To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyka z duszą

Muzyka z duszą

To będzie weekend uduchowionych koncertów w Lubomierzu. Przez trzy kolejne dni – 14, 15 i 16 września, w pięknym, lubomierskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa odbywać się będzie seria spotkań z muzyką, na które zaprasza Stowarzyszenie Dusza.

Na początek w piątek, 14 września, o godz. 18.00 koncert organowy w wykonaniu Szilvesztra Rostettera. W programie: Fantasia primi toni Piotra Żelechowskiego, Air D-dur Jana Sebastiana Bacha, Toccata is Fuga J. S. Bacha, Ave Maria Bacha-Gounoda, Adagio (Przemienienie Chrystusa na górze Tabor) oraz Msza na organy Zoltána Kodálya.

W sobotę, 15 września, najpierw o godz. 17.00 wykład o. Błażeja Matusiaka OP na temat św. Hildegardy, a o godz. 19.00 koncert muzyki średniowiecznej i renesansowej na instrumenty smyczkowe i głos w wykonaniu Dominika i Radosława Dembińskich oraz Julii Piwakowskiej.

Na finał w niedzielę, 16 września, o godz. 16.00 szczególnie polecany przez organizatorów koncert, czyli Nieszpory Maryjne św. Hildegardy z Bingen, prowadzone przez Marcela Pérèsa. Koncert jest efektem pracy warsztatowej, którą Pérès przeprowadził z międzynarodową grupą kobiet.

"...Hildegarda, 35. doktor Kościoła, czwarta kobieta wyniesiona do tej godności po Katarzynie ze Sieny, Teresie z Avila i Teresie z Lisieux, jest jednocześnie pierwszym kompozytorem, którego muzyka jest oficjalnie uznana jako niosąca istotną naukę. Tu tkwi cała cudowność tej historii. Trzeba było czekać dziewięć wieków, aby Hildegarda ujawniła całą moc swojego nauczania. Ta postać XII wieku ma coś bardzo ważnego do przekazania światu dzisiejszemu" - mówi o bohaterce niedzielnego koncertu Marcel Pérès, zachęcając do udziału w wydarzeniu.