To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Natchnione brzmienie world music w Jeleniej Górze!

Natchnione brzmienie world music w Jeleniej Górze!

Charyzmatycznej wokalistka Mor Karbasi wystąpi 20 października w Jeleniej Górze! 

Artystka jest jedną z najbardziej utalentowanych reprezentantek world music, wymienianą obok takich gwiazd jak Mariza czy Yasmin Levy. Niezwykła mieszkanka wielu kultur i stylów w połączeniu z głębokim i pełnym emocji głosem. Śpiewa po hiszpańsku, hebrajsku, angielsku oraz w języku Ladino (dialekt języka hiszpańskiego, który powstał po wygnaniu Żydów sefardyjskich z Półwyspu Iberyjskiego). Na różnorodność stylów, które prezentuje, ogromny wpływ ma jej sefardyjskie pochodzenie. Talent i miłość do muzyki odziedziczyła po swojej mamie, która w domu śpiewała marokańskie liturgiczne poematy i żydowskie ballady z Andaluzji. Każdy koncert w jej wykonaniu to połączenie stylów, sentymentalna i pełna wzruszeń podróż.
Artystka wystąpi w kolejnej odsłonie SOL MUSIC FESTIVAL, 20 października, o godz. 19.00, w Teatrze im. C.K.Norwida w Jeleniej Górze.

Joj Pareles z NY Times pisze o Mor Karbasi: ”... posiada głos natchniony bliskowschodnią muzyką i drżącą intensywnością iberyjskiego flamenco i fado”. „Młoda, śliczna, posiadająca mocny głos, z korzeniami sięgającymi starożytnej i bogatej tradycji sefardyjskiej, Mor Karbasi posiada wszystko, czego potrzeba, żeby osiągnąć sukces na scenie world music” (Mark Hudson, Daily Telegraph). David Honigmann, Financial Times: „Czekasz 500 lat na śpiewaka Ladino, który połączy sefardyjskie pieśni z nutką flamenco, aż tu nagle pojawia się dwóch artystów na raz. Piosenki takie jak „Shechahoret” mają charakterystyczne dla Ladino wnoszenie się i opadanie oktaw; nowoczesne piosenki wykonywane przez Karbasi i Joego Taylora są zdecydowanie ich potomkami”.
Koncert Mor Karbasi w Jeleniej Górze organizuje Agencja Koncertowo-Wydawnicza SOLO. 

Uwaga! Dla czytelników NJ mamy dwie podwójne wejściowki na ten właśnie  koncert. Informacja, jak można je zdobyć w "Nowinach Jeleniogórskich" z 14 października.