To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Noc Muzeów. Idźcie w miasto!

News4Media

15 maja mieszkańcy naszego regionu nie powinni narzekać. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będą mogli zajrzeć w zakamarki zabytków, obejrzeć wystawy z ich kuratorem, pospacerować z latarniami do pałaców a nawet wysłuchać monodramów i koncertów.Wybraliśmy dla was kilka propozycji.

Noc Muzeów 2021 to idealna okazja, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna będzie do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy.

Zwiedzanie ratusza wJeleniej Górze

Na placu Ratuszowym 15 maja od godz. 17.00 do 22.00 można będzie oglądać zabytkowe samochody. O godz.19.00 rozpocznie się miejska gra terenowa dla rodzin, zaś od godz. 17.30 rozpocznie się zwiedzanie ratusza z przewodnikiem. Co 45 minut będą wpuszczane małe grupy. Zwiedzanie zakończy się o godz. 21.00.

Noc Muzeów w Domu Hauptmannów w Jeleniej Górze-Jagniątkowie trwać będzie 15 mają od godz. 17.00 do 22.00.

Program:

W godz. 17.00 - 20.00 – indywidualne zwiedzanie muzeum, ekspozycji stałej oraz wystaw czasowych, w tym „Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem”, „Hauptmann i Polacy 1945-1946” i premierową fotograficzną „Na Hiddensee!”. Dodatkową atrakcję do zwiedzania stanowić będzie udostępniona po remoncie winiarnia pisarza.

W godz. 17.00-22.00 - pobyt w muzealnym parku „inny niż zwykle”. Zaopatrzeni w telefony komórkowe lub smartfony skanujemy kody QR przy parkowych ławeczkach, gdzie proponujemy: - „Wokół Hanusi”- obejrzenie wirtualnej wystawy o dziele Hauptmanna „Wniebowzięcie Hanusi” i pomniku Józefa Thoraka oraz jego burzliwej historii. Wysłuchamy – po raz pierwszy po polsku - premierowego fragmentu książki Günthera Grundmanna „Spotkania pewnego Ślązaka z Gerhartem Hauptmannem” (w tłumaczeniu Mirosława Mackiewicza, czyta Jacek Paruszyński)

- „Kino nad stawem” - pobierając kody QR obejrzymy dwie najnowsze produkcje muzeum:

- spektakl „W iście berlińskim tempie. Listy Ivo i Gerharta Hauptmannów” (w wykonaniu Roberta Mani i Jacka Paruszyńskiego)

– film dokumentalny „Gerhart Hauptmann i Polacy. Nieznane relacje” - zrealizowany przez Grzegorza Koczubaja. Towarzyszyć nam będzie piękny widok na wieczorną grań Karkonoszy z Czarnym Kotłem Jagniątkowskim w tle. Obowiązuje reżim sanitarny.

 

Noc Muzeów w DomuCarla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie od 17.00 do 22.00

Program:

Od godziny 17.00 do godz. 20.00 indywidualne zwiedzanie muzeum. Poza wystawą stałą prezentującą życie artystyczne w dawnej Szklarskiej Porębie, zachęcamy do zapoznania się z największą na świecie wystawą prac i pamiątek po Wlastimilu Hofmanie.

O godz.18.00 – spotkanie „Porozmawiajmy o regionalizmie” Będzie to okazja do refleksji nad regionalizmem, a także do wspomnienia wyjątkowego muzealnika, wieloletniego kustosza i byłego dyrektora naszego muzeum, osoby zasłużonej dla regionu – śp. Przemysława Wiatera. Wspominać go będą m.in. Iwo Łaborewicz i prof. Piotr Gryszel- redaktorzy księgi pamiątkowej poświęconej temu wybitnemu regionaliście, a także jego przyjaciele i współpracownicy. Stoisko wydawnictwa Adrem promować i sprzedawać będzie publikacje książkowe, związane z naszym regionem, autorstwa Przemysława Wiatera.

O godz. 20.00 – parateatralny spacer z lampami naftowymi po Ogrodzie Ducha Gór. Wieczorny spacer z lampami przez założony przez Carla Hauptmanna, pełen atrakcji Ogród Ducha Gór. Przewodnicy ubrani w kostiumy z przełomu XIX i XX w. przybliżą fenomen tego miejsca, stanowiącego inspirację twórczą dla braci Hauptmannów, odtworzą aurę spotkań artystycznych i towarzyskich jakie miały tu miejsce sprzed stu laty, wspominając wyjątkowe osobowości związane z życiem kulturalnym regionu.

Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym z Jeleniej Górze trwać będzie od godz.16 do godz. 23.

Czekają na zwiedzających przepiękne dioramy, które tworzą niesamowity klimat. Duża ilość gatunków ptaków ale także ssaków, owadów w ich naturalnym środowisku stwarzają ciekawą przestrzeń. Ostatnio otworzona diorama pt: "Etiopia" z nosorożcem oraz największa diorama w Muzeum pt: "Orient" ze słoniem są zrobione na najwyższym światowym poziomie. Ekspozycje uzupełniają multimedia, gdzie możemy np. posłuchać głosów ptaków lub dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii i zbiorach Muzeum.

Na wystawie entomologicznej zobaczycie największego motyla świata, największego motyla Polski oraz rzadkie motyle Karkonoszy. A z ciekawostek geologicznych skarby z "głębokich" okolic Dolnego Śląska czyli okazy z kopali miedzi w Lubinie

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Lubaniu

Od 15 maja w Muzeum Regionalnym w Lubaniu w sali na 1 piętrze będzie można oglądać wystawę prezentującą zabytki z epoki wojen napoleońskich, która pochodzi z Prywatnego Muzeum "Wojen i Życia" w Żarach Franciszka Łuckiewicza.

Będzie można zobaczyć z bliska wyposażenie żołnierzy francuskich jak również pruskich, m.in. płomienie z ładownic grenadierów, klamry, kule armatnie, wspaniale wykonane detale wojskowe i broń białą w idealnym stanie. Muzeum czynne od godz. 10.00 do 16.00, od wtorku do soboty.

Noc Muzeów w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze

Noc w muzeum rozpoczynamy od bloku zajęć dla dzieci. Działania pt. "Sekret starej szafy" to warsztaty plastyczne, zagadki, poszukiwania, zabawy przygodowe. Rozpoczną się o godz. 18.00 oraz 19.00. W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy rodziców i opiekunów o wcześniejsze zapisy najmłodszych na zajęcia (do 14.05).

O godz. 19.00 otwieramy drzwi dla wszystkich, którzy mają ochotę zwiedzić muzeum. Do Państwa dyspozycji będą wszystkie sale wystawowe, wystawy stałe i czasowe. Będzie to również ostatnia okazja, by obejrzeć wystawę "Malarstwo europejskie XVI-XIX". Wejścia będą się odbywały o pełnych godzinach. Zwiedzanie kończymy o godz. 22.00.

O godz. 22.00 zapraszamy wszystkich chętnych na nocny spacer po Kamiennej Górze. Przewodnicy pokażą najciekawsze zabytki, tajemnicze miejsca naszego miasta. Zwiedzanie oraz udział we wszystkich zaplanowanych atrakcjach są nieodpłatne. Zapisów można dokonać telefonicznie (75 744 22 75), za pośrednictwem poczty elektronicznej (sekretariat@muzeumtkactwa.pl) lu osobiście.

Nocy Muzeów w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Główną atrakcją bolesławieckiej Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzenia Pałacu Pücklera, (ul. Zgorzelecka 28/29), który w niedalekiej przyszłości zostanie zaadaptowany na nową siedzibę Muzeum Ceramiki.

Chcemy zaprosić Państwa na jedyny w swoim rodzaju, pełen wrażeń wieczorny spacer po pałacu, zatytułowany „Zapomniane historie”. Będzie to krótka podróż w czasie, która pozwoli zwiedzającym odkryć na nowo historię tego miejsca, a przy okazji zobaczyć, jak będzie ono wyglądało już za kilka lat. W wybranych pomieszczeniach pojawią się instalacje nawiązujące do najważniejszych momentów w dziejach obiektu – zmian właścicieli i funkcji pałacu. Można będzie m.in. odwiedzić XVIII-wieczną karczmę, salon muzyczny Franza Hatzfelda zu Trachenberg, park projektu Eduarda Petzolda oraz biuro Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.

Zainteresowanych udziałem muzeum zaprasza w godz. 19.00-24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.30).

Z okazji Nocy Muzeów zachęcamy również do odwiedzenia Działu Ceramiki (ul. Mickiewicza 13) i Działu Historii Miasta (ul. Kutuzowa 14). Wszystkie wystawy stałe i czasowe będą w tym dniu dostępne nieodpłatnie w godzinach 10.00-18.00.

W Dziale Historii Miasta przygotowano wystawę archeologiczną „Goci– znad Bałtyku do Rzymu”, prezentującą jedno z największych plemion germańskich, które walnie przyczyniło się do upadku starożytnego Rzymu. Zanim jednak do tego doszło, Goci odbyli kilkusetletnią podróż ze Skandynawii nad Morze Czarne, zasiedlając m.in. tereny leżące współcześnie w granicach Polski. „Goci – znad Bałtyku do Rzymu” to ciekawie zaaranżowana wystawa unikatowych znalezisk archeologicznych.

W Dziale Ceramiki można będzie obejrzeć wystawę prac Bronisława Romanowskiego (1909–1987). B. Romanowski w Bolesławcu osiedlił się tuż po wojnie. W 1950 r. znalazł się w zespole, którego zadaniem było uruchomienie zakładu ceramicznego Julius Paul und Sohn przy ul. Polnej, działającego później jako Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Pracował tam jako projektant i modelarz. W historii naszego miasta zapisał się jako twórca unikatowych figurek ceramicznych. Zaprezentowany zbiór figurek stanowi wybór z kolekcji własnej muzeum oraz zbiorów rodzinnych twórcy.

Muzeum Zabawek im. Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.

15 maja muzeum jest czynne od godz. 18.30 do 22.00. Można zwiedzać dwie Wystawy:„Lalki i bajki” Liudmyly Bezusko. Autorskie lalki Liudmyly Bezusko są unikalnym połączeniem rzeźby oraz malunku. Wykonane własną technologią oraz „Dziedzictwo Budnik – testament kamieni”. Obejrzycie na niej prace Anny Kadłubowskiej-Pilich oraz Teresy Kępowicz.

 

Noc Muzeów 2021 - przegląd atrakcji w Polsce .   Chcesz sprawdzić, co przygotowano w twoim regionie? Wejdź na oficjalną stronę miasta lub placówki, w której jesteś lub zamierzasz spędzić weekend. Tam na pewno znajdziesz harmonogram akcji oraz listę instytucji biorących w niej udział. A oto kilka naszych propozycji:

Odlot z AirPoint Warszawa Zobaczyć, jak wygląda kokpit Boeinga 737-800 - najpopularniejszego na świecie wąskokadłubowego samolotu pasażerskiego średniego zasięgu, usiąść na fotelu pierwszego oficera lub kapitana i zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie, a także dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat lotnictwa – takie możliwości zapewni AirPoint Warszawa. Darmowy wstęp już w sobotę od godz. 20:00 do 22:00. AirPoint - Symulator samolotu Boeing 737-800 - Warszawa, ul. Zwycięzców 42/u5 Woda sodowa uderzy do głowy Zwiedzanie sodowiarni i mieszkania z czasów PRL na Nowej Pradze w Warszawie - to idealna opcja dla miłośników PRL-u i poszukiwaczy ciekawostek z historii tego miasta. Miejsce to jest wolne od elektroniki. Będzie można za to skorzystać z telefonu tarczowego czy maszyny do pisania, a także odsłuchać płytę winylową. Na miejscu zobaczymy również wystawę szklanych syfonów i butelek przedwojennych warszawskich firm, a także weźmiemy udział w pokazie wytwarzania wody sodowej w ulicznym saturatorze. Bereja Klub będzie otwarty dla uczestników w sobotę w godz. od 18:00 do 1:00. Bareja Klub, Tomasz Bareja - Warszawa, ul. ul. Czynszowa 6 

„Wielkie pranie u Państwa Misiów” w Bydgoszczy W ramach Nocy Muzeów 2021 w Bydgoszczy zaplanowano zaś "Wielkie pranie u Państwa Misiów" w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Przewodnicy przygotowali ciekawostki związane z praniem i bydgoską historią Persila. W muzeum odbywać się będą także warsztaty z produkcji proszku do prania. Własnoręcznie przygotowany ekologiczny produkt uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Zwiedzanie i warsztaty odbywać się będą co godzinę o: 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 i 23:00. Muzeum Mydła i Historii Brudu - Bydgoszcz, ul. Długa 13/17

Z widokiem na cały Wrocław Miłośnicy kultowego cyklu, jakim jest Noc Muzeów, mogą także zupełnie za darmo zwiedzić wystawę „DNA Miasta” zlokalizowaną w Punkcie Widokowym na 49. piętrze budynku Sky Tower we Wrocławiu. Wydarzenie będzie wyjątkowe, ponieważ scenerię dla ekspozycji stworzy zapierająca dech w piersiach nocna panorama miasta. Wystawa będzie otwarta w sobotni wieczór w godz. od 22:00 do 2:00. Sky Tower - Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 95

Tanecznym krokiem do Opery Filharmonii Podlaskiej Do akcji dołącza również Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. O godz. 18:30 i 19:30 na skwerze przy wejściu do Amfiteatru organizuje pokaz tańca artystów zespołu baletowego. Widowisko odbędzie się do muzyki z koncertu poświęconego pamięci Krzysztofa Krawczyka. Przez cały wieczór będzie można także oglądać w placówce zdjęcia z wystawy „Narodziny musicalu” fotografa OiFP Michała Hellera. Jej otwarcie miało miejsce w dniu białostockiej premiery spektaklu „Jesus Christ Superstar”. Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki - Białystok, ul. Odeska 1.

Noc Muzeów. Idźcie w miasto!
Noc Muzeów. Idźcie w miasto!
Noc Muzeów. Idźcie w miasto!
Noc Muzeów. Idźcie w miasto!
Noc Muzeów. Idźcie w miasto!
Noc Muzeów. Idźcie w miasto!

Komentarze (4)

Rezerwacja miejsc na grę terenową w Jeleniej Górze tu: http

Ucięło link. Strona discover sielsia i zakładka gry terenowe

Z całym szacunkiem, ale Jelenia Góra ma mało do zaoferowania... Przykre.

No to i ja zapraszam na nocne zwiedzanie Stodoły. Wejście 'A'całkowicie za darmo-nic tam nie ma.Wejscie 'B',też nic nie kosztuje pod warunkiem że odwiedzający po obchodzie zabierze jeden zderzak i nadkole. No jest co zwiedzać. Stare niemieckie konstrukcję i resztki siana zwisającego ze stropów,cegły gigantycznych rozmiarów wmurowane w drewniane. Zainteresowanych proszę o nakrycie głowy czapką z daszkiem(do tyłu). I przybycie na jutrzejszą giełdę w Cieplicach przy wjeździe.