To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

NIK donosi na Morawickiego, Dworczyka, Kamińskiego i Sasina

fot.: NIK

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli ci politycy mogli przekroczyć uprawnienia organizując tzw. "wybory kopertowe". We wtorek po południu ogłosił to na konferencji prasowej szef NIK Marian Banaś.

„W związku z wynikami kontroli, dotyczącej przygotowania i organizacji wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyznaczonych na 10 maja 2020 roku, z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego, Najwyższa Izba Kontroli, mając na uwadze wagę stwierdzonych nieprawidłowości, kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.” – ogłosił we wtorek na konferencji prasowej szef NIK Marian Banaś.

Chodzi o planowane na maj 2020 roku wybory, kiedy Polacy mieli wybrać prezydenta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Do wyborów nie doszło, ale wydrukowano 30 mln kart do głosowania. Zdaniem Izby doszło w tym przypadku do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego. Naczelnym argumentem kontrolerów jest to, że decyzje o wyborach podejmuje Państwowa Komisja Wyborcza, a nie premier, bo nie ma do tego podstaw prawnych.

Banaś we wtorek o sprawie mówił mało. Tłumaczył ją za to Bogdan Skwarka z Departamentu Administracji Publicznej NIK. „Najwyższa Izba Kontroli w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ma obowiązek, nie zaś prawo, skierowania odpowiedniego zawiadomienia do organów ścigania" - powiedział i dodał: "Nie ma znaczenia, czy uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy najważniejszych funkcjonariuszy w państwie, czy zwykłych pracowników urzędu".

Jednocześnie nie przesądzał, czy doszło do przestępstwa, ale jedynie mówił o podejrzeniach. Określił je jako "uzasadnione".

Wcześniej NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury, w sprawie wyborów, na Pocztę Polską i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Komentarze (7)

Totalna wojenka w całym kraju, z sąsiadami nawet w KCEpiskopatu.To się jakoś tak nazywa;bezhołowie?

To się nazywa WYCHODZIMY ze wspólnoty europejskiej.

Będziemy zgodnie z wolą małego kulawego hitlera kałczyńskiego do ZBIR Wladymira Wladymirowicza Putina.

Początek już uczyniony. Kupujemy drony u Erdogana. Następny krok to zakup katjusz.

Milicja szkolna przez OMON już jest.

Przeginacie już z tymi artykułami od NEWS4MEDIA. Informacji z regionu jest może maksymalnie 20%
Szkoda że NJ24 zmieniła swój profil informacji i obniżyła poziom.

Zaczyna się robić ciekawie, minister(!) Kaleta dał popis inteligencji w audycji Moniki Olejnik, zatem będzie jeszcze ciekawiej - zapas popkornu mam, Jack Daniels już się skończył, trzeba zakupić Jasia Wędrowniczka (ma lepszego kopa), wygodny fotel z podnóżkiem, nowe baterie w pilocie i ... pyk, pyk, raz TVPiS, raz TVN24. Polsat? - nie warto - właściciel już utemperowany. Ciekawe czasy...

Bardzo dobrze, że NJ24 widzi wreszcie dalej niż okoliczny obszar w sprawach które dotyczą każdego regionu i każdego obywatela w tym kraju.

Morawiecki będziesz siedział wraz ze swoją przestępczo mafijną bandą.

Każdy funkcjonariusz pis zostanie rozliczony przez państwo za każdą zmarnitrawioną złotówkę.

Nie pomoze przepisywanie majątków na matki żony i kochanki.

Każdy funkcjonariusz rezymu pis poniesie odpowiedzialność za łamanie prawa.

Począwszy od stojkowego milicjanta po kulawego Kaczyńskiego.

Kaczyński pozwala na coraz większe rozbestwienie się swojej ortodoksyjnej bandy Ordo Ciulis, która chce wprowadzenia zakazu sprzedaży wszelkich środków antykoncepcyjnych, oraz wyjazdów aborcyjnych za granicę. Chodzi o to, aby żadna kobieta (chyba że po 70-siątce) nie wyjechała z tego kraju bez przebadania krocza.