To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nocne życie szkoły

Nocne życie szkoły

Nauczyciele oraz uczniowie jeleniogórskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida organizują z piątku na sobotę (6-7 kwietnia) „Norwid by Night”. Jest to wydarzenie o charakterze otwartym. W planie mamy do zaoferowania wiele atrakcji dla osób chcących zagrać w różnego rodzaju gry planszowe. Będzie można się bawić od godziny 18.00 do 8.00 rano dnia następnego - zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. slamy poetyckie, nocny maraton filmowy i norwidowski salon gier. 

Czy gry bez prądu mają szansę zastąpić telewizor lub komputer w dostarczeniu rozrywki w piątkowe wieczory? O tym przekonali się już niejednokrotnie się norwidowscy uczniowie, którzy od kilku miesięcy mogą uczestniczyć w wieczorach z planszówkami, organizowanych przez jednego z nauczycieli w piątkowe wieczory trwające kilka godzin. 

- Spotykamy się regularnie w piątkowe wieczory, mamy coraz większą frekwencję osób chcących w coś wspólnie pograć – chwali się prowadzący spotkania nauczyciel liceum, Justyn Bilski. Uczniowie, są zadowoleni z tego typu spotkań.

- Spędzenie czasu w towarzystwie przyjaciół po godzinach szkolnych jest znacznie lepszym pomysłem niż spędzanie go w domu samemu przed ekranem telewizora. Miłej jest się spotkać moc się spotkać i razem w coś zagrać” mówi licealista Adam.

- Bardzo mi się podobają spotkania z grami planszowymi. Dostępne są tutaj gry przy których można się rozerwać, dowiedzieć czegoś nowego a jednocześnie zabawnego. Lubię popróbować swoich sił we wspólnej rozgrywce rywalizując z innymi - dodaje licealistka Agnieszka.

Nauczyciel szkoły Norwida, Justyn Bilski, pod którego nadzorem odbywają się wieczory z grami odpowiada o wrażeniach:

- Bardzo fajnie jest widzieć jak młodzież chce przyjść wieczorami żeby móc spróbować czegoś innego niż nauka w szkole. Uczniowie liceum są bardzo kreatywnymi i towarzyskimi uczestnikami gier. To zresztą była ich inicjatywa, aby coś takiego się tutaj odbywało.

O zaletach z rozgrywania gier mówi również kolekcjoner planszówek i karcianek który udostępnia swoje zbiory na posiedzenia, Michał Ofmański:

- Gracze szukają rozwiązań podczas gry i chcą osiągnąć zwycięstwo, ponieważ podejmują się często wyzwania które stawia na logiczne myślenie. Gry fabularne zachęcają również do zaangażowania się w postawioną historię. Prowadzone rozgrywki stymulują do szukania rozwiązań w stawianych rozgrywkach co motywuje do rozwijania taktycznego myślenia, co może się przełożyć na sytuacje w prawdziwym życiu.

Osoby w różnym wieku przysiadają się do gier planszowych aby przeżyć wspólnie przygodę. gry mogą trwać zarówno w kilka minut, jak i wciągnąć na rozbudowaną kilkugodzinna kampanię fabularną, podczas której można poczuć się jak bohater powieści.
Czego możemy się spodziewać na tym całonocnej imprezie? Plan zakłada przebieg wielu różnego rodzaju rozgrywek w tym samym czasie. Stałym punktem norwidowskich wieczorów jest szeroki wybór gier planszowych. Ponadto chętni będą mogli popuścić wodze fantazji grając w sesji papierowego RPG czyli w grze wyobraźni. Twórca sesji, licealista Paweł Myszogląd liczy na pomysłowość i wytrwałość graczy podczas prowadzonej przez siebie, opowiadanej przygodzie z uniwersum świata fantasy, Warhammer.

Pośród graczy rządnych interaktywnych przeżyć coraz większą popularnością cieszą się Escape Roomy, czyli pokoje zagadek oraz łamigłówek przygotowywanych pod kątem ich logicznego rozwiązywania. Tu głównym celem graczy jest opuszczenie pomieszczenia w wyznaczonym czasie. Joanna Gołdys, przygotowująca taki Escape Room w Norwidzie, zachęca do podjęcia się takiego wyzwania: 

- Mogę polecić tę zabawę wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się jak szybko uruchomić swój umysł i jak logicznie myśleć. Zagadki są przygotowane dla ludzi w każdym wieku. Łamigłówki typowo logiczne o rożnym stopniu trudności, każdy znajdzie coś dla siebie.

Skąd się wzięło zaangażowanie w imprezę? Justyn Bilski wyjaśnia:

- Ta inicjatywa wyszła wprost od uczniów szkoły Norwida co najbardziej cieszy. Dla nas to nocne posiedzenie będzie nowym doświadczeniem. Najlepiej obyci z tego typu wydarzeniami są nasi uczniowie, którzy jeżdżą na konwenty do innych miejscowości, zatem to my będziemy się tym razem od nich czegoś nauczyć.

Plan nocnego wydarzenia zakłada również slamy poetyckie czyli pojedynki na recytowanie swojej poezji, pokazy połączone filmowe połączone z otwartymi dyskusjami. Można spodziewać się że nastąpi także jakaś prelekcja poświęcona grom lub tematom pokrewnym.
Z zaplanowanych dyskusji będzie również szkolenie z podstaw BHP, dzięki czemu młodzież będzie oswojona w reagowaniu w sytuacjach awaryjnych. Na miejscu będą także obecne osoby potrafiące udzielić pierwszej pomocy, zostanie zachowany odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nad każdą salą lekcyjna będzie czuwał nauczyciel lub oddelegowany uczeń. Będzie przygotowane miejsce do zrobienia ciepłego napoju, mały bufet także miejsce do odpoczynku. Można zatem przyjść że śpiworem lub karimatą. O założeniach i przebiegu całej imprezy J. Bilski dodaje:
- Liczymy na przybycie nie tylko uczniów liceum ale również ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Każda osoba z Jeleniej Góry i okolic chcąca cieszyć się wspólnym graniem jest tutaj mile widziana. Osoby niepełnoletnie chcące brać udział w wydarzeniu będą przychodzić za zgodą rodziców, będzie również dostępny numer kontaktowy dla każdego z rodziców.

Wydarzenie „Norwid by Night” to namiastka konwentu fantastyki, gponieważ przewidywany program doskonale wpasowuje się w standardowe założenia pełnowymiarowej imprezy. Być może młodzież szkolna i studencka przyczyni się do zorganizowania tutaj takowej w niedalekiej przyszłości.   

Komentarze (2)

,, chodzilem do LO w Jeleniej Gorze,bo cieplice maja slaby poziom

Wieczory tak, noce nie,nie wolno zaburzać snu,potem bezsenność,a rano do pracy trzeba wstać.Śpijmy w nocy,nie dajmy się wpędzać w choroby.