To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na początek Sibelius i Brodski

W najbliższy piątek wspólnie z jeleniogórskimi filharmonikami zagra znakomity skrzypek Vadim Brodski

Muzyka Jeana Sibeliusa wypełni w całości koncert inaugurujący 52. sezon artystyczny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. To szczególny akcent Roku Sibeliusa obchodzonego z okazji 150. rocznicy urodzin tego wybitnego fińskiego kompozytora. Rangę wydarzenia podkreśla patronat nad jeleniogórskim koncertem Hanny Lehtinen - Ambasadora Finlandii w Polsce.

Pierwszy w sezonie 2015/2016, tradycyjny wieczór symfoniczny w sali koncertowej im. S. Strahla już w najbliższy piątek, 11 września. Początek tego wyjątkowego wieczoru muzycznego o godz. 19.00. W programie trzy słynne dzieła Jeana Sibeliusa, traktowane jak swoisty fiński, muzyczny manifest narodowy. Zabrzmią: Poemat symfoniczny Finlandia op. 26, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 i II Symfonia D-dur op. 43.

- O niezwykłej wartości tego programu stanowi nie tylko wielka sława zachwycających dzieł Sibeliusa, ale przede wszystkim ich muzyczna uroda i bogactwo treści. Mówimy o utworach inspirowanych tamtejszym folklorem, niezwykle melodyjnych, pełnych zachwycającej harmonii – podkreśla Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Filharmonii Dolnośląskiej, który poprowadzi batutą tego wieczoru jeleniogórską orkiestrę symfoniczną.

O atrakcyjności piątkowego koncertu stanowi nie tylko jego nietuzinkowy program, ale i wybitny solista Vadim Brodski, który wystąpi wspólnie z jeleniogórskim zespołem.

Vadim Brodski jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego. Urodził się w Kijowie. Mając 11 lat, wystąpił jako solista z orkiestrą tamtejszej filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Był uczniem Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha. Otrzymywał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył. Sukces na konkursie Wieniawskiego w 1977 roku przyniósł mu wiele koncertów w najlepszych salach koncertowych Europy. Niestety, ówczesne władze Związku Radzieckiego na wiele lat zabroniły wyjazdów zagranicznych młodemu artyście. W 1981 roku V. Brodski przeprowadził się do Polski. Rok później zadebiutował w Nowym Jorku, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego nagrywał m.in. utwory skrzypcowe Brahmsa, Bartoka, Paganiniego, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Saint-Saensa, Sibeliusa i Ysaye'a. W kolejnych latach koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami na kilku kontynentach. Współpracował też jako dyrygent z Orkiestrą Radiową w Lugano. Regularnie współpracuje z włoską telewizją, dla której nagrywa z orkiestrą RAI. Często zobaczyć go można też w polskiej TV. Równie chętnie sięga po wielką klasykę i lekki repertuar popowy. Nie stroni od rocka i jazzu. Ma za sobą też popisy aktorskie. Występował w komediach Jacka Bromskiego „To ja, złodziej” i serialu „U Pana Boga w ogródku”. Zajmuje się również pedagogiką muzyczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Za osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie odznaczany. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 r.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert inaugurujący nowy sezon w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdbyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 8 września 2015. Zapraszamy!