To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O człowieku, miejscu i czasie na wystawie Boj-Wojtowicza

Andrzej Boj Wojtowicz i otwirerająca wystawę Zofia Czernow przed tyryptykiem Wołyń

„Człowiek, miejsce, czas… malarskie refleksje” – wystawę prac Andrzeja Boj Wojtowicza pod takim właśnie tytułem można oglądać od piątku 21 lipca w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, w Szklarskiej Porębie. Prac bardzo różnych; w tematyce, technice, formacie….  Ale z pewnością połączonych wspólnym mianownikiem: wrażliwością czerpaną z dziedzictwa kulturowego, historii, religii i życia i karkonoskiej rzeczywistości. Właśnie artystyczną refleksję łatwo znaleźć  w każdym  obrazie.

Andrzej Boj Wojtowicz, to przede wszystkim portrecista i twórca malarstwa religijnego - wielkoformatowego, bogatego w odniesienia i sugestie - a przy tym tworzący techniką starych mistrzów i tak jak oni potrafiący perfekcyjnie oddać wszystkie niuanse. I takie obrazy możemy zobaczyć na wystawie. Są też wymowne obrazy cyklu Requiem, w tym tryptyk Wołyń. Ale także portrety, pejzaże, akwarele . Jak to określił artysta – ocalanie ludzi i miejsc od zapomnienia.   

Andrzej Boj Wojtowicz, który od wielu lat czerpie inspiracje w Karkonoszach (mieszka w Borowicach) jest tytanem pracy. Ma na koncie kilkadziesiąt indywidualnych i grupowych wystaw w kraju i zagranicą. Jego dzieła znajdują się m.in. w kościołach pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze, czy w kościele św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu. Jest autorem wielu dróg krzyżowych. Wystawa w Domu Hauptmannów, to tylko przegląd jego twórczości. Ale bardzo przekrojowy, i bardzo sugestywny. Bez wątpienia warto ją zobaczyć.

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia. Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, ul. 11 Listopada 28

IMG_6788.JPG
IMG_6790.JPG
IMG_6791.JPG
IMG_6793.JPG
IMG_6795.JPG