To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od wczoraj nowy rozkład PKP i droższe bilety

FOT. PKP Intercity

Najwięcej na nowym rozkładzie jazdy pociągów, który wszedł w życie wczoraj (15 grudnia) skorzystają mieszkańcy Zgorzelca. Będą mieli bezpośrednie połączenie  z Wrocławiem. Jest jednak zła wiadomość. Zdrożały bilety kolejowe.

Po zakończeniu elektryfikacji magistrali kolejowej E30 Zgorzelec - Węgliniec jest możliwa podróż bezpośrednio ze Zgorzelca do Wrocławia.

Bezpośrednio Zgorzelec- Wrocław

Podróż trwać będzie 1 godzinę i 40 minut, zamiast dwa razy tyle. Skończą się bowiem uciążliwe przesiadki w Węglińcu z pociągu elektrycznego na spalinowy.

Planowanych jest codziennie osiem bezpośrednich pociągów w relacji Wrocław – Zgorzelec.

Mieszkańcy Zgorzelca uzyskają także dostęp do usług PKP Intercity. Przewoźnik wykorzysta efekty elektryfikacji linii i skieruje tam pociąg IC Nałkowska z Warszawy.

Jak informuje PKP PLK S.A. poprawią się też warunki dla ruchu towarowego. Przewozy ładunków staną się sprawniejsze, szybsze i bardziej konkurencyjne względem przewozów drogowych.

Elektryfikacja magistrali E30 kosztowała 70 mln zł netto, współfinansowana była ze środków unijnych. Została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowe przystanki w Jeleniej Górze

Jak pisaliśmy, od 15 grudnia pociągi zatrzymują się na dwóch nowych przystankach: w Jeleniej Górze - Zabobrze oraz Jelenia Góra- Przemysłowa. Planowana liczba pociągów w ciągu doby: Jelenia Góra Zabobrze 33 (weekendy 36), z tego 19 (22) do Szklarskiej Poręby, 14 do Lubania Śląskiego, a na przystanku Jelenia Góra Przemysłowa 12 (w weekendy 11).

Na Zabobrzu, po uruchomieniu nowego przystanku PKP, można w końcu legalnie przekraczać tory pod wiaduktem. Przejście jest sterowane z Jeleniej Góry i na czas przejazdu pociągu rogatki są opuszczane. Ponadto zostanie zamontowane ogrodzenie, aby piesi przechodzili wyłącznie w wyznaczonym do tego miejscu.

Inwestycja wymaga jeszcze zadbania o otoczenie i bezpieczne dojście do przstanków .Jest to zadanie samorządu jeleniogóskiego i powinno być wykonane w 2020 roku.

Droższe bilety kolejowe

Z nowej taryfy Kolei Dolnośląskich wynika, że ceny biletów jednorazowych wzrosną o średnio 7 proc., biletów okresowych od 9 do 14 proc. Droższy będzie również bilet specjalny - „Weekend z Kolejami Dolnośląskimi”. Obecnie płacimy za niego 35 zł, od niedzieli jego cena wynosi już 39 zł.

Za podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry do Wrocławia zapłacimy teraz 25, 60 zł. Bilet 60+  na tej trasie kosztuje  19, 20  zł (poprzednio 17, 60 zł).

Koleje Dolnośląskie informują, że nowe stawki są zbieżne ze stawkami uzgodnionymi ze spółką Przewozy Regionalne, które również podniosły ceny w całym kraju, a także z zarządem województwa województwa dolnośląskiego. Zarówno Koleje Dolnośląskie jak i Przewozy Regionalne tłumaczą, że od sześciu lat cena nie była podwyższana, tymczasem zdecydowanie wzrosły w tym okresie koszty działania kolei.

Komentarze (20)

KTO toto redaguje?Czy wy czyatata co piszeta?

Za podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry zapłacimy teraz 25, 60. Bilet 60+ kosztuje 19, 20 zł (poprzednio 17, 60 zł).
ŚWIETNE!!!

Cytuję "Za podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry zapłacimy teraz 25,60" Ale dokąd?

Do duby...
Czyli do Wro

Od razu widać w co lubisz przyjmować.

Czas podróży Zgorzelec Wrocław 1,40h odległość 170km.Z Jeleniej do Wrocławia 2,10h ,odległość 110km .Osobowy jeszcze dłużej.

Zobacz sobie jak tory "idą" pomiędzy JG a Wro przez Wałbrzych, a jak idą ze Zgorzelca do Wro

Ciesz się z tego co jest, bo od 5 lat już nic się nie robi.

NO ładnie pięknie sprawdził się nam jak zwykle Rząd PIS-u bo to przecież inwestycja centralna. Natomiast nasze Nikodemy Dyzmy z PO-PSL-SLD miały zrobić cywilizowane chodniki dojścia. I co jak zwykle wtopa. Wy się nadajecie do lepienia pączków a nie do administrowania miastem wy nieudaczniki.Potraficie jedynie podnosić podatki i opłaty lokalne.DZIADY JEDNE.

Idź marszczyć freda, śmieciu.

Weź niemisiu*! youtube.com/watch?v=M6wRnouGZFQ

PKP już nie wytrzymały z "dobrą wiadomością" do po Świętach, zatem pod choinkę zafundowały nam podwyżkę. Ale to nie koniec, bo od nowego roku "nieśmiało" podrożeje prąd, a co jeździ na prądzie - to wiadomo...

"Najwięcej na nowym rozkład jazdzie jazdy pociągów, który wszedł w życie wczoraj (15 grudnia) skorzystają mieszkańcy Zgorzelca. " Kto to pisze? Może czas na zmianę ludzi do pisania artykułów? Albo w ogóle zamknijcie redakcję bo byki w artykułach przerażają. Znajomi ostatnio umieścili u was ogłoszenie w formie artykułu i były dwie prośby o poprawienie błędów, które poprawiono. Mimo to, znajomi wychwycili kolejny błąd. Bierzecie za takie ogłoszenia spore pieniądze i walicie byki. A w artykułach jest to notoryczne. Już dzisiaj znalazłem dwa.

Mieszkam przy stacji Szklarska Poręba Średnia i pracuje w Jeleniej Górze na Spółdzielczej. I przez głupotę urzędników kolejowych muszę do pracy zasuwać swoim samochodem, bo nie mam żadnego pociągu. Po jaki ciul wydajecie miliony na nowy przystanek Jelenia Góra Przemysłowa jak w odpowiednich godzinach niema żadnego pociągu. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi tam pracujących wam dziękują za taki prezent. Idźcie się leczyć, chory kraj umysłu, tylko kraść potraficie.

Co do tego SB-ka co to wyzywa ludzi od śmieci.Sam jesteś śmieć i śmieć ciebie wy-rał. Nu panial Wańa.

Widocznie brał nauki od Pisowskiego mistrza Piotrowicza.

Wszystko drożeje. Efekt 500+

....takie średnie te wasze komentarze tutaj, od napalonego po opętanego tropiciela błędów, nic dla inteligentnego człowieka

No ty to zabłysnąłeś yntelygencyją. Wróć do odbytu z którego wyszedłeś.

W następnym rozkładzie nie będzie już Pendolino z Jeleniej do Warszawy. Zostanie zlikwidowane ze względu na brak pasażerów i nieopłacalność. Stanie się tak dlatego, że w tym rozkładzie Pendolino wyjeżdza z Jeleniej później niż dotąd i wraca do Jeleniej wcześniej niż dotąd. Oznacza to, że na załatwienie spraw w Warszawie zostanie tylko 4,5h. To większości pasażerów tego połączenia nie wystarczy. Nie będą już mogli nim jeździć. Nie kupią biletów, połączenie przestanie się opłacać i zostanie zlikwidowane.