To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O oswajaniu przestrzeni przez przesiedleńców

O oswajaniu przestrzeni przez przesiedleńców

W Muzeum Karkonoskim spotkali się antropolodzy kultury, folkloryści, regionaliści, przewodnicy na konferencji będącej kontynuacją projektu dotyczącego „Przestrzeni utraconej, przestrzeni pozyskanej”. Dyskutowano o tym, jak przebiegał proces adaptacji osób zasiedlających Dolny Śląsk po 1945 roku. Konferencja towarzyszyła wystawie „Tradycja w przestrzeni czasu. 70-lecie Wielkiej Wędrówki”. Temat w obliczu dramatycznych wydarzeń w Europie nabrał szerszego kontekstu.

W Muzeum Karkonoskim na wystawie czasowej można oglądać pamiątki i przedmioty przywiezione przez przesiedleńców po 1945 roku z miejsc ich pochodzenia, z różnych stron Polski i Europy. Konferencja z udziałem wybitnych naukowców była pogłębieniem tego zagadnienia. Do Jeleniej Góry przyjechał między innymi profesor dr hab. Zdzisław Mach z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

-Rozmawiamy o oswajaniu tej przestrzeni po 1945 roku i przeniesieniu tradycji ze stron, z których przyjechali przesiedleńcy. Czy to się udało i jak to się zmienia? - w kuluarach konferencji przybliżała temat Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Henryk Dumin, moderator konferencji nie ukrywał, że przyglądając się temu skrawkowi Ziemi, o zjawisku można rozmawiać w szerszym znaczeniu:

-Zawsze są ludzie, którzy decydują lub są zmuszani do tego, aby opuszczać swoją przestrzeń, przenosić się dalej i tam budować swoją tożsamość.

Więcej o problemach adaptacji przesiedleńców w tej i każdej szerokości geograficznej w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.