To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nagrody w Bibliotece Ducha Gór

Nagrody w Bibliotece Ducha Gór

"Z Biblioteki Ducha Gór" to nowa inicjatywa wydawnicza jeleniogórskiego wydawnictwa Ad Rem. Właśnie ukazały się pierwsze książki w tej serii. Trzy z nich nagrodzono w I konkursie Literackim ogłoszonym przez wydawnictwo. W piątek, 16 grudnia, w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie na uroczystej gali ogłoszono wyniki konkursu a nagrodzeni autorzy spotkali się z licznie przybyłymi czytelnikami.

- Nagroda miała być jedna ale na konkurs wpłynęło kilkanaście świetnych prac i poza przyznaniem nagrody głównej, postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić jeszcze dwóch autorów - mówiła w Szklarskiej Porębie szefowa wydawnictwa Ad Rem Regina Chrześcijańska.

Najwyższe uznanie organizatorów konkursu na utwór o tematyce regionalnej zdobyła książka "Gniazdo żmij" Magdaleny Woźniak. To intryga z romansowym wątkiem i fascynująca opowieść ze świata karkonoskich zielarzy. Nagrodzona autorka wyznała, że świat laborantów i zielarzy odkrył przed nią historyk i regionalista Przemysław Wiater. - Dodatkową inspiracją do napisania książki były także tradycje rodzinne. Pradziadek ze strony mamy, mieszkający na Kresach leczył ludzi ziołami i rodzinne opowieści o tym, zapadły mi głęboko w pamięć - opowiadała o swoich inspiracjach Magdalena Woźniak, na co dzień nauczycielka biologii i chemii a także autorka literackiego bloga z Jeleniej Góry.
Pozostałe dwie książki wyróżnione w I Konkursie Literackim "Z Biblioteki Ducha Gór" to "Mgła" historyka, filozofa i anglisty Leszka Żuka i "Anatomia Nadczłowieka. Przewodnik dla początkujących" Konrada Jaskólskiego, który na galę przyjechał z Oxfordu, gdzie obecnie pracuje. Pierwsza z nich to kryminał osadzony w Jeleniej Górze tuż po zakończeniu II wojny światowej a drugi to pełna humoru opowieść z wątkami filozofii Nietzschego, w której Duch Gór jest metaforą ciemnych stron życia na wskroś współczesnego bohatera. - W przypadku książki Konrada Jaskólskiego odstąpiliśmy od rygoru objętości nadesłanej pracy i postanowiliśmy ją wyróżnić. Czytając "Anatomie Nadczłowieka" miałam kłopoty z korektą, wielokrotnie śmiejąc się do łez - wyjaśnia redaktorka i korektorka Ad Rem Sandra Nejranowska.
Nagrodzone książki to regionalna trylogia jakich mało. Trzy różne czasy historyczne, trzy spojrzenia i trzy różne sposoby narracji. To także świetny start powstającej właśnie Biblioteki Ducha Gór. Edycje II Konkursu Literackiego wydawnictwo Ad Rem ogłosi już w kwietniu 2017 roku. Należy zatem zachęcić piszących do pracy a czytelnikom życzyć cierpliwości w oczekiwaniu na kolejne pozycje z nowej, regionalnej serii wydawniczej wydawnictwa Ad Rem.

z biblioteki ducha gor (6).jpg
z biblioteki ducha gor (4).jpg
z biblioteki ducha gor (1).jpg
z biblioteki ducha gor (2).jpg
z biblioteki ducha gor (3).jpg
z biblioteki ducha gor (5).jpg
z biblioteki ducha gor (7).jpg
z biblioteki ducha gor (8).jpg
z biblioteki ducha gor (9).jpg
z biblioteki ducha gor (10).jpg
z biblioteki ducha gor (11).jpg
z biblioteki ducha gor (12).jpg