To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Odpowiedź KSWiK w sprawie oczyszczalni w Mysłakowicach

Odpowiedź KSWiK w sprawie oczyszczalni w Mysłakowicach

Arkadiusz Gerono, prezes Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji przedstawił stanowisko spółki w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego przez PGW „Wody Polskie” w zakresie odprowadzania ścieków z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica. Prezentujemy je poniżej. 

W związku pojawiającymi się w internecie i mediach publicznych niespójnymi informacjami dotyczącymi oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach informuję, że:
1. W dniu 28.10.2019 r. do KSWiK Sp. z o.o. wpłynęła decyzja Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nr WR.ZUZ.3.421.258.2019.AO z dnia 21.10.2019 r. o cofnięciu bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica.
2. W dniu 8.11.2019 r. KSWiK Sp. z o.o. drogą pocztową przesłało odwołanie od ww. decyzji do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w związku z czym ww. decyzja jest nieprawomocna. Obecnie Spółka oczekuje na rozstrzygnięcie instancji odwoławczej. Do momentu, aż decyzja o cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego nie stanie się prawomocna, KSWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnie ścieków zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym.
3. Zdaniem KSWiK Sp. z o.o. cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach niesie znacznie większe zagrożenie dla środowiska, aniżeli prowadzenie gospodarki ściekowej w zlewni oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach z okresowym zrzutem osadu do potoku Łomnica, co ma odzwierciedlenie w wydanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska decyzji z dnia 19 września 2019 r. (znak: DJ-DI.7060.14.2016.kb.jp). W wydanej Decyzji czytamy:„Mając na uwadze dobro środowiska i słuszny interes strony organ stwierdził, że prolongata terminu realizacji inwestycji polegającej na usunięciu naruszeń związanych z odprowadzaniem do potoku Łomnica ścieków z naruszeniem warunków pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadniona z uwagi na prowadzoną przez Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. modernizację i rozbudowę oczyszczalni w Mysłakowicach. (…). Nieprzedłużenie przez DWIOŚ skutkowałoby koniecznością wstrzymania pracy instalacji w trybie natychmiastowym. W konsekwencji Gminy: Mysłakowice, Podgórzyn i Karpacz musiałby zaprzestać odprowadzania ścieków na oczyszczalnię w Mysłakowicach i we własnym zakresie rozwiązać problem gospodarki ściekowej, a powstające ścieki wywozić do oczyszczalni ścieków, które byłyby w stanie je przyjąć. Wstrzymanie pracy oczyszczalni ścieków spowodowałoby również odprowadzanie do potoku Łomnica nieoczyszczonych ścieków z terenu poszczególnych gmin, co znacznie pogorszyłoby stan czystości wód odbiornika, a osiągnięcie efektu ekologicznego w tym przypadku wykraczałoby poza termin ustalony przez organ.”.
4. W związku z upływem terminu obecnie obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego
z końcem lutego 2020 r. oraz prowadzoną rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, KSWiK Sp. z o.o. w dniu 10.10.2019 r. zawnioskował do Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach
do potoku Łomnica na podstawie nowego operatu wodnoprawnego, który odzwierciedla obecnie prowadzone prace inwestycyjne na oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Sprawa jest obecnie procedowana przez PGW Wody Polskie.
5. Inwestycja związana z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, po powrocie na plac budowy Generalnego Wykonawcy, przebiega bez większych zakłóceń, a ustalony termin zakończenia procesu inwestycyjnego tj. 31 lipca 2020 r. na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony. Obecne zaawansowanie prac budowlanych wynosi ok. 20% zakresu rzeczowego zadania. Jednocześnie należy podkreślić, że sukcesywne przekazywanie kolejnych obiektów do eksploatacji, będzie pozytywnie wpływać na pracę oczyszczalni ścieków i ograniczać ilość awaryjnych zrzutów osadu do potoku Łomnica.

Z poważaniem
Prezes Zarządu
Arkadiusz Gerono
 

Komentarze (7)

Co łączy kswik i kcgo-msgistry. Co z tego wynika- kupa

Zapomniałeś jeszcze o kolesiostwie, ale efekt ten sam.

I dlatego jest jak jest.

Dobrze, że szamba nie zasypalem.

I tak miałeś dziurawe, jak wszyscy.

A ty od razu do rzeki?

A dlaczego nie? Skoro urzędnicy z Karpacza mogą wszystkie ścieki zrzucać do rzeki od kilku miesięcy, to dlaczego taki jeden Kowalski nie może raz sobie zaszaleć. Żyjemy w kraju bezprawia gdzie polityk może wszystko i na przekór przepisom.