To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowe oszustwo – na rozdawnictwo PiS

Fot.: iStock

Oszuści często atakują, gdy w przestrzeni publicznej pojawia się nośny temat. W ten sposób liczą na większą wiarygodność swoich przekrętów. Tym razem podszywają się pod rządzące ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość i obiecują darmowe korzyści.

Ogłoszony ostatnio przez PiS „Polski ład” wykorzystali cyberprzestępcy, którzy podszywając się pod partię Jarosława Kaczyńskiego, obiecywali w mediach społecznościowych szybki zarobek za pomocą popularnej kryptowaluty. W ten sposób chcieli wmówić młodym przedsiębiorcom, że to kolejny postulat PiS-u, który ma pomóc w walce ze skutkami pandemii COVID-19. „Wspieranie naszych lokalnych społeczności jest niezbędne w tych trudnych czasach.” – czytamy w fałszywej ofercie. Przed nowym sposobem wyłudzaczy ostrzegł serwis Sekurak, w którym można znaleźć różne informacje na tematy związane z bezpieczeństwem IT.

https://www.facebook.com/sekurak/photos/a.630797956946369/61586844074910...

W udostępnionym poście na Facebooku oszuści proponują użytkownikom, którzy przeleją na wskazane konto BTC dowolną sumę (maksymalnie 1 BTC), zwrot w postaci trzykrotnej wysokości wkładu. Szybki, potrojony zysk ma przyciągnąć wielu chętnych, a ich zaufanie wzbudzić ma widniejące na informacji logo Prawa i Sprawiedliwości. Przelane w ten sposób środki, będą bardzo trudne do odzyskania. A to dlatego, że portfele kryptowalutowe nie są przypisane do konkretnych osób, więc po dokonaniu transakcji, ustalenie tożsamości adresata jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe. Jak twierdzą eksperci, z perspektywy banku jest to dobrowolnie wykonany przelew, który nie narusza żadnych zabezpieczeń. W tym przypadku wina spada więc na ofiarę.

Oszustwa na Bitcoiny pojawiają się w sieci coraz częściej. To dlatego, że waluty cyfrowe zyskują na popularności. Uwagę przyciągają obietnice wielkich zysków w stosunkowo krótkim czasie. Takie oferty pojawiają się w najróżniejszych formach. Zarówno w postaci wiadomości e-mail, informacji od „służby celnej” czy powoływania się na celebrytów, którzy mają zarabiać na tym krocie.

Jeśli zauważymy takie podejrzane propozycje, możemy zwrócić się o pomoc do podmiotów, które funkcjonują w polskiej przestrzeni kryptowalutowej, np. do Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin czy Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii lub po prostu poinformować o tym fakcie policję.

Komentarze (5)

Połowę tych pieniędzy piślacy przewalą z głupoty lub zajumią.

czy to napewno przestępcy jacyś tam?

to kadra absolwentów PO przeprowadza ćwiczenia w warunkach cyberprzestrzeni żeby nie wyjść z wprawy... 12-11%

Niech może Centralne Biuro Śledcze zajmie się gminą Podgórzyn. Tam urzędnicy co niektórzy budują sobie drogi pod swoje domy a wszystkie najważniejsze inwestycje jak droga 366, gaz do górnego Miłkowa, lub waląca się wieża kościelna czy wymiana rur w Sosnówce schodzi to wszystko na drugi plan. Wójt bierze się za remont ulicy, przy której mieszka najlepszy jego kolega starosta - denerwują się ludzie i mają takie układy rodzinne urzędników serdecznie dosyć. Już od kilku lat można zauważyć ze w tej gminie przodują drogowe inwestycje do prywatnych posesji za publiczne pieniądze.

Czekamy, kiedy za gminne pieniądze wyłożą mu kostką granitową drogę na basen. Uważam, że jest to priorytetowa inwestycja na terenie gminy Podgórzyn.