Pierwszy w sezonie 2015/2016, tradycyjny wieczór symfoniczny w sali koncertowej im. S. Strahla już w najbliższy piątek, 11 września. Początek tego wyjątkowego wieczoru muzycznego o godz. 19.00. W programie trzy słynne dzieła Jeana Sibeliusa, traktowane jak swoisty fiński, muzyczny manifest narodowy. Zabrzmią: Poemat symfoniczny Finlandia op. 26, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 i II Symfonia D-dur op. 43.
- O niezwykłej wartości tego programu stanowi nie tylko wielka sława zachwycających dzieł Sibeliusa, ale przede wszystkim ich muzyczna uroda i bogactwo treści. Mówimy o utworach inspirowanych tamtejszym folklorem, niezwykle melodyjnych, pełnych zachwycającej harmonii – podkreśla Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Filharmonii Dolnośląskiej, który poprowadzi batutą tego wieczoru jeleniogórską orkiestrę symfoniczną.
O atrakcyjności piątkowego koncertu stanowi nie tylko jego nietuzinkowy program, ale i wybitny solista Vadim Brodski, który wystąpi wspólnie z jeleniogórskim zespołem.
Vadim Brodski jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego. Urodził się w Kijowie. Mając 11 lat, wystąpił jako solista z orkiestrą tamtejszej filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Był uczniem Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha. Otrzymywał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył. Sukces na konkursie Wieniawskiego w 1977 roku przyniósł mu wiele koncertów w najlepszych salach koncertowych Europy. Niestety, ówczesne władze Związku Radzieckiego na wiele lat zabroniły wyjazdów zagranicznych młodemu artyście. W 1981 roku V. Brodski przeprowadził się do Polski. Rok później zadebiutował w Nowym Jorku, co zaowocowało podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego nagrywał m.in. utwory skrzypcowe Brahmsa, Bartoka, Paganiniego, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Saint-Saensa, Sibeliusa i Ysaye'a. W kolejnych latach koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami na kilku kontynentach. Współpracował też jako dyrygent z Orkiestrą Radiową w Lugano. Regularnie współpracuje z włoską telewizją, dla której nagrywa z orkiestrą RAI. Często zobaczyć go można też w polskiej TV. Równie chętnie sięga po wielką klasykę i lekki repertuar popowy. Nie stroni od rocka i jazzu. Ma za sobą też popisy aktorskie. Występował w komediach Jacka Bromskiego „To ja, złodziej” i serialu „U Pana Boga w ogródku”. Zajmuje się również pedagogiką muzyczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Za osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie odznaczany. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 r.
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia na koncert inaugurujący nowy sezon w jeleniogórskiej filharmonii. Informacja, jak można je zdbyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 8 września 2015. Zapraszamy!
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...