To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Niższe podatki i zwolnienia z ZUS. Rząd ma propozycje dla 20 mln Polaków

Fot.: iStock

Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowszy pomysł na zachęcenie Polaków do rozwijania swojego biznesu w Polsce. Jeżeli ktoś się na to zdecyduje, ma otrzymać bonusy podatkowe.

Formalnie ujawnione właśnie rozwiązania nazwano Programem Repatriacji Kapitału i jest to kolejna część działań, jakie rząd nazywa Podatkowym Restartem Gospodarki. „Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów, którym polski biznes będzie sprzedawał polskie produkty.” – wyjaśnia minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Rząd zamierza finansowymi zachętami nakłonić polską emigrację do powrotu do kraju. Zależy mu głównie na osobach, które za granicą odniosły sukces, a zarobione tam pieniądze mogą zainwestować w Polsce. Szczególny nacisk położony jest na:

• pracowników, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,

• właścicieli firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,

• polskich sportowców, celebrytów i artystów, którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Jak informuje resort, najwięcej takich osób obecnie przebywa w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

akie ułatwienia i bonusy mają otrzymać powracający? Po pierwsze będą płacili niższy podatek dochodowy. Tak będzie przez cztery lata, pod warunkiem, że za granicą spędzili przynajmniej trzy lata.

Kolejna ulga dotyczy składek ZUS. Osoba, która wróci do Polski, przez co najmniej pół roku nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Następny pomysł to ryczałt dla nowych inwestorów – czyli Polaków, którzy przeniosą z zagranicy swoją rezydencję podatkową. „To również ważny impuls do tego, aby Polacy którzy rozwinęli za granicą swoje firmy, przenosili centrum zarządzania biznesem z zagranicy do Polski i właśnie tu płacili podatki.” – dodaje resort.

W myśl planowanych rozwiązań powracający do Polski nie zapłaci w u nas wyższego podatku niż 200 tys. zł (za pieniądze zarobione za granicą), ale w zamian będzie musiał inwestować w Polsce 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport.

Komentarze (7)

Podsumowując : kłamać jak katolik.

afera mailowa
"Zobacz, co rozesłała... K...wa zrobiła z nas debili". Kolejny mail ze skrzynki Dworczyka

Już widzę jak spadają przeładowane pieniędzmi i powracającymi z zagranicy Polakami, by tu w Polsce przy rządach tej - miłującej władzę, pieniądze i nepotyzm - władzy PiS, zainwestować, by zostać natychmiast oskubanymi! Już kiedyś też był podobny apel o powroty i miał powodzenie, jak Terlecki w wyborach Mister World...

samoloty* - za szybko piszę, sorry!

Super,pis musi uważać z tymi obietnicami,żeby przypadkiem wszyscy nie wrócili na raz bo będą korki na drogach,no i trzeba też będzie uaktywnić straż graniczną,żeby przypadkiem w naszych polskich obywateli nie wmieszali się np Niemcy,Francuzi czy Anglicy.Przecież w polsce to będzie taki dobrobyt,że ten kraj czeka przeludnienie,tak jak Chiny. Już raz była "fala powrotów" polaków z Anglii i co z tego wyszło? Większość tych ludzi pojechali z powrotem do UK po tym jak zobaczyli,co się dzieje w tym kraju. Mam takich znajomych,którzy zdecydowali się na powrót...Pis zrobił na nich tak piorunujące wrażenie,że w ciągu roku sprzedali dom,który wybudowali,wyjechali stąd i stwierdzili,że nigdy do tego kraju nie wrócą.

Tenkraj napawa mnie odrazę. Mam odruch wymioty słysząc Polska.

Już ci to tłumaczę, masz odruch wymiotny ponieważ nie jestes Polakiem. Jestes tylko platnym ruskim POsrancem. Zapisz to sobie. Noe będziesz miał dylematów....