tomiki wierszy Tadeusza Różewicza. Henryk Tomaszewski przekazał na aukcję osobistą pamiątkę: cykl akwareli światowej sławy mima Marcela Marceau. I choć cena wywoławcza – 4 tys. złotych – nieco zszokowała gości, znaleźli się chętni na to dzieło. Ostatecznie akwarele wylicytował p. Józef Biegaj za niebagatelną wówczas kwotę 8,5 tys. złotych.

 
Olgierd Poniźnik Człowiekiem Roku 1999 Nowin Jeleniogórskich