To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Obywatel prezydent, czyli Vaclav Havel na zdjęciach

Obywatel prezydent, czyli Vaclav Havel na zdjęciach

Równo w 30. rocznicę warunkowego zwolnienia z więzienia Vaclava Havla (17 maja) w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze otwarta została wystawa „Obywatel prezydent”. Na fotografiach utrwalone zostały najważniejsze momenty z życia słynnego prezydenta Czech. 

Są na niej znane zdjęcia Vaclava Havla z Bobem Dylanem, królową Elżbietą II czy zespołem Rolling Stones. Świetna i symboliczna w wymowie jest oficjalna fotografia prezydenta. Obok stojącego Vaclava Havla siedzi, w równie uroczystej pozie, co jego pan, ulubiony pies polityka. Takich perełek jest więcej. Oglądający wystawę, podkreślali, że widać na niej, jak bezpośredni był prezydent Czech, jakie miał poczucie humoru i dystans do siebie. - Na przykład rzadko widzimy zdjęcie polityka trzymającego szklankę piwa w ręku – przyznawał Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, otwierając wystawę.

17 maja 1989 roku Václav Havel został warunkowo zwolniony z więzienia, do którego trafił 16 stycznia 1989 roku za aktywny udział w Tygodniu Palacha. Były to wydarzenia, które zapowiadały początek upadku komunizmu w Czechosłowacji. Tydzień Palacha zorganizowano w 20 rocznicę śmierci studenta, który 16 stycznia 1969 roku dokonał samospalenia w proteście przeciw napaści wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Havel został skazany na 9 miesięcy więzienia, po odwołaniu wyrok skrócono do ośmiu, na skutek protestów, również z Polski, został z niego wypuszczony w maju. Po wyjściu z więzienia, w czerwcu 1989 uczestniczył w formułowaniu petycji Několik vět (Kilka zdań) podpisanej przez członków Karty 77.

Wystawę na okrągłą rocznicę wyjścia Havla z więzienia przygotował Czeski čtvrtek albo inny dzień tygodnia - Dyskusyjny Klub Książki. Klubowicze zaprosili do Jeleniej Góry Alan Pajera, autora większości fotografii prezentowanych na wystawie. Obiecał przyjechać w czerwcu i opowiedzieć o okolicznościach powstawania pokazywanych zdjęć.

Wystawę oglądać można do 30 sierpnia.  

havel (1) (Kopiowanie).jpg
havel (2) (Kopiowanie).jpg
havel (3) (Kopiowanie).jpg
havel (5) (Kopiowanie).jpg
havel (6) (Kopiowanie).jpg
havel (7) (Kopiowanie).jpg
havel (8) (Kopiowanie).jpg
havel (9) (Kopiowanie).jpg
havel (10) (Kopiowanie).jpg
havel (11) (Kopiowanie).jpg
havel (12) -plakat.jpg