To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Obwodnica Kaczorowa skonsultowana

mapka i infografiki: GDDKiA

GDDKiA podsumowała konsultacje, jakie na przełomie roku prowadziła z zainteresowanymi wariantami przebiegu obwodnicy Kaczorowa. Wpłynęło sporo uwag. Administrator drogi deklaruje, że wnioski oraz zastrzeżenia zostaną przeanalizowane i w przypadkach uzasadnionych, tj. możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i finansowych - uwzględnione.

Na modernizacje drogi DK 3 od Bolkowa do Maciejowej, a przede wszystkim na obwodnicę Kaczorowa z równym utęsknieniem czekają mieszkańcy i turyści. To niestety jeszcze dość odległa perspektywa, bo ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji planowane jest dopiero w 2023 r. Niemniej zleceniodawca – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – wykonał kolejny krok w tym kierunku, przeprowadzając wymagane konsultacje społeczne.
Konsultacje spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców zwłaszcza Kaczorowa i Mysłowa, bo inwestycja może znacząco wpłynąć na warunki życia w tych miejscowościach. Już przed konsultacjami zgłaszali wiele uwag. Uważano tam, że forsowane przez GDDKIA przebiegające przez wsie wersje obwodnicy utrudnią życie tym mieszkańcom, którzy mają pola i łąki po drugiej stronie planowanej drogi. Obawiano się także, że duża inwestycja drogowa prowadzona przez środek wsi naruszy system hydrologiczny. Przeciwnicy poprowadzenia obwodnicy przez Kaczorów i Mysłów uważają też, że dodatkowo wybór tych wariantów oznaczałby zniszczenie - przez nadmierny ruch i ciężki transport - dróg powiatowych w Płoninie, Starych Rochowicach, Wierzchosławicach i Wierzchosławiczkach.
Mieszkańcy Kaczorowa i Mysłowa mówili o swojej determinacji, by nie dopuścić do realizacji którejś z wersji przecinającej obie wsie. - Przygotowujemy duży baner, a jeśli sytuacja przybierze zły obrót będziemy blokować krajową „3” – zapowiadali mieszkańcy.
Te obawy jasno wyrazili w konsultacjach. Złożyli 153 ankiety lub protesty zbiorowe.
- Najwyższe zainteresowanie tematem wystąpiło wśród mieszkańców miejscowości Kaczorów, Mysłów i Radomierz. Duże emocje budził wariant W6, przebiegający przez Kaczorów; z uwagi na bliskie sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej. Mieszkańcy Kaczorowa oraz Mysłowa zgłaszali protest wobec realizacji wariantu W6. przedstawiając obawy dotyczące ingerencji inwestycji w poszczególne działki, infrastrukturę systemu wodnego oraz emisji hałasu oraz spalin związanych z przebudową DK3. Głównymi argumentami odnośnie odrzucenia zaproponowanych wariantów był aspekt pogorszenia komfortu życia mieszkańców, utrata wartości nieruchomości, a także stopień ingerencji w środowisko przyrodnicze na skutek wdrożenia inwestycji. Właściciele nieruchomości, a także przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiali uwagi. Koncepcje te dotyczyły wielokrotnie budowy przejazdu gospodarczego dołem, w miejscu obecnego skrzyżowania z drogą gminną nr 114310D, jak i przebudowy skrzyżowania planowanej DK3 z DP 2750D oraz DP 2735D w Radomierzu, a także zmianie przekroju drogi na 2+2. Wnoszono o zapewnienie oświetlenia na skrzyżowaniach, bezpiecznych przejść dla pieszych oraz ekranów akustycznych w pobliżu zabudowań. – informuje GDDKiA.

 

Obwodnica Kaczorowa skonsultowana
Obwodnica Kaczorowa skonsultowana
Obwodnica Kaczorowa skonsultowana

Komentarze (11)

Dlaczego żaden z naszych parlamentarzystów nie zabiega za tym, by przedłużyć S5 do Jeleniej Góry. Tylko 2+2 upłynni ruch. To absolutna konieczność. Planowana przebudowa drogi tylko miejscami przewiduje 2+1. To pieniądze wyrzucone w błoto.

ruchu nie upłynni. Zatory robią sie w momentch szczytowych podrózy turystycznych. jak sie nie spowolni w kaczorowie to sie zaklinuje w mysłakowicach.

No, Anżej du.pa - zadzwoń wreszcie do kumpla Trumpa. Niech przyśle nowe szczepionki jakimś hamerykańskim samolotem. Pobiegnę go przywitać chusteczką na Okęcie i poproszę o selfie z Premierem! Bo na pewno Pan Premier też tam będzie, tak? Będę bez maseczki. Bo po co?

"Nie trzeba bać się jego i jest w odwrocie"...

Dzięki, Mateusz. Dzięki, Anżej.

A Sasin niech zorganizuje rozlewnię szczypionek na poczcie wolskiej.

Job ich narodowo socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Skonsultowana? Czyli nic nowego, totalne NIC! Bez porównania jest ważniejsza "walka" o utrzymanie prawicowej koalicji w kupie, bo się rozłazi, a nie jakieś tam obiecane 100 obwodnic, na które nie ma pieniędzy! Podobnie jak na zakup szczepionek - już 20% zakupionych ten rząd sprzedaje "na pniu" innym krajom, by "oszczędzić"...

Szanowny panie prezesie Kaczyński, czas zmniejszyć te ceny. Czas zrobić coś z akcyzą, z opłatą paliwową" - apelował poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski podczas konferencji na jednej ze stacji Orlenu. Cezary Tomczyk przekonywał z kolei, że litr benzyny mógłby być obecnie tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Posłowie opozycji wyliczali, że 60 proc. ceny paliw stanowią marża i podatki. "W 2009 roku baryłka ropy kosztowała średnio 62 dolary. W 2021 r. średnia cena to 55 dolarów. Średnia cena benzyny w roku 2009 to 4 zł 10 gr., a cena diesla - 3 zł 69 gr." - mówił Tomczyk. Jak dodał, obecnie litr benzyny kosztuje 5 zł, a mógłby być tańszy o złotówkę, gdyby "nie zbójecka polityka rządu".

Niech się Jelenia Góra dorzuci z kasą i wyłoży pieniądze na przedłużenie odwodnicy.

Do Bolkowa planowane jest S5. Jak powstanie obwodnica Kaczorowa to nigdy S5 do Jeleniej nie przedłużą.
Chyba, że ktoś pomyśli i obwodnica powstanie w klasie S-ki wtedy szanse na S5 Bolków - Jelenia znacząco by wzrosły. Jest jeszcze czas, żeby o to zawalczyć.

to nie ma sensu. Drogaprowadzi w teren turystyczny i ruch na pewno sie zaklinuje. Nie ma sensu wyrzucac grubych milionow aby zaklinowac ruch 15km dalej.

Jadąc z Jelonki na wysokosci Radomierza jak zjeżdżacie w dół Kaczorowa zobaczcie góre w Pastewniku na niej radar meterologiczny , a za tą górą jest Bolków i teraz powiedzcie jak powinna przebiegac droga do Wrocławia

" Jak wynika z danych podanych przez portal Nocowanie.pl Karpacz jest obecnie najczęściej poszukiwanym miejscem na majówkę w Polsce.
Serwis Nocowanie.pl przeanalizował najczęstsze pytania dotyczące możliwości rezerwacji noclegów podczas weekendu 1 - 3 maja. Z analizy tej wynika, że aż 9,3 proc. wszystkich zapytań dotyczących długiego, majowego weekendu wysłano do Karpacza. Tym samym kurort pod Śnieżką pobił Zakopane, które było w tym roku ulubionym miejscem urlopów zimowych Polaków."

http

Jak widać ,zasługujemy jako i atrakcyjny turystycznie region na porządną drogę klasy S jak i mieszkańcy chcielibyśmy szybko i bezpiecznie wydostać się w głąb kraju i z powrotem . To też zachęta dla inwestorów innych branż na inwestycje w zakłady pracy w naszym regionie .

Najpierw w przy wyjeździe z Jeleniej Góry na Radomierz oznakować poprawnie oznakować słupki hektometrowymi lub inaczej nazywane pikietażowymi. Brak na nich numeru drogi i który km. A potem dalej do budowania drogi