To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od poniedziałku zakaz wjazdu do Czech

Od poniedziałku zakaz wjazdu do Czech

Od poniedziałku (9 listopada) Czechy wprowadzają ograniczenia wjazdowe dla Polaków. To skutek gwałtownego wzrostu nowych zakażeń w naszym kraju.

Czechy, w ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, wprowadzają restrykcje dla podróżnych z krajów uznanych za obszar wysokiego ryzyka (obszar czerwony w systemie „Samafor”). Od poniedziałku 9 listopada Polska będzie uznawana właśnie za taki obszar.
Co do zasady nasz południowy sąsiad wprowadza zakaz wjazdu do Czech podróżnych z krajów wysokiego ryzyka, w tym z Polski. Wjeżdżać będą mogły tylko osoby z wąskiego kręgu wyjątków (prawo pobytu w RC, członkowie rodzin obywateli RC, pracownicy transportu międzynarodowego, studenci studiujący w RC, także w uzasadnionych, nagłych sytuacjach).
W przypadku takich wjazdów osoby, które w ciągu 14 dni przebywały dłużej niż 12 godzin na terytorium państw oznaczonych na czerwono są one zobowiązane do zgłoszenia tego faktu przed wjazdem na terytorium Czech poprzez wypełnienie elektronicznego formularza. Na granicy lub podczas kontroli w kraju (Czesi na razie nie planują wprowadzenia stałych kontroli na granicy) muszą okazać dowód o wypełnieniu elektronicznego formularza. W ciągu 5 dni od wjazdu do Czech muszą też wykonać na własny koszt test na obecność SARS-CoV-2 i do czasu uzyskania wyniku testu nie mogą opuszczać miejsca pobytu wskazanego w formularzu. Zamiast przeprowadzać test w Czechach, można okazać negatywny wynik testu PCR, wykonanego w kraju UE nie wcześniej niż 72 godz. od wjazdu.
Obowiązek testowania nie dotyczy m.in. osób, które będą przebywać w Czechach krócej niż 12 godzin oraz pracowników transgranicznych.
 

Komentarze (9)

Soon będzie zakaz wjazdu pisbolszewickich wolakow do Europy. Wladymir Wladymirowicz Putin zaciera łapy.

oni sa smieszni. Maja najgorsza sytuacje w europie i zakaz wjazdu. To raczej granice z czech powinno sie zamknac. Tymczasem pod castorama codziennie tlumy czechow

A po co tam teraz jechać . Drożyzna w sklepie, popływać w jeziorach - zimno,Baseny,campingi hotele Zamki , i inne atrakcje turystyczne pozamykane.Czesi mają jeszcze 2 dni na zakupy,i bardzo dobrze że robią tańsze zapasy w Polsce.Życzę z całego serca poradzenia sobie z tą nie zręczna sytuacją. AHOJ sąsiedzi do kwietnia 2021.

Oscypek
A Gambrinus za 10 kč?

Czyli rozumiem, że w ten weekend można jeszcze pojechać do Czech w góry? Ktoś jechał w ostatnich dniach pociągiem do Czech i mógłby napisać, czy ktoś czepia się (na granicy i dalej) tych, którzy jadą pochodzić po czeskich górach? Według przepisów jedynie nie można korzystać z hoteli, restauracji itd., a skoro Czesi mogą chodzić w góry, transport przygraniczny funkcjonuje, to chyba Polacy też mogą?

PiS.bolszewik. Czekista. gościu ty chyba nie masz życia i cały dzień siedzisz tutaj pieprząc te swoje farmazony...

Piwo Gambrinuns za 10 Kć- 4 volt alc ,to nie patriotyczna dawka

"PiS.bolszewik. Czekista. gościu ty chyba nie masz życia i cały dzień siedzisz tutaj pieprząc te swoje farmazony…" Wspaniale okresleniena na "PiS.bolszewik. Czekista."

Hello this site http the best